ماشین آلات ترمو وود

همواره چوب از اصلی ترین متریال‌های مورد استفاده در زندگی انسان بوده است. به قدری گستردگی استفاده از این ماده در زندگی بشر زیاد است که تصورش هم سخت است. در ساخت وسایل دستی گرفته تا سوزاندن چوب برای گرمایش، ابزار آلات شکار و معماری و... مورد استفاده قرار گرفته است. در این راستا مقاوم سازی در برابر آسیب های محیطی همواره مد نظر بشر بوده و به موفقیت های بسیاری نیز دست یافته است. قرن‌ها پیش کره ای ها، الوارهای برش خورده را سال‌ها در بستر روخانه ها قرار می دادند تا با نفوذ گل و لای در منافذ چوب و رشد قارچ‌ها در این منافذ، چوب مقاوم شود. روشی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد ترمو کردن چوب است که توسط ماشین آلات ترمو وود انجام می‌شود. در قسمت بعد با نحوه ترمو کردن چوب آشنا خواهید شد.

.

هنوز در این دسته بندی محصولی اضافه نشده است!

نحوه ترمو کردن چوب

در روش ترمو کردن چوب ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه ترمو وود آن‌ها را تا 100 و سپس 130 درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما می‌دهند که این مطلب باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت چوب می شود. سپس حرارت را 180 تا 220 درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود و ساعت‌ها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمت‌های چوب تا مرکز آن به رنگ قهوه‌ای روشن در می آید. در مرحله بعد چوب آرام آرام سرد شده تا دمای آن به 100 درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب، دمای آن را به دمای محیط می‌رسانند. در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به 4 تا 6 در صد می‌رسد . با استفاده از این روش ، عمده خصوصیات منفی چوب تقریبا از بین می روند .به دلیل دمای بالایی که چوب متحمل می شود ، زنجیره های سلولزی آن شکسته شده ، اسیدهای آن تجزیه شده و از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک می شود . بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد. پس از این فرایند ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگی ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم می‌شود. ترمو چوب دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-S و Thermo-D است و همچنین به دو رده (CLASS ) استاندارد در تولید تقسیم بندی می گردد:

  1. CLASS THERMO-D
  2.  CLASS THERMO-S

CLASS THERMO-S  (حرف S در Thermo-S مخفف کلمه Stability یا پایداری است)

در این روش چوب تا 180 درجه سانتی گراد گرما می بیند و مقاومت آن بالا رفته و معمولا برای محیط‌های داخلی به کار می رود و STABILITY چوب افزایش پیدا کرده و در مقابل تغییرات ابعادی، ثبات پیدا می کند.محصولات این روش ، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط ، تغییر ابعاد یا انبساط خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان ، اتصالات در محیط خشک ، مبلمان داخل ، سونا ، اجزای درب و پنجره و گونه‌های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا ، مبلمان ، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز توصیه می گردند.

CLASS THERMO-D (حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability یا دوام است)

در این روش چوب تا 220 درجه سانتی گراد گرما می بیند و استحکام آن در مقابل کلیه عوامل جوی بالا رفته و DURABILITY چوب افزایش یافته و برای استفاده در محیط‌های خارجی و محوطه های باز بسیار مناسب می باشند.محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا انبساط خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب های بیرونی ، پشت پنجره ، سونا ، حمام و سرویس بهداشتی ، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر توصیه می گردند.

خرید و فروش ابزار و ماشین آلات دست دوم و اعزام سرویس کار و تامین قطعات ماشین آلات هم اکنون در چوبینر