تخفیف هفتگی
دوشنبه, ۱۷ خرداد,۱۴۰۰

شناخت چوب و رفع مشکلات صمغ و گره چوب

همانطور که می‌دانید، در صنعت چوب به تولید و ساخت انواع وسایل چوبی مانند مبلمان، سرویس خواب، میز و صندلی و غیره می‌پردازند. برای ساخت هر کدام از این وسایل باید از چوب مرغوب و مناسبی استفاده شود تا بتوان سازه‌ای با کیفیت و استاندارد به مشتریان خود ارائه داد. چوب‌ها بعد از خشک شدن یا قطع شدن مشکلاتی مانند گره و صمغ دارند که می‌تواند مشکلات جدی حین رنگ کاری یا بعد از آن به وجود آورد و باعث بی کیفیت شدن کار شود. از این رو قبل از رنگ کاری و کار روی چوب باید به رفع این مشکلات پرداخت. در ادامه قصد داریم با درک شناخت چوب به رفع مشکلاتی مانند صمغ و گره چوب نیز بپردازیم، پس مطالب زیر را از دست ندهید.

چوب و انواع آن

چوب انواع متنوعی از لحاظ جنس، نوع، اقلیم و سن دارد. این عوامل تاثیر زیادی در انتخاب آنها برای ساخت سازه‌های مختلف دارد تا بتوان وسیله‌ای کاربردی و مستحکم تولید کرد. هر چوب نسبت به سن و اقلیم طرح و رنگ مختلفی دارد. از انواع چوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چوب کادوک یا رز آفریقایی که رنگ قرمزی دارد و دارای بوی مطبوعی می‌باشد.
 • چوب عناب جوان و عناب کهنسال که تفاوت زیادی در رنگ آنها مشاهده می‌شود. معمولا عناب کهنسال رنگ قرمزی دارد و عناب جوان رنگ کمرنگ‌تری نسبت به نوع کهنسال دارد. این چوب بسیار محکم است و برای انجام کارهای هنری مناسب می‌باشند.
 • چوب نارون دارای نقش و نگار زیبایی است؛ معمولا از چوب‌هایی که دارای نقش هستند برای انجام کارهای هنری مختلف استفاده می‌شود.
 • چوب گردو که جزء پر طرفدارترین چوب‌ها بین نجاران می‌باشد زیرا دارای نقش و نگار زیبایی است.
 • چوب کرات نیز جز چوب‌های طرح دار است که در کارهای هنری می‌توان از آن استفاده کرد.
 • چوب مزادیاروی که نسبتا نرم می‌باشد و مناسب برای انجام کارها و محصولات صنعتی است.
 • چوب راش یکی از انواع چوب‌ها است که طرفداران زیادی دارد؛ این چوب خط‌های ریزی دارند، بسیار محکم است و مناسب کارهای صنعتی می‌باشد. 

اما چوب‌هایی است که دارای استحکام بالایی می‌باشند و با رنگ‌های مختلفی که دارند، افراد زیادی را به سمت خودش می‌کشد. این چوب‌ها شامل:

 • چوب آمارانته آفریقایی یا قلب بنفش از قلب درخت گرفته شده است زیرا هنگامی که پس از برش و تراشیدن تنه درخت به قلب آن می‌رسید، رنگ بنفشی را مشاهده خواهید کرد. این چوب از آن قسمت گرفته شده است.
 • چوب رزوود برزیلی دارای استحکام بالا و محکمی است که می‌توان از آن برای کلیه کارهای صنعتی و هنری استفاده کرد.
 • چوب سرخه دار جزء چوب‌های مستحکم بوده که رنگ زیبایی دارد و کمیاب می‌باشد.
 • چوب راش آلمان از بهترین نوع چوب‌های راش دنیا است. این چوب کیفیت و استحکام بالایی دارد. همچنین نحوه خشک شدن آن نیز نسبت به چوب‌های دیگر متفاوت می‌باشد.
 • چوب بائوبوخز که نوعی چوب راش آلمانی است که طرح و نقش زیبایی دارد. این چوب با دستگاه پیشرفته به لایه‌های دارای ضخامت یکسان برش داده می‌شوند، سپس این لایه‌ها را با چسب مخصوص به هم می‌چسبانند. در این صورت است که چوبی زیبا برای نجاران در تهیه انواع سازه چوبی به شمار می‌آید.


ابزار آلات ضروری در قطع یا برش چوب

برای قطع و برش چوب از ابزار آلات مختلفی استفاده می‌شود که براساس نوع چوب و ضخامت آن می‌توان هر کدام از آنها را انتخاب کرد. این ابزار آلات از ابزارهای ضروری در صنعت چوب است که باید از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشند تا بتوانند برش انواع چوب‌های متفاوت را انجام دهند و هنگام استفاده از آنها دچار آسیب و شکستگی نشوند.

تیغ اره

تیغ اره یکی از ابزارهای مهم و ضروری ماشین آلات برش در صنعت چوب می‌باشد که براساس نوع دستگاه در نظر گرفته می‌شوند. تیغ اره انواع مختلفی مانند تیغ اره ام دی اف بر، تیغ اره چوب بر، تیغ اره برش فلزات، تیغ اره پانل بر، تیغ اره کوربن بر، تیغ اره شیار زن، تیغ اره عمودبر و تیغ اره افقی بر تولید شده است. هر کدام از این تیغ اره‌ها دارای دندانه‌های ریز و درشت با ضخامت‌های مختلف هستند که نوع برش آنها روی چوب با یکدیگر متغیر است. 

تیغ اره چوب بر

از تیغ اره چوب بر یا نئوپان بر در برش صفحات چوب نرم و خام بری استفاده می شود که روی دستگاه‌های دورکن، فارسی بر و میزهای برش قابل نصب هستند. این نوع تیغ اره با تعداد دندانه‌های گوناگون با فرم چپ و راست تولید شده است که برای ساخت آنها از تکنولوژی لیزر استفاده می‌کنند. با استفاده از این تکنولوژی از انحرافات و حرارت هنگام برش، ایجاد صدا حین برش تیغ اره چوب بر جلوگیری خواهد شد. با ایجاد درزهای لیزر بین تیغ اره این مشکلات برطرف شده است. 

تیغ اره ام دی اف بر

تیغ اره ام دی اف بر مانند دیگر تیغ اره‌ها مختص برش چوب‌های خاصی مانند ام دی اف، ملامینه در نظر گرفته شده است. این نوع تیغ اره در انواع صاف و کونیک تولید شده که دارای سیستم نویزگیر، صداگیر و شیارهای خنک کننده هستند. همچنین تیغ اره ملامینه بر طول عمر بالایی دارد و همین امر باعث افزایش کیفیت برش آن می‌شود. برش چوب با استفاده از این نوع تیغ، به صورت صاف بدون لب پر شدن و شکستگی انجام خواهد شد. 

تیغ اره عمود بر و افق بر

اره رومیزی دارای تیغه‌های مختلف عمودی بر و افقی بر است که براساس نیاز حین برش قطعه چوبی می‌توان از هر کدام آنها استفاده کرد. با توجه به نوع بافت چوب برای برش آنها باید اره‌های مختلفی مانند دیسکی، نواری و غیره را روی دستگاه‌های متفاوت نصب کرد. تیغ‌ اره‌های عمودی از جمله ابزار آلاتی است که برای برش قطعات چوبی ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا و موارد مشابه استفاده می‌شود. تیغ اره عمود بر در طول‌های مختلف کوتاه و بلند تولید شده که دندانه‌های آن توانایی برش قطعات چوبی را از وسط پانل دارند و در برابر زنگ زدگی، خوردگی و لب پری مقاوم هستند.

مشکلات پیش رو در چوب بعد از قطع آن

با قطع چوب مشکلاتی در آن مانند گره، پوسیدگی، شکستگی و صمغ مشاهده خواهد شد که این مشکلات به شاخه و تنه درخت وارد می‌شود. مشکلات گره و صمغ می‌تواند باعث کاهش مقاومت، نیرو و تحمل سازه‌هایی مانند مبلمان، سرویس خواب، قایق، وسایل ورزشی، اداری و موارد مشابه دیگر شود. گره‌های چوب در انواع گره زنده چوب، گره شاخی، گره مرده، گره میخی، گره خوشه‌ای، گره نبشی، گره دور پوستی، گره خشک، گره سیاه چوب مشاهده می‌شوند. بنابراین مقاومت انواع چوب بستگی به میزان گره، نوع گره و موقعیت آنها روی چوب دارد که باید آنها را برطرف کرد تا سازه چوبی با کیفیت و استاندارد تولید و ساخته شود. علاوه بر گره، صمغ یا شیره گیاهی چسبنده چوب یکی از مشکلات مهم در انواع چوب است که در تمام فصول از درخت خارج خواهد شد اما این مشکل به راحتی برطرف نمی‌شود و باید به دنبال راهی درست و صحیح برای خارج کردن آن از چوب شد. صمغ در چوب‌های درخت کاج مانند نراد، یولکا و ساسنا به چشم می‌خورد که در هنگام استفاده از آن برای سازه‌های چوبی می‌تواند در مرحله رنگ کاری و پس از آن معضلاتی را برای نجاران به وجود بیاورند. در ادامه مطلب نحوه رفع این مسائل و برطرف کردن گره و صمغ چوب را شرح می‌دهیم.

نحوه برطرف کردن صمغ و گره چوب

صمغ یا شیره گیاهی درخت ماده چسبناکی است که مشکلات و دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند. این مشکلات قبل از رنگ کاری چوب و در انواع چوب مانند نراد مشاهده می‌شود. برای برطرف کردن و رفع صمغ چوب باید از منبع حرارتی مستقیم مانند اتو، آهن داغ و فلز داغ استفاده کرد تا پس از نگهداری چند دقیقه‌ای روی قسمت مورد نظر شیره یا کانال رزینی چوب خارج شود. اگر این کار انجام نشود، لایه چوب یا رنگ شده بعد از مدتی باز شده و این شیره بیرون می‌آید. در مواردی ممکن است صمغ چوب زیاد باشد که برای خارج کردن آن می‌توان با یک میله شیره شل شدن بعد از حرارت را خارج کرد تا مطمئن شوید که ماده چسبناک دیگری داخل چوب وجود ندارد. سپس با دستمال صمغ خارج شده را پاک کرده و با بتونه سوراخ یا حفره ایجاد شده را پر کنید. برای برطرف کردن گره چوب نیز می‌توان از بتونه کاری و سنباده کشی روی کار استفاده کرد که با انجام این فرآیند، کار و سازه‌ای استاندارد و رنگ کاری با کیفیتی روی آن خواهید داشت.

قیمت ابزار آلات برش چوب

برای اطلاع از قیمت ابزار آلات برش چوب و تیغ اره‌های مختلف لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید. 

افزودن نظر جدید