چهار شنبه, ۰۳ شهریور,۱۴۰۰

فرق میخکوب اسکا و تیپو

صنعت چوب یکی از صنایع فعال در حوزه تولید و ساخت انواع محصولات چوبی مانند سرویس خواب، مبلمان، میز و صندلی، قاب عکس، وسایل تزیینی و دکوری، سازه‌های آلاچیق، گابینت و غیره هست. امروزه افراد زیادی در این صنعت فعالیت می‌کنن که ایده‌ها و طرح‌های متنوعی برای خلق یک وسیله چوبی دارن. تنوع ساخت محصولات مختلف در کارگاه‌های نجاری باعث جذب افراد به این صنعت شده. نجاران حین ساخت از ابزار آلات، دستگاه‌ها و ماشین آلات گوناگونی استفاده می‌کنن تا کار را به مرحله مونتاژ برسونن. اما در طول این فرآیند آنها ترجیح می‌دهند از ابزارهای راحت‌تر با استهلاک پایین استفاده کنن. دستگاه‌های بادی یکی از انواع چنین ابزارها است که کاربرد بسیاری در کارگاه‌های نجاری دارن. بیشتر کاربرد این دستگاه‌ها مانند میخکوب و منگنه کوب در مبلمان سازی، ساخت قاب عکس و موارد مشابه دیگر است. میخکوب و منگنه کوب در مدل‌های مختلف در بازار عرضه شدن که افراد نسبت به نیاز و عملکردی که از دستگاه انتظار دارن رو انتخاب می‌کنن. در ادامه انواع دستگاه بادی میخکوب و منگنه کوب و فرق بین میخکوب اسکا و تیپو را شرح می‌دیم، پس با مطالب زیر همراه باش.

کاربرد دستگاه‌های بادی در کارگاه‌ نجاری

شما در کارگاه نجاری خود برای ساخت و مونتاژ وسایل چوبی مثل قاب عکس، مبلمان، صندلی و موارد مشابه دیگه از چه ابزار بادی استفاده می‌کنین؟ تا چه حد در مورد ابزارهای بادی و کاربرد آنها در صنعت چوب آشنایی؟ می‌دونی هر کدام از این ابزارها برای چه کاری استفاده می‌شن؟ اصلا لوازم جانبی و تجهیزاتی که همراه اونا باید استفاده کنی رو می‌شناسی؟ در کار نجاری برای استفاده از دستگاه‌های پنوماتیک یا بادی باید لوازم جانبی مناسب آن را تهیه کرد تا به کارایی که از اونا انتظار داری را ببینی. با در نظر داشتن این نوع دستگاه در صنعت چوب می‌تونی سرعت کار را در مدت زمان کم افزایش بدی. پنوماتیک یا ابزار آلات بادی در صنایع مختلفی کاربرد داره که برای راه اندازی آن باید از کمپرسور باد استفاده کنی. معمولا روی بیشتر دستگاه‌های نجاری برای تولید سازه‌های چوبی این دستگاه در نظر گرفته میشه؛ به طوری که با کمک شیلنگ فنری دستگاه موردنظر مثل میخکوب، منگنه کوب، فرز، دریل، سنباده و غیره را به کمپرسور باد وصل می‌کنن. به عنوان مثال با منگنه کوب بادی، میخ و منگنه رو به محل مورد نظر از کار بزنی که داخل بکس بادی برای باز و بسته کردن پیچ و مهره قرار می‌گیره. این نوع دستگاه‌ها و ابزار آلات در زمان کوتاه می‌تونن کارهای زیادی را در خط تولید و مونتاژ کارهای نجاری انجام بدن. از این رو برای نجاران کاربرد زیادی دارن و می‌تونن از هر نوع آن برای کار خود استفاده کنن.

میخکوب

میخکوب

همانطور که در مطالب بالا گفتیم، میخکوب جزء ابزار آلات پر کاربرد بادی در کارگاه‌های نجاری هست. ابزارهای پنوماتیک یا بادی کار نجاران را در تولید و ساخت یک محصول راحت می‌کنه که به عنوان ابزار آلات مهم در مرحله مونتاژ قطعات چوبی در نظر گرفته میشن. معمولا ابزارهای بادی ساختار ساده و استهلاک پایینی نسبت به مدل‌های برقی و شارژی دارن که همین مزیت توجه نجاران را جلب کرده است. برای استفاده از چنین ابزار آلاتی باید از دستگاه کمپرسور بادی یا پمپ باد استفاده کنین که با شیلنگ فنری و کوپلینگ مناسب با شفت دستگاه می‌تونین ارتباط بین کمپرسور و میخکوب یا منگنه کوب را برقرار کرد. میخکوب‌ها انواع مختلفی دارن که شامل میخکوب اسکا، میخکوب تیپو، میخکوب تی، میخکوب کپسولی، میخکوب دو پایه، میخکوب نواری، میخکوب پشت قاب زن هستند. تنوع زیاد این نوع دستگاه نجاران را سر درگم می‌کنه که چه تفاوتی با هم دارن؟ از تفاوت‌های شایع در مورد هر کدام از میخکوب‌‌ها میشه به انواع میخ‌های آنها اشاره کرد که میخ‌ها براساس سری و نوع میخکوب باید انتخاب بشن. بنابراین هدف ما از این مقاله تفاوت بین میخکوب اسکا و تیپو است که میخ‌های آن شباهت زیادی به هم دارن.

میخکوب اسکا

میخکوب اسکا و تیپو

میخکوب‌های بادی براساس انواع میخ در کارگاه‌های نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرن. این ابزار از دو جهت در نظر گرفته میشه که یکی میخ‌های شانه‌ای و دیگری گیج‌های آن است. میخ‌های شانه‌ای به صورت شانه در یک ردیف به هم می‌چسبن. گیج‌های مختلف میخکوب‌ها یکی از عوامل اصلی در تفاوت بین آنها هست. گیج به عنوان استاندارد صنعتی برای هر دستگاه بادی در نظر گرفته می‌شه که افراد نسبت به نیاز می‌تونن یکی از انواع میخکوب‌ها را براساس گیج آن انتخاب کنن. میخکوب اسکا به صورت شانه‌ای و دارای میخ گیج 18 هست اما میخ تیپو به ساختار شانه‌ای خود از گیج 16 برخوردار هست. بنابراین تفاوت اصلی میخ‌های این دستگاه رو میشه در ابعاد اونا دید. میخ اسکا طول سری 1.9 میلی‌متر ولی میخ تیپو طول سری 2.7 میلی‌متر داره. میزان ضخامت مفتول ساق یکی دیگر از تفاوت‌های ظاهری بین میخکوب اسکا و تیپو  است. میخکوب اسکا  نسبت به میخکوب تیپو ضخامت مفتول ساق بیشتری داره. از طرفی نوع اسکا در زمان اتصال بین کمپرسور بادی و دستگاه‌های دیگر از استحکام بالایی برخورداره. از دیگر تفاوت‌هایی که میشه در این دو نوع میخکوب پنوماتیک دید، کاربرد اونا در صنعت هست. میخ‌های نوع اسکا بدون سری هستند و برای ظریف کاری‌های نجاری مانند دیوار کوبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیره. از میخکوب بادی اسکا در ساخت درب، پارکت، قاب عکس، پنجره، دیوارکوب، کابینت، پلاستیک و روکش درب است. در حالیکه از میخکوب بادی تیپو فقط در ساخت قاب عکس، روکش‌های درب، چوب و پلاستیک میشه استفاده کرد. هنگام استفاده از هر کدام میخکوب‌های بادی باید قطعات دستگاه کاملا تمیز شوند یا تعویض بشن. برای همین باید اهرم گلن گدن دستگاه را به سمت بالا نگه دارین تا آزاد بشه. برای باز شدن قسمت جلویی دستگاه باید کلگی تفنگ رو در جهت برعکس ساعت بچرخونین. با این کار میشه قطعاتی مانند پیستون گاه، هادی میخ، ضربه گیر و دیگر قطعات داخلی رو بیرون بیارین و تمیز کنین؛ در نهایت با دستمال داخل کیف و قطعات را کاملا خشک کنین. 

منگنه کوب

منگنه کوب یکی از انواع ابزارهای بادی هست که مانند میخکوب، کاربرد زیادی در ساخت سازه‌های چوبی مانند مبلمان داره که با شیلنگ فنری و کوپلینگ به کمپرسور بادی متصل میشه. برای همین عملکرد این دستگاه تا حد زیادی بستگی به میزان، هوای فشرده، توان و قدرت بادی داره که از دستگاه استخراج شده و به منگنه کوب می‌رسه. برای افزایش عملکرد و طول عمر چنین دستگاه‌هایی باید در طول روز حدود 10 تا 20 قطره روغن موتور داخل ورودی هوای فشرده آن ریخت. منگنه کوب در انواع مختلف منگنه وی و منگنه پلاک تولید شده که منگنه وی دارای شکل V بوده و برای ساخت قاب عکس‌ها به صورت اتصال فارسی بیشترین کاربرد رو داره. منگنه پلاک به صورت مستطیل شکل یا صفحه‌ای در پشت قاب عکس زده میشه. این نوع منگنه کوب به صورت شانه‌ای در بازار عرضه میشه که از شکل‌ها و مدل‌های متنوعی برخوردار هست. سوزن منگنه برای دو کاربرد اتصال کاغذها و قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوزن منگنه صنعتی برای ساخت مبلمان و سرویس خواب و مشابه این موارد استفاده می‌شود تا مثلا بتوانند پارچه را به چوب وصل کنند. این ابزار از قطعه فلزی با ضخامت و ابعاد متفاوت تشکیل شده است. سوزن منگنه پایه‌هایی برای فرو رفتن در قطعه دارد که برای اتصال به قطعات دیگر استفاده می‌شود. این ابزار شامل انواع مختلف سری 90، سری V و ته گرد است که بسته به کاربرد در صنعت قابل استفاده قرار می‌گیرد.

منگنه کوب

قیمت انواع میخکوب و منگنه کوب در صنعت چوب و نجاری

برای اطلاع از قیمت انواع میخکوب و منگنه کوب در صنعت چوب و نجاری لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید