فروشنده شوید

خرید ماشین آلات ترمو وود

چوب همواره از اصلی ترین متریال های مورد استفاده در زندگی انسان بوده است. گستردگی استفاده از این ماده در زندگی بشر به قدری زیاد است که در تصور نمی گنجد. چوب در ساخت وسایل دستی، ابزار آلات شکار و معماری و همچنین سوزاندن آن برای گرمایش، مورد استفاده قرار گرفته است. در این راستا، مقاوم سازی در برابر آسیب های محیطی همواره مد نظر بشر بوده و به موفقیت های بسیاری نیز دست یافته است. قرن ها پیش کره ای ها، الوارهای برش خورده را سال ها در بستر روخانه ها قرار می دادند تا با نفوذ گل و لای در منافذ چوب و رشد قارچ ها در این منافذ، چوب مقاوم شود. روشی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد ترمو کردن چوب است که توسط ماشین آلات ترمو وود انجام می شود. در قسمت بعد با نحوه ترمو کردن چوب آشنا خواهید شد.

نحوه ترمو کردن چوب

ترمو کردن چوب در سه بخش(فاز) انجام می شود. در فاز اول ترمو کردن چوب ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند، سپس داخل دستگاه ترمو وود آن ها را تا 100 و سپس 130 درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما می دهند که این کار باعث خشک شدن و کاهش رطوبت چوب می شود. سپس در فاز دوم حرارت را 180 تا 220 درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود. چوب ساعت ها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمت های چوب تا مرکز آن به رنگ قهوه ای روشن در می آید. در فاز سوم فرایند ترمو، چوب آرام آرام سرد شده تا به دمای 100 درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب، دمای آن را به دمای محیط می رسانند. در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به 4 تا 6 درصد می رسد. با استفاده از این روش، عمده خصوصیات منفی چوب مثل استحکام، قابلیت شکنندگی و جذب رطوبت تقریبا از بین می روند. به دلیل دمای بالایی که چوب متحمل می شود، زنجیره های سلولزی آن می شکند، اسیدهای آن تجزیه شده و از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک می شود. بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد. پس از این فرایند، چوب در مقابل سرما، گرما، بارندگی، رطوبت، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم می شود. شکل زیر این سه فاز را نشان می دهد.

انواع ترمو چوب

روش های ترموی چوب با توجه به نیاز کاربر از نظر حرارتی که می بیند به دو دسته تقسیم می شود. این دو روش استاندارد تولید، با نام های Thermo-S و Thermo-D هستند و همچنین به دو رده(CLASS) استاندارد در تولید تقسیم بندی می گردند:

  1. CLASS THERMO-D
  2. CLASS THERMO-S

ترمو کلاس S

در این روش چوب تا 180 درجه سانتی گراد گرما می بیند. مقاومت آن بالا رفته و معمولا برای محیط های داخلی به کار می رود؛ Stability چوب افزایش پیدا کرده و در مقابل تغییرات ابعادی، ثبات پیدا می کند. محصولات این روش، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط، تغییر ابعاد یا انبساط خواهند داشت. گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان، اتصالات در محیط خشک، مبلمان داخلی، سونا، اجزای درب و پنجره و گونه‌های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا، مبلمان، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز توصیه می گردند.

CLASS THERMO-S (حرف S در Thermo-S مخفف کلمه Stability یا پایداری است)

ترمو کلاس D

در این روش چوب تا 220 درجه سانتی گراد گرما می بیند و استحکام آن در مقابل کلیه عوامل جوی بالا می رود. Durability چوب افزایش یافته و برای استفاده در محیط‌های خارجی و محوطه های باز بسیار مناسب می باشند. محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا انبساط خواهند داشت. گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب های بیرونی، پشت پنجره، سونا، حمام، سرویس بهداشتی، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر توصیه می گردند.

CLASS THERMO-D (حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability یا دوام است)

قیمت ماشین آلات ترمو وود

برای دریافت کارشناسی و مشاوره خرید و همچنین کسب اطلاعات از قیمت انواع لبه چسبان های ثابت با کارشناسان چوبینر تماس حاصل نمایید.