چوبی کلاب

شنبه, ۰۹ مرداد,۱۴۰۰

معرفی ابزارهای پیکرتراشی و احجام چوبی

امروزه صنعت چوب یکی از صنایع پر طرفدار و پر کاربرد می‌باشد که می‌توان محصولات چوبی بسیاری را در مدل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید کرد. تولید و ساخت هر سازه یا وسیله طبق سلیقه و علایق نجاران و مشتریان انجام می‌گیرد که باید طبق اصول مشخصی انجام گیرد. از طرفی هنرهای زیادی در صنعت چوب انجام می‌گیرد که شامل پیکرتراشی، معرق کاری، منبت کاری، حکاکی، منبت کاری و موارد مشابه دیگر است. اینگونه هنرها توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است زیرا می‌توان انواع متنوعی از وسایل چوبی را خلق کرد. افراد با در نظر داشتن علایق و سیلقه خود از این هنرها در وسایل و سازه‌های چوبی ساخته شده می‌توانند استفاده کنند تا زیبایی و جلوه آنها را چند برابر کنند. اما باید بدانید که در این صنعت مانند هر صنعت دیگری برای ساخت و تولید سازه‌های پیکرتراشی شده و احجام چوبی نیاز به ابزار آلات گوناگونی است تا حین کار از آنها استفاده شود. در ادامه به معرفی ابزارهای پیکرتراشی و احجام چوبی می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید.

هنر پیکرتراشی در صنعت چوب و نجاری

همانطور که می‌دانید، هنر پیکرتراشی یکی از انواع هنرهای کاربردی و جذاب در نجاری است که افراد می‌توانند هرگونه شکل و طرحی را روی چوب ایجاد کنند. البته باید ابزارهای ضروی آن را تهیه کرده تا حین کار دچار مشکل نباشید و با سرعت بیشتری بتوانید به اجرای طرح روی سازه بپردازید. با اجرای این هنر روی چوب می‌توان طرح‌های فرو رفته یا برجسته متنوعی را اجرا کرد، برای این کار باید از قبل طرح خود را در نظر گرفته و آن را روی چوب پیاده کنید تا با استفاده از ابزارهایی به مدل مورد نظر برسید. مسلما با این کار احجام چوبی خاص و زیبایی را می‌توان روی چوب خلق کرد که ارزش کار را چند برابر می‌کند و مورد توجه افراد زیادی قرار می‌گیرد. قبل از انتخاب ابزارهای مناسب پیکرتراشی روی چوب باید بدانید از چه چوبی به عنوان زمینه کار خود استفاده کنید زیرا چوب یکی از عوامل اصلی در اجرا و تراشیدن طرح روی سازه‌های چوبی گوناگون است. در این هنر معمولا از چوب‌هایی مانند چوب لاله درختی، چوب گردوی سفید، چوب گردو، چوب افرا، چوب گیلاس، چوب بلوط، چوب ماهون استفاده می‌شود زیرا اینگونه چوب‌ها معمولا نرم و با دوام هستند و کار تراشیدن روی آنها راحت می‌باشد. در ادامه با انواع ابزارهای پیکرتراشی و احجام چوبی آشنا می‌شوید تا بتوانید ابزار آلات مناسبی را برای کار انتخاب کنید.

پیکرتراشی و احجام چوبی

اسکنه نجاری

اسکنه نجاری از ابزارهای ضروری در هنر پیکرتراشی و احجام چوبی شبیه مغار است. تفاوت این ابزار با مغار در قدرت آن هنگام تراش دادن یا کنده کاری سطوح چوبی می‌باشد. از اسکنه برای شکاف چوب جهت اتصالات بین دو قطعه چوبی، ایجاد حفره و زبانه روی چوب استفاده می‌شود. این ابزار از  قطر بیشتری نسبت به مغار برخوردار است زیرا باید قدرت بالایی در هنگام شکاف دادن یا کنده کاری روی انواع چوب داشته باشد. تیغه‌های این نوع ابزار با پهنای مختلفی تولید می‌شود. ابزار اسکنه مانند مغار انواع مختلفی دارد که شامل تیغه اریب، تیغه مستطیلی، تیغه خمیده می‌باشد. 

قلم فرز حکاکی

همانطور که می‌دانید، در صنعت چوب و هنرهای مرتبط با آن باید از ابزارهای مناسب استفاده شود تا بتوان به فرم دهی طرح مورد نظر روی چوب پرداخت. قلم فرز حکاکی یکی از اجزای مهم دستگاه‌های فرز است که در طرح‌ها و مدل‌های گوناگونی تولید شده و از آنها برای فرم دهی و باربرداری چوب استفاده می‌شود. سری ابزارهای فرز فرم مینیاتوری شامل انواع سرگرد، استوانه‌ای، کله قندی، مخروطی، تخم مرغی و موارد دیگر است که برای اجرای طرح‌های گوناگون روی چوب استفاده می‌شود. هر کدام از این مدل‌های فرز حکاکی کارایی و کاربرد خاص خود را دارند که براساس نوع طرح و مدل باید از آنها جهت تراشیدن و فرم دهی چوب استفاده شود. انواع قلم حکاکی مقاومت و استحکام بالایی دارند تا حین کار با آنها روی چوب دچار آسیب و شکستگی نشوند.

قلم فرز حکاکی

مغار

مغار ابزاری تیز و برنده است که جهت کنده کاری و تراش دادن وسایل چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا مغارها از دو بخش تیغه و دسته تشکیل شده است. تیغه مغار جنس فولادی دارد که استحکام و مقاومت این ابزار را در هنگام کنده کاری روی چوب تضمین می‌کند. تیغه‌های مغار در سایزهای گوناگون تولید می‌شود و پهنای مشخصی دارند. دسته این ابزار از جنس چوب یا پلاستیک است. جنس چوبی دسته مغار باعث می‌شود که فرد در هنگام استفاده از ابزار و تراش دادن چوب کنترل بیشتری روی آن داشته باشد و از سر خوردن مغار در دست فرد جلوگیری شود. مغار در انواع چاقویی، تخت، گلویی، نیم باز، شفره تولید شده است که هر کدام کارایی متفاوتی دارند. 

مغار ظریف کاری

با توجه به اینکه مغار در اندازه و مدل‌های متفاوتی تولید می‌شود، باید بدانید که از کدام مدل برای کار خود استفاده کنید. مغار ظریف کاری نیز مانند دیگر مغارهای موجود در بازار انواع مختلفی مانند تخت، انگشتی، نیم باز، قاشقی، مدادی، شفره و غیره دارد. از این نوع مغار برای کارهای ظریف روی چوب‌های نرم و نازک جهت کنده کاری و باربرداری استفاده می‌شود. انواع مغار ظریف کاری بر خلاف مغارهای حکاکی و خراطی برای تراشیدن چوب نیازی به چکش ندارند و به راحتی می‌توان به حرکت دست این کار را انجام داد.

مغار ظریف کاری

چکش پلاستیکی

با توجه به اینکه برای پیکرتراشی روی چوب ابزارهای خاصی مورد نیاز است تا کار برجستگی یا فرورفتگی طرح روی چوب اعمال شود؛ برای این کار باید از طریق یک چکش ضربه‌هایی را روی مغارهای مدنظر وارد کرد تا بتوان به عمق مورد نظر از آن طرح روی چوب رسید. چکش پلاستیکی برای ضربه زدن به دسته ابزارهایی مانند مغار و چاقو مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که کنده کاری و تراشیدن روی چوب برای پیکرتراشی باید از طریق مغار و چاقو انجام گیرد، جهت راحت‌تر تراش دادن چوب می‌توان با چکش ضرباتی را روی دسته آنها وارد کرد تا بتوان به طرح مورد نظر خود رسید.

چاقوی پیکرتراشی

همانطور که گفته شد، پیکرتراشی یکی از هنرهای زیبا و جذاب در صنعت چوب است که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. برای انجام پیکرتراشی روی چوب به ابزارهایی مانند چاقو پیکرتراشی نیاز است. با پیکرتراشی می‌توان زیبایی چوب را برای تزیین یک محیط چند برابر کرد. با استفاده از چاقو پیکر تراشی به راحتی طرح‌های مدنظر را روی چوب پیاده کنید. این نوع چاقو از مدل‌های مختلف تیغه ساخته شده است که جنس تیغه‌‌ها از جنس فولاد می‌باشد. بنابراین تیغه‌های این چاقو مقاومت زیادی در هنگام کنده کاری روی چوب دارد و می‌توان از آن به راحتی برای تراشیدن انواع چوب با ضخامت‌های مختلف استفاده کرد. از این رو، از چاقو پیکرتراشی برای ساختن مجسمه‌های چوبی، کاسه تراشی چوبی، پیکرتراشی روی چوب، ساخت دست سازهای تزیینی چوبی می‌توان استفاده کرد.

قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز ایجاد و ساخت احجام چوبی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز ایجاد و ساخت احجام چوبی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید