فروشنده شوید
چهار شنبه, ۲۲ اردیبهشت,۱۴۰۰

مدل های مختلف لولای کابینت و تفاوت انواع لولا گازور

می‌توان از لولا به عنوان یکی از پرکاربرد ترین یراق ها یاد کرد. در طراحی اکثر درب ها از لولا استفاده می‌شود. امروزه تولید لولا در صنعت چوب و MDF رونق بسیاری یافته است. در حال حاضر طراحی لولاها مطابق با هر سلیقه برای انواع درب ها، اتصال پنجره‌ها و ....به بازار عرضه می‌شود. به طور کلی لولا‌ها از دو قسمت تشکیل شده اند؛ قسمت اول اتصال به بدنه و قسمت دوم اتصال به درب توسط بخش میانی لولا. مهم ترین نکته ای که در انتخاب یک لولای مناسب باید به آن دقت کرد، انتخاب لولا برای دربی ست که میخواهیم لولا را به آن متصل کنیم. این نکته برای لولای کابینت نیز صدق می‌کند. در صنایع چوب و MDF لولا های مختلفی وجود دارد که در دسته بندی های مختلف قرار می‌گیرند. اقسام مختلف لولا‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • لولا گازور استاندارد
 • ضربه گیر آرام بند
 • لولا گازور زاویه دار
 • لولا مصارف ویژه
 • لولا مصارف عمومی
 • وسایل جانبی لولا گازور
 • لولا ته قنداق تفنگی
 • لولا پروانه
 • لولا فلاش
 • لولا بشکه ای
 • لولا مخفی
 • لولا پیانو یا لولا پیوسته
 • وسایل جانبی لولا نظیر چفت، پایه آنتیک، دستگیره تزئینی 

به طور کلی دسته بندی اصلی لولاها به دو صورت تو کار و رو کار می‌باشد. لولا ها شامل لولاهای دو پیچ و چهار پیچ به بازار عرضه می‌شوند.

لولا گازور

لولا گازور همان لولاهای فنری و لولای کابینت هستند که ما از آن‌ها در درب کابینت استفاده می‌کنیم. لولا گازور ها به صورت تک مرحله و دو مرحله به بازار عرضه می‌شوند با این تفاوت که لولا گازور تک مرحله استفاده‌ی بیشتری از لولا گازور دو مرحله دارد اما لولا گازور دو مرحله در بین مشاغل مربوط به صنایع چوب و MDF مورد پسندتر می‌باشد. یکی از ویژگی های که باعث شده امروزه لولا گازورها از محبوبیت چشمگیری برخوردار باشند جنس این لولا گازورهاست، جنس لولا گازورها استیل می‌باشد. به دلیل ریگلاژ راحت، آرام بند بودن و همچنین قابلیت فنریشان نصب لولا برای نصابان کابینت بسیار آسان تر از گذشته شده است. تولید لولا گازورها در درجه‌های مختلف امکان پذیر می‌باشد از قبیل لولا گازور 30، 45، 90 و 180 درجه، اما کاربردی ترین لولا گازورها زاویه ای 90 درجه دارند.  برای استفاده از لولا گازور باید از جنس کابینت خود آگاهی داشته باشید؛ لولا گازورهای کابینت لمینت، هایگلاس، ام دی اف و چوبی با یکدیگر تفاوت هایی دارد. برای استفاده از لولا گازور به گازور زن احتیاج داریم. دستگاه گازور زن با قابلیت ایجاد حفره و سوراخ روی لولا به کار گرفته می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در نصب لولا دقت در انتخاب طول، عرض و ارتفاع مناسب می‌باشد زیرا دقت در انتخاب لولای مناسب باعث طول عمر دربی که می‌خواهید از آن استفاده کنید و همچنین کیفیت کار بسیار موثر است. لولا گازور‌ها باتوجه به محلی که قرار است نصب شوند در دسته بندی خاص خود قرار می‌گیرند. دسته بندی لولا گازورها به شرح ذیل می‌باشد:

 • لولا گازور آرام بند
 • لولا گازور شیشه
 • لولا گازور درجه دار
 • لولا گازور خاص
 • لولا گازور ساده

انواع لولا و کاربردهای آن 

همان طور که در بخش های قبل ذکر شد لولا در مدل های متفاوت با کاربردهای مخصوص به خود تولید می‌شوند که در ادامه به توضیح هر مدل خواهیم پرداخت.

لوله گازور استاندارد

لولا گازور استاندارد از یک پین و دو قطعه تشکیل شده است.البته لولا گازور با لولای معمولی تفاوت هایی دارد. لولا گازور استاندارد به دو دسته لولا گازور آرام بند و معمولی تقسیم می‌شود. لولا گازور استاندارد از جک و یا فنر تشکیل شده است. استفاده لولا از گازور باز و بسته شدن درب را آسان‌تر کرده و سرعت نصب را بالا می‌برد. لولا گازور استاندارد با زاویه 90 درجه تولید می‌شود.

لولا گازور آرام بند

حائز اهمیت ترین نکته در نصب کابینت، طراحی و ساخت کابینت هایی می‌باشد که صدای درب و لولای آن به گوش نرسد. همین نکته باعث شده تا نصابان کابینت ها از لولایی استفاده کنند که کمترین صدایی در باز و بسته کردن کابینت ها ایجاد نشود از این رو لولا گازورهای آرام بند تولید و به بازار عرضه شدند. لولا گازور آرام بند با توجه به پمپی که درونش قرار دارد به عنوان لولا گازور پمپی نیز شناخته می‌شود. این لولا گازور از بسته شدن در با شدت و ضربه زیاد جلوگیری می‌کند. لولا گازور‌های آرام بند در برابر رطوبت بسیار مقاوم می‌باشند. 

لولا گازور شیشه

لولا گازور شیشه یکی دیگر از لولا گازورهای استاندارد می‌باشد. همان طور که از اسم این لولا گازور پیداست مخصوص شیشه می‌باشد و این امکان را می‌دهد تا دیگر نیازی به سوراخ کاری شیشه نباشد و به راحتی با چسب UV به شیشه متصل می‌شود. لولا گازور شیشه قابلیت نصب پمپ آرام بند را بر روی خود دارد.

لولا گازور درجه دار

لولا گازور زاویه دار یکی از انواع لولا گازور مناسب برای کابینت‌های گوشه در آشپزخانه می‌باشد که با درجه‌های متفاوت به بازار عرضه می‌شود. امروزه با استفاده از لولا گازور درجه دار درب‌های کابینت کنج در آشپزخانه به راحتی باز و بسته می شوند و دیگر مشکلات گذشته که به سختی این عمل امکان پذیر بود وجود ندارد. لولا گازور مدرج به سبب مفصلی که دارد باعث اتصال دو قطعه به یکدیگر می‌شود. لولا گازور درجه دار از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد.

لولا گازور خاص

لولا گازور خاص شامل لولا نیم صامت، که برای بستن دو درب روی بدنه کابینت کاربرد دارد. لولا گازور مینی صامت، مخصوص درب‌های پروفیلی و باریک که امکان سوراخ کردن با قطر استاندارد 35 میلی‌متر را ندارند. لولا گازور مگنتی فنر برعکس، مخصوص درب‌هایی که دستگیره ندارند و یا آهن ربایی می‌باشند. فنر موجود در این لولا به علت برعکس بودن در را به بیرون باز می‌کند. ضخامت بعضی از درب های کابینت به علت عملیات CNC و ایجاد طرح و نقش کمتر از ضخامت معمول می‌باشد به همین دلیل نمی‌توان از لولا گازور معمولی برای آنها استفاده کرد به همین دلیل از لولا گازور خاص استفاده می‌کنیم. لولای پاشنه گازور، برای شیشه های توکار به کار می‌رود که نیازی به سوراخ کردن شیشه ندارد. لولا گازور  زاویه دار مخصوص کنج، برای درب ‌هایی که در کنج تعبیه شده به کار می‌رود و ساز و کار آن به گونه ایی است که درب اول به روی درب دوم سوار می‌شود و درب دوم باز می‌گردد، لولا بین دو درب نصب شده و درب اول با زاویه 180 درجه به بدنه کابینت متصل می‌شود.

لولا ساده

لولا ساده بیشتر در مبل سازی و صنعت چوب به کار گرفته می‌شود. لولاهای دکمه ایی، جداشدنی و نشدنی و پین دار زیر گروه لولا ساده هستند. لولای ساده از دو برگ و یک پین تشکیل شده است و هنگام بستن پیچ روی برگ با توجه به خزینه ایی که روی برگ قرار دارد پیچ باید کاملا هم سطح با برگ بسته شود.

لولا قابلبه

لولا مصارف عمومی

لولا تخت، لولا تزئینی و لولا قابلبه (قابلمه) در دسته بندی لولاهای عمومی قرار دارند. لولا تخت برای درب جعبه‌ها به کار می‌رود. لولا قابلمه برای درب های دو راهه کاربرد دارند، خمیدگی موجود روی لولا قابلمه از ورود هر گونه گرد و خاک جلوگیری می‌کند. لولای فانتزی و یا تزئینی در ابعاد برگ مختلفی تولید می‌شود، یک برگ از لولا روی درب و برگ دیگر روی چهارچوب نصب می‌شود.

وسایل جانبی لولا

از پرکاربرد ‌ترین وسایل جانبی لولا گازور‌ها می‌توان به چراغ لولا گازور، پایه زیر لولا، کاور لولا، کاور در پیچ و... اشاره داشت. وسایل جانبی لولا گازورها جز پر فروش ترین یراق آلاتی می‌باشد که در صنعت چوب و  MDF کاربردهای خاص خود را دارد. لولا گازورها همراه با پایه و کاور لولا فروخته می‌شود.

قیمت لولا و یراق آلات جانبی لولا 

به علت متنوع بودن محصولات یراق همچون لولا چوب و MDF  همچنین وجود برندهای متفاوت قیمت هر کدام از انواع لولا متفاوت خواهد بود که برای دریافت قیمت دقیق هر محصول به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با متخصصین وب سایت چوبینر از قسمت تماس با ما، ارتباط بر قرار کنید.

افزودن نظر جدید