خرید قسطی

خرید لبه چسبان

1-36 از 55

یکی از نکات ظریف و دخیل در زیبایی صنعت کابینت آشپزخانه و مبلمان صفحه ای مسئله پوشش لبه برش خورده صفحات MDF است که برای حل این مسئله از عملیات لبه چسبانی استفاده می‌شود. عملیات لبه چسبانی به صورت خلاصه عبارت است از فرایند آماده سازی ورق ام دی اف، چسباندن نوار به نر کار و تمیز کاری پس از عملیات. برای انجام این عملیات، انواع دستگاه های لبه چسبان (Edgebanding Machine) با امکانات مختلف تولید شده‌اند.

انواع لبه چسبان ام دی اف

عملیات لبه چسبانی علاوه بر افزودن به زیبایی کار، مقاومت کار را در برابر حرارت، رطوبت و ضربه بالا می‌برد؛ به این صورت که یک نوار از جنس PVC، زهوار چوبی، نوار چوبی، ABS و نوار ملامینه روی نر کار چسبیده می‌شود. ضخامت معمول نوارهای لبه برای فرآیند لبه چسبانی 0.4، 1، 2 و 3 میلی‌متر است. دستگاه‌های لبه چسبان انواع مختلفی دارند؛ به طور کلی می‌توان این دستگاه‌ها را به دو مدل قابل حمل و ثابت تقسیم کرد که در زیر به صورت مفصل به توضیح آنها پرداخته شده است. تفاوت اصلی لبه چسبان ثابت و پرتابل در این است که در لبه چسبان پرتابل چسب به سطح نوار می‌چسبد، در صورتی که در لبه چسبان‌های ثابت، سطح کار به چسب آغشته می‌شود.

لبه چسبان قابل حمل

لبه چسبان‌های قابل حمل معمولا برای کارهایی با ابعاد کوچکتر و مصارف کارگاهی استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها با توجه به جنس نواری که استفاده می‌کنند به دو دسته اتویی و PVC تقسیم می‌شوند.

 • لبه چسبان قابل حمل اتویی

همان طور که از اسم این دستگاه مشخص است، از نوارهای اتویی (پشت چسب‌دار) برای لبه چسبانی استفاده می‌کنند. نحوه کار این دستگاه به این صورت است که دستگاه با سشوار باد گرم، چسب پشت نوار را گرم می‌کند و سپس به صورت دستی می‌توان لبه چسبانی را آغاز کرد. سپس پس از اتمام لبه چسبانی می‌توان به صورت دستی سر و ته نوار را قطع کرد و با لیسه نوار نیز اضافات نوار را حذف کرد. این مدل دستگاه لبه چسبان قابل حمل برای نوارهای با ضخامت 0.4 میلی‌متر استفاده می‌شود.

 • لبه چسبان قابل حمل PVC

این مدل لبه چسبان یک مخزن چسب گرانول دارد؛ چسب در مخزن گرم و ذوب می‌شود، سپس هنگام خروج، نوار PVC به چسب آغشته شده و به لبه کار می‌چسبد. پس از اتمام لبه چسبانی می‌توان سر و ته نوار را به صورت دستی با قطع کن سر و ته و اضافات بالا و پایین کار را با اورفرز دستی قطع کرد. این دستگاه برای کار با نوارهای PVC با ضخامت 1 و 2 میلی‌متر مناسب است.

لبه چسبان ثابت

لبه چسبان‌های ثابت برای کارهای لبه چسبانی در مقیاس‌های بزرگ‌تر مانند کارگاه‌های متوسط و بزرگ و کارخانجات استفاده می‌شوند. این مدل لبه چسبان‌ها برای انواع ضخامت‌های لبه از 0.4 تا 3 میلی‌متر مناسب هستند. لبه چسبان‌های صنعتی با توجه به مدلشان دارای 2 تا 9 ایستگاه مانند پیش فرز، مجموعه ایستگاه چسب، اره سر و ته زن، فرز بالا و پایین زن، کرنر زن و غیره هستند. بعضی مواقع در صنعت چوب گفته می‌شود که دستگاه لبه چسبانی دارای 10 یا 12 ایستگاه است. در صورتی که تعداد ایستگاه‌ها افزایش نمی‌یابد؛ بلکه مثلا ایستگاه کرنر زن دو موتوره به جای یک ایستگاه، دو ایستگاه تلقی می‌شود یا بعضی امکانات که به صورت سفارشی هستند را به عنوان ایستگاه در نظر می‌گیرند. 

 • ایستگاه اسپری ضد چسب

این ایستگاه جزء ایستگاه‌های اصلی لبه چسبان نیست و به صورت اختیاری در بعضی دستگاه‌های پیشرفته تر قرار داده می‌شود. در این ایستگاه مایع ضد چسب از بالا و پایین به سطح ام دی اف اسپری می‌شود که  به سطح ام دی اف نمی‌چسبند.

 • ایستگاه پیش فرز

معمولا روی سطح یا لبه کار خطای برش، لب پریدگی، جاماندگی مایع ضد چسب یا برآمدگی در اثر رطوبتی که چوب از محیط گرفته ایجاد می‌شود. برای حل کردن این مشکل ایستگاه پیش فرز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ایستگاه با استفاده از دو توپی پرداخت که در جهت مخالف یکدیگر می‌چرخند کار می‌کند و سطح لبه کار را به اندازه 1 تا 3 میلی‌متر با توجه به نیاز کاربر پرداخت می‌کند.

 • هیتر پیش گرم

ایستگاه هیتر پیش گرم جزء ایستگاه‌های اصلی لبه چسبان‌ها نیست و به صورت انتخابی روی دستگاه قرار می‌گیرد. در فصول سرد سال سطح قطعه خنک شده و این امر باعث می‌شود که چسب روی سطح ام دی اف خشک و لبه چسبانی به صورت صحیح انجام شود. این ایستگاه به صورت تماسی، مادون قرمز یا توسط المنت نر کار را گرم می‌کند.

 • مجموعه ایستگاه چسب

این مجموعه از چهار بخش اصلی جلو برنده نوار، چسب زن، گیوتین و غلطک‌های فشار تشکیل می‌شود. جلو برنده نوار از پایین توسط کانوایر و از بالا توسط غلطک هرزگرد، نوار PVC را به جلو می‌برد. در بخش چسب زن سطح نر کار به چسب آغشته شده و توسط گیوتین سر و ته نوار بریده می‌شود و توسط غلطک های فشار، نوار به سطح لبه می‌چسبد.

 • ایستگاه اره سر و ته زن

پس از چسبیدن نوار به لبه اضافاتی از نوار به جا می‌ماند و این اضافات توسط اره سر و ته زن بریده می‌شود. این اره می‌تواند دارای یک یا دو موتور باشد؛ اگر یک موتوره باشد این اره جا به جا می‌شود و اگر دو موتوره باشد یک اره سر و یک اره دیگر ته کار قرار می‌گیرد که ثابت هستند.

 • ایستگاه فرز بالا و پایین

ایستگاه فرز بالا و پایین اضافات نوار را از بالا و پایین را پرداخت کرده و لبه نوار PVC را هم سطح کار می‌کند.

 • ایستگاه کرنر زن

این ایستگاه پرداخت نهایی نوار را انجام می‌دهد و چهار گوشه کار را گرد می‌کند. این ایستگاه با توجه به مدل لبه چسبان می‌تواند یک، دو یا چهار موتور داشته باشد.

 • ایستگاه لیسه

این ایستگاه می‌تواند دارای یک یا دو بخش باشد. بخش‌های این ایستگاه لیسه نوار و لیسه چسب (لیسه سطح) هستند. لیسه نوار در زاویه 45 درجه و به اندازه ضخامت نوار، لبه ام دی اف را صاف و هم سطح می‌کند. با لیسه سطح نیز می‌توان اضافات چسب روی سطح کار را پاک کرد.

 • ایستگاه اسپری جلا سنج و حلال چسب

در این ایستگاه معمولا مایع حلال چسب روی سطح قطعه کار اسپری شده و سپس در ایستگاه پولیش از روی سطح کار پاک می‌شود. در بعضی دستگاه‌ها که معمولا دارای سیستم اسپری ضد چسب هستند، به جای مایع حلال چسب از مایع روغنی جلا دهنده استفاده می‌کنند تا با گذشتن از ایستگاه پولیش سطح کار براق شود.

 • ایستگاه پولیش

آخرین ایستگاه دستگاه‌های لبه چسبان ثابت، پولیش است. در ایستگاه پولیش، پد آن روی سطح کار می‌چرخد و آلودگی‌های سطحی کار را جمع و سطح کار را تمیز می‌کند.

قیمت انواع لبه چسبان

برای اطلاع از قیمت انواع لبه چسبان لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.