فروشنده شوید
شنبه, ۰۱ خرداد,۱۴۰۰

فرق مته گازور و مته گردبر

در صنعت چوب، ابزار آلات و ماشین آلات مختلفی برای تولید انواع سازه‌ها و وسایل چوبی به کار برده می‌شود. یکی از مهمترین این ابزارها دریل و انواع مته‌های آن است که کاربردهای زیادی در زمان تولید یک وسیله چوبی دارند. همانطور که گفته شد، مته دریل دارای انواع گازور، گرد بر، خزینه، مخروطی و غیره است که براساس نیاز نجاران حین کار از آنها استفاده می‌شود. از طریق انواع مته دریل می‌توان سوراخ‌های متفاوتی روی سطوح چوبی ایجاد کرد که با این کار به طرح مورد نظر و نصب یراق روی قطعه کار خواهید رسید. در این مقاله می‌خواهیم به فرق بین مته گازور و گرد بر بپردازیم که از کاربردی‌ترین مته‌ها در صنعت چوب و نجاری است. پس در ادامه مطلب به شرح کامل این دو مته پرداخته می‌شود، پس مطالب زیر را دنبال کنید.  

مته گازور

مته گازور جزء مته‌های چوب می‌باشد که در سایز‌ و مدل‌های مختلف تولید شده است و برحسب نیاز نجاران در بازار عرضه می‌شود. این نوع مته به عنوان مته‌های تخصصی در صنعت چوب در نظر گرفته شده است. از مته گازور برای سوراخ کردن جای لولا‌ گازور و جک کابینت استفاده می‌شود. این ابزار علاوه بر انواع مختلفی که دارد، دارای کارگیرهای گوناگونی نیز می‌باشد. کارگیرها براساس اندازه تقسیم بندی می‌شوند. هر نوع از مته گازور را می‌توان در صنعت کابینت سازی و ام دی اف استفاده کرد. این ابزار روی دستگاه اورفرز نصب می‌شود و می‌تواند در سریع‌ترین زمان سوراخی را روی سطح چوب ایجاد کند. مته لبه دار نوعی مته گازور است که دارای قطر کارگیر مشخص در قسمت ارتفاع آن و یک لبه می‌باشد. با این نوع مته گازور می‌توان در یک ارتفاع مشخص فرآیند سوراخ کاری را انجام داد. این در حالیست که مته گازور لبه دار امکان ایجاد حفره بیشتر از آن اندازه مشخص را ندارد. 

مته گرد بر

مته گرد بر همانند مته گازور یکی از انواع مته‌های کاربردی در صنعت چوب و نجاری است که کاربردهای زیادی در این صنعت دارد. این مته می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن به فرآیند سوراخ کاری به صورت گرد در ابعاد و اندازه‌های مختلف روی چوب بپردازند. مته گرد بر با دقت بالا حفره‌ای روی سطح چوب ایجاد می‌کند که اندازه آن بر اساس قطر مته در نظر گرفته شده است و بیشتر از آن قطر سوراخ نخواهد کرد. اگر بخواهید سوراخ دایره‌ای شکل با اندازه‌های مختلف روی سطح چوب قطعه مورد نظر خود ایجاد کنید می‌توانید از انواع سایز و مدل با سرعت‌های متفاوت استفاده کنید. این نوع مته‌ها را باید حتما با جنس خوب خریداری کرد زیرا در هنگام کار آسیب پذیری بالایی دارد و ممکن است باعث شکستگی تیغه‌های آن شود. مته گرد بر دارای تیغه‌های منظم دایره‌ای شکل دورتادور می‌باشد. تیغه‌های تیز این مته‌ باعث ایجاد کردن سوراخ یا حفره در سریع‌ترین زمان ممکن می‌شود. این نوع مته چوب روی دریل نصب می‌شود که برای ایجاد برش دایره‌ای روی سطوح لوازم دکوری، محل قرار گیری لوله، محل عبور کابل و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. مته گرد بر علاوه بر سوراخ کردن سطوح چوب روی سطوح گوناگون شیشه و فلز نیز در نظر گرفته می‌شود؛ البته باید از مته گرد بر مخصوص آن متریال استفاده کرد. مته گرد بر مدرج یکی از انواع مته گرد بر‌های موجود در بازار است  که از دو بازوی قابل حرکت تشکیل شده و بدنه درجه بندی شده مشخصی دارد. از این نوع مته گرد بر در ساخت سازهای مختلف، جای لامپ هالوژن و موارد مشابه دیگر استفاده می‌شود.

مته گردبر و گازور

تفاوت بین مته گازور و مته گرد بر

در مطالب بالا با کاربرد و عملکرد مته گازور و مته گرد بر در صنعت نجاری آشنا شدید. حال با تفاوت بین آنها آشنا شوید تا بتوانید استفاده بهتر و کاربردی‌تری از این ابزارها در سازه‌های چوبی خود داشته باشید. با استفاده از این دو نوع مته می‌توانید سرعت عملکرد خود را در ساخت و تولید انواع سازه‌های چوبی افزایش دهید. مته گازور و مته گرد بر جزء مته‌های چوب هستند که سری تیز و نیزه‌ای آنها از لغزش مته هنگام کار جلوگیری می‌کنند و باعث سوراخ کاری راحت‌تر چوب می‌شوند. همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، این نوع مته‌ها در سایز‌ها و مدل‌‌های مختلفی تولید شده است و در بازار عرضه می‌شود؛ اما باید جنس و مدل مرغوبی از آنها را برای سوراخ کاری سطوح چوبی خود انتخاب کرد تا حین انجام کار دچار مشکل نشوید. مته گازور برای ایجاد سوراخ و جای لولا یا بست‌های فلزی روی کار استفاده می‌شود. این نوع مته امکان باربرداری سطح چوب را بدون ایجاد سوراخ راه به در محیا می‌سازد و جای خالی روی سطح ایجاد می‌کند. مته گازور برای ایجاد این فرآیند انرژی بالایی نیاز دارد. برای ایجاد حفره روی چوب باید نیش مته را روی چوب قرار داد و دریل را آرام به پایین می‌برید تا تراشیدن سطح را بدون ایجاد سوراخ انجام دهد. در حالیکه مته گرد بر وسط چوب را کاملا سوراخ می‌کند تا یراقی مانند چراغ هالوژن را بتوان روی آن نصب کرد. این مته پیرامون دایره را با انرژی کمتری نسبت به مته گازور برش می‌دهد. مته گرد بر قبل از ایجاد سوراخ راه به در با کمک قسمت هادی آن چوب را سوراخ می‌کند؛ سپس باید مته را تا ته فشار داد تا سطح چوب کاملا سوراخ شود. در حین سوراخ کردن لازم است خاک بین دندانه‌های آن را خالی کنید، این کار عملکرد مته را بهتر خواهد کرد. اگر مته را تا انتها وارد سطح نکنید، پیرامون سطح را خالی کرده در حالیکه سوراخ راه به در ایجاد نمی‌کند.  امیداواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی از این نوع مته‌ها به دست آورده باشید تا بتوانید خرید مناسبی براساس تولید وسایل چوبی مدنظر خود داشته باشید.

قیمت انواع مته گازور و مته گردبر

برای اطلاع از قیمت انواع مته گازور و گردبر لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید