تخفیف هفتگی
دوشنبه, ۱۰ خرداد,۱۴۰۰

معرفی انواع مغار

در صنعت چوب برای تولید و ساخت سازه و وسایل چوبی از ابزار آلات و ماشین آلات مختلفی استفاده می‌شود. برای طراحی سازه‌های چوبی می‌توان طرح‌های برجسته و حکاکی شده ایجاد کرد که زیبایی آنها را چند برابر می‌کند. هنرهای بسیاری مانند منبت کاری، خراطی، حکاکی و موارد مشابه دیگر را می‌توان در این صنعت در نظر گرفت تا بتوان این طرح‌ها را به کمک ابزارهایی مانند مغار روی چوب اعمال کرد. مغار ابزاری کاربردی در هنرهای مربوط به صنعت چوب است که انواع متفاوتی دارند و براساس نیاز و نوع طرح می‌توان از هر کدام آنها برای ساخت وسایل چوبی استفاده کرد. در ادامه مطلب انواع مغار و کاربرد آنها را شرح خواهیم داد، پس با مطالب زیر همراه باشید.

انواع مغار براساس مدل

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، مغارهای مورد استفاده در صنعت چوب و هنرهای مختلف منبت کاری، پیکرتراشی، خراطی و غیره انواع مختلفی دارند که براساس نیاز فرد برای اجرای طرح روی چوب از آنها استفاده می‌شود. مغارها براساس شکل ظاهری به مغارهای چکش خور، منبت، قلمی، چاقویی، خراطی، قاشقی، مشتی تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام آنها نیز انواع متفاوتی دارند. بعضی مغارها دارای سه فرم و هر فرم در شرایط خاص استفاده می‌شود؛ این فرم‌ها شامل تیغه صاف، تیغه قاشقی و تیغه خم است. افراد می‌توانند نسبت به کار و رشته کاریشان مغارهای اصلی خود را تهیه و از آنها استفاده کنند. به عنوان مثال، برای منبت کاری و پیکرتراشی فقط با 10 مغار تخت در 3 شماره، نیم باز در 3 شماره، گلویی در 3 شماره و 1 مغار شفره کار خود را شروع کنند. همچنین برای منبت ریز و مشبک از مغارهای منبت، قلمی و مشتی می‌توان استفاده کرد. نکته قابل توجهی که قبل از استفاده از مغارها باید بدانید این است که حتما جهات مختلف چوب و جهت الیاف چوب را بشناسید. برای این کار نیاز به تمرین و فرم دهی در جهات مختلف چوب با مغار است. در ابتدای کار برای شروع تمرین بهتر است از گل رس استفاده کنید تا بتوانید اشکال مختلف را روی آن طراحی کنید. شناخت جهت الیاف چوب در منبت کاری و تراشیدن چوب بسیار مهم است زیرا برخورد نوک مغار با مقطع الیاف باعث شکسته شدن الیاف چوب خواهد شد و در سطح برش حفره‌های کنده شده از الیاف ایجاد می‌شود. بنابراین زمانیکه مغار در جهت الیاف باربرداری شود، سطح برش کاملا صاف و صیقلی می‌شود. در مغار زنی برای رسیدن به طرح‌های پر پیچ و خم باید در تمام جهات تراشیدن چوب انجام شود تا به طرح مورد نظر رسید.


مغار قاشقی

مغار قاشقی همانطور که از اسمش مشخص است تیغه‌ای شبیه قاشق دارد. گلو تیغه آن مثل قاشق کج و منحنی است و تقسیم بندی مختلفی دارد. این مغار برای تراشیدن سطح چوب برای طرح‌هایی که عمق دارند و برجسته هستند، استفاده می‌شود. انواع این مغار مانند مغارهای منبت کاری شامل گلویی، نیم باز، تخت و شفره است که براساس نیاز فرد برای انجام کارهای هنری چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این نوع مغار در تراشیدن و خالی کردن کاسه چوبی، قاشق چوبی، قسمت‌های عمیق قطعه کار، منبت تمام برجسته، خالی کردن زمینه و جدا کردن طرح از زمینه می‌باشد.

مغار منبت

مغار منبت شامل در چهار نوع تخت، نیم باز، گلویی و شفره ساخته شده است که سایز آنها براساس میلی‌متر اندازه گیری می‌شوند. تیغه مغارهای منبت بلند و ضخیم است و دسته پلاستیکی با چوبی دارند. مغار منبت نیم باز تیغه‌ای شبیه ربع دایره دارد که براساس شماره‌های زوج دسته بندی می‌شود. مغار گلویی منبت شبیه مغار نیم باز است اما لبه تیغه آن گردتر است و حالتی نیم دایره دارد. مغار شفره منبت نیز مانند دیگر مغارهای منبت شماره گذاری متفاوتی دارد که تیغه آن شبیه V و برای جدا کردن سطوح تخت از یکدیگر استفاده می‌شود. مغار تخت نیز دارای تیغه تخت است که سایزهای مختلف دارد و برای تراشیدن و فرم دهی سطوح صاف چوب از آنها استفاده می‌شود. از مغار منبت در منبت کاری درشت و پیکرتراشی استفاده می‌شود که برای باربرداری سطوح چوبی نیاز به ضربات چکش و نیروی بدنی دارد.

مغار کبریتی

مغار کبریتی یکی از انواع مغارهای پر کاربرد در کارهای ظریف کاری روی چوب است. این مغار همان مغار تخت منبت در شماره یک است که کاربرد زیادی در تراشیدن سطوح چوبی برای رسیدن به طرح‌های ریز دارد. این مغار برای تراشیدن چوب نیاز به چکش ندارد و به راحتی با کمی نیروی دست می‌توان این کار را انجام داد. مغار کبریتی لبه‌های تیزی دارد که براساس نیاز و طرح مورد نظر استفاده می‌شود.

مغار مشتی

مغار مشتی از مغارهایی است که داخل مشت دست جا می‌شوند و برای تراشیدن و کنده کاری چوب به نیروی مچ دست نیاز دارد که باد مچ دست را با این مغار حرکت داد تا بتوان به طرح مورد نظر رسید. این مغار تیغه کوتاه و ظریفی نسبت به مغارهای منبت دارد که دسته آن شبیه گلابی است که در مشت دست جا می‌گیرد. کاربرد این مغار در ریزه کاری، منبت درشت، ساخت مجسمه کوچک چوبی و ساخت زیور آلات چوبی می‌باشد.

مغار قلمی

مغار قلمی شکلی شبیه قلم یا مداد دارد که از مغارهای مشتی بزرگتر است و از مغارهای منبت کوچک‌تر می‌باشند. از این نوع مغار برای کارهای ظریف، ابعاد کوچک، منبت ریز یا مشبک استفاده می‌شود. تیغه این مغار براساس لبه مغار در اندازه 0.2 میلی‌متر به بالا رتبه بندی می‌شوند. این مغار مانند مغار مشتی تیغه کوتاه و ظریفی دارد که بدون ضربه و فقط با نیروی مچ دست روی چوب باربرداری انجام می‌دهد.

مغار چاقویی

مغار چاقویی از انواع مغارهای تخصصی در صنعت چوب هستند که افراد حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند. انواع مختلف مغار چاقویی با لبه تیز براساس نیاز مشتری سفارش و طراحی می‌شوند. تیغه تخت مغار چاقویی مانند لبه چاقو تیز است که در سایز‌های مختلف ساخته می‌شود تا افراد براساس نیاز و طرح مورد نظر خود از آنها استفاده کنند. کاربرد این نوع مغار در منبت‌ و حکاکی هندسی و تراشیدن پیکره‌های کوچک است. 

قیمت انواع مغار در صنعت چوب

برای اطلاع از قیمت انواع مغار در صنعت چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید