فروشنده شوید
یکشنبه, ۲۹ فروردین,۱۴۰۰

معرفی انواع مغار خراطی و آشنایی با کاربرد آن ها

در گذشته استفاده از چوب، ایجاد نقش و نگار روی آن و ساخت وسایل ساده و معمولی سرگرمی تعدادی از هنر دوستان بوده است. اما امروزه با توجه به کارایی ها و نیاز روز جامعه به کارگیری چوب در صنایع مختلف شیوه بسیار کارآمدی می‌باشد که با استقبال افراد بی‌شماری رو به رو شده است. امروزه چوب علاوه  بر لوازم خانگی و اداری در لوازم دکوری و تزئینی نیز کاربردهای فراوانی یافته است. کار با چوب فقط مختص به صنعت نجاری نمی‌باشد، از چوب در زمینه‌هایی نظیر معرق، منبت، نازک کاری، کنده کاری، سازه‌های سنتی، مشبک، قاب بندی، خراطی، خاتم کاری و... استفاده می‌شود. تولید محصولات با کیفیت و مرغوب با به کارگیری چوب های مناسب با استفاده از ابزارهای دستی نظیر مغار، قلم، کمان اره، چکش و....امکان پذیر است. چوب به دلیل خاصیت‌ و ویژگی های خاص خود مواد اولیه بسیاری از مصنوعات و لوازم هنری می‌باشد.

خراطی

خراطی روشی برای ساخت محصولات چوبی می‌باشد که از ابزارآلات و دستگاهای مخصوصی استفاده می‌شود. با استفاده از ابزار و دستگاه‌های خراطی ساخت انواع آباژور، شمعدان‌، گهواره‌ نوزادان، پایه قلیان، پایه میز، دسته مغار، ساخت ظروف مختلف و..... ممکن می‌شود. در گذشته این کار با ابزارهای ساده و یا دست انجام می‌شد اما امروزه توسط دستگاه‌های خراطی نیز امکان پذیر شده است تا دقت، سرعت و ظرافت بیشتری روی کار صورت گیرد. خراطی روی اشیای چوبی با تراشیدن و ایجاد شکل روی چوب توسط حرکت دورانی دستگاه خراطی امکان پذیر است. دستگاه خراطی از دو بازو فلزی تشکیل شده است که با قرار گرفتن چوب میان دو بازو و محکم کردن چوب در آن بین، با استفاده از مغار اشکال مورد نظر روی چوب نقش می‌بندد. در این هنر هر چه چوب محکم تر باشد می‌توان کار‌هایی با ظرافت و دوام بیشتر انجام داد. کارآمد ترین و مناسب ترین چوب‌های مورد استفاده در خراطی شامل چوب گردو، فوفل، بید، توسکا، گلابی ، شمشاد، افرا، زیتون، نارون، زبان گنجشک، چنار، چوب سفید و توت نرک می‌باشند.همچنین دستگاه‌ خراطی بر اساس نوع پایه به دو نوع رومیزی و پایه دار تقسیم می‌شوند.

ابزارهای اصلی خراطی شامل موارد زیر می‌باشند:

مغار

مغار میله‌ی مستطیلی است که تیغ تیزی در دو طرفش قرار دارد. بیشتر مغارها جنس فولادی دارند. مغارها انواع مختلفی دارند. انتخاب یک مغار مناسب زمانی میسر می‌شود که مغار را متناسب با نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید خریداری کنید. مغارها در اندازه‌های 12، 19، 25، 32 میلی‌متری در بازار یافت می‌شوند.در ادامه مقاله پس از معرفی ابزارهای اصلی خراطی به معرفی انواع مغار و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.

نون گاز

از نون گاز برای برش فرو رفتگی ها و برش های گلویی استفاده می‌شود. نون گاز در ابعاد 3 تا 19 میلی‌متری در بازار عرضه می‌شود.

اسکنه

اسکنه و یا تراشنده کارایی شبیه مغار داشته با این تفاوت که سطح مقطعی مربعی شکل دارد و لبه برنده برش آن 45 درجه ساخته و طراحی شده است. اسکنه تخت، اسکنه سرکج، اسکنه ناخنی، اسکنه گرد، اسکنه چاقویی و.... از انواع اسکنه ها هستند.

جدا کننده

از جدا کننده برای تکیه‌های اضافی دو سر کار در انتهای کار استفاده می‌شود. در ادامه متن توضیحات جامعی راجع به انواع مغارهای خراطی می‌دهیم.

مغار

همان‌طور که در مطالب بالاتر اشاره شد، مغار یکی از ابزار اصلی در صنعت خراطی به شما می‌رود. به طور کلی مغار‌ها را می‌توان به 4 دسته تقسیم کرد: مغار خراطی، مغارمنبت ، مغار چاقویی، مغار مشتی.

مغار خراطی

مغارهای خراطی عموما دارای دسته‌های چوبی هستند و قطر و ارتفاع آن‌ها از دیگر مغارها بیشتر می‌باشد. و تیغه پهن تری نسبت به دیگر مغار‌ها دارند. مغار خراطی لوزی، مغار خراطی گرد سر تخت، مغار خراطی تخت سر کج، مغار خراطی سرکج مورب، مغار خراطی کاسه تراش، مغار خراطی مربع قوس دار، مغار خراطی مربع، مغار خراطی نیزه ایی نیم باز، مغار خراطی دایره، مغار خراطی گلویی، مغار خراطی نوک گرد راست تراش، مغار خراطی نوک محدب، مغار خراطی سرکج نوک تیز و مغار خراطی پرداخت کاسه را می‌توان در دسته‌ی مغار های خراطی به شمار آورد. در ادامه این متن توضیحات کاملی راجع به انواع مغارهای نجاری خواهیم داد.

مغار خراطی لوزی

مغارهای دسته بلند از جنس پلاستیک و یا چوب می‌باشند، مغارهای خراطی لوزی با فرم دهی بالا قابلیت ایجاد اشکال متنوعی را دارد. مغار خراطی لوزی از سه قسمت بدنه، تیغچه و دسته تشکیل شده است. تیغچه مغار توسط یک پیچ روی نوک مغار قرار دارد. مغار خراطی لوزی برای استفاده در منبت کاری و پیکر تراشی کاربرد دارند. تیغچه این مغار برای ایجاد نقش ‌های ریز و طرح‌های ظریف، ایجاد شیار و ایجاد قوس های با شعاع کم به کار گرفته می‌شوند.

مغار خراطی گرد سر تخت

مغار خراطی تخت از پرکاربردترین مغارها می‌باشد که برای صاف و مسطح کردن و همچنین برای فرم دهی بعضی قسمت ها مانند کنج ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مغار خراطی سرکج دارای تیغه فولادی می‌باشد.

مغار خراطی تخت سر کج

مغارها عمل فرم دهی و کنده کاری رو چوب را انجام می‌دهند. مغار خراطی  تخت سر کج برای تراش چوب کاربرد دارد. تیغه مغار خراطی تخت سرکج فولادی می‌باشد.

مغار خراطی سرکج مورب

مغارها اندازه‌های مختلفی دارند که این اندازه‌ها بر اساس پهنای مغار تعیین می‌شود. همان گونه که ذکر شد هر مغار از 2 قسمت دسته (چوبی یا پلاستیکی) و تیغه فولادی تیز برای تراشیدن چوب تشکیل می شود. تیغه‌ی فولادی مغار خراطی سرکج مورب از جنس فولاد می‌باشد.

مغار خراطی کاسه تراش

مغار خراطی کاسه تراشی از سه قسمت میله، شیار و دسته تشکیل شده است. معمولا  میله مغار گرد بوده و از استحکام زیادی برخوردار است که در برابر ضربات ناشی از تراش مقاومت دارد. شیار مغار کاسه تراش به شکل بیضی بوده که اشکال مختلفی از بیضی را شامل می‌شود. طول بلند دسته مغار کاسه تراش کنترل و کار با مغار را آسان تر کرده است.

مغار خراطی مربع قوس دار

مغار خراطی مربع قوس دار از جدیدترین نوع مغار خراطی است که عملیات بار برداری، کندن، تراشیدن و ... را به وسیله یک تیغچه که روی نوک مغار توسط پیچ محکم شده است را انجام می‎‌دهد. از مزیت های مغار خراطی مربع قوس دار امکان تعویض تیغچه در صورت کند شدن, میزان بار برداری زیاد، مقاوم در برابر حرارت و... را می‌توان نام برد. در صورت کند شدن یک وجه از مربع امکان استفاده از سایر وجه ها امکان پذیر است. از مغار خراطی مدل مربع قوس دار برای گرد کردن بلوک ها، ایجاد قوس های بزرگ، بار برداری و ... استفاده می‌شود.

مغار خراطی نیزه ایی نیم باز

مغار خراطی نیزه ای نیم باز در تقسیم بندی، جداکردن و خط انداختن کاربرد دارد. مغار خراطی نیزه  دارای دسته هایی با بهترین کیفیت و تیغ هایی با استحکام بسیار بالا می‌باشند و برای شکل دهی و فرم دادن ملایم اشکال به کار می رود.

مغار خراطی دایره

مغار خراطی دایره یکی از جدیدترین نوع مغار است که دارای تیغچه ای از جنس تنگستن است که برای برده برداری قسمت های قوس دار یا داخل کاسه استفاده می شود. مغار خراطی دایره برای گرد برداری قسمت های قوس دار یا داخل کاسه و... کاربرد دارد.

مغار خراطی گلویی

مغار گلویی که به مغار گیلویی نیز خوانده می شود به شکل یک نیم دایره عمیق تولید و جهت باربرداری از سطح چوب استفاده می گردد با کمک مغار گلویی می توان طرح گل و غنچه و گلبرگ را بر سطح چوب کنده کاری نمود. ضخامت مغار در کل بدنه مغار ثابت است از این رو هنگام کار با مغار باید فضای کافی در دسترس باشد تا از داغ شدن و قلاب کردن مغار جلوگیری کند. در صورت داغ و یا سرخ  شدن مغار از فرو کردن آن در آب بپرهیزید، فقط کافی ست دقایقی مغار را به کناری گذاشته تا به آهستگی خنک شود و به دمای قبل بازگردد.

مغار خراطی نوک گرد راست تراش

مغار خراطی نوک گرد راست تراش برای تراش‌کاری روی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیغه فولادی این مغار از جنس استیل کروم و منگنز می باشد.

مغار خراطی نوک محدب

برای استفاده طولانی مدت از مغار باید روش استفاده درست از آن را به کار ببرید و در حفظ نگه داری آن برای طول عمر بیشتر کوشا باشید و قسمت تیغه آن را در محافظ و کیف های مخصوصی قرار دهید. مغار خراطی نوک محدب نیز از این قاعده مستثنی نیست. مغار خراطی نوک محدب که از آن نیز به عنوان مغار خراطی قوس دار یاد می‌کنند برای فرم دهی و کنده کاری روی چوب بسیار مناسب و کاربردی می‌باشد.

مغار خراطی سرکج نوک تیز

مغار خراطی سرکج نوک تیز همانند دیگر مغارهای خراطی برای کنده کاری و تراش روی چوب به کار می‌رود. مغار  خراطی سرکج نوک تیز تیغه‌ی تیز و برنده ای دارد که برای فرم دهی انواع کاسه، بشقاب، قندان و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مغار خراطی پرداخت کاسه

مغار خراطی پرداخت کاسه بعد از مرحله کنده کاری و باربرداری برای صاف و صیقلی شدن داخل کاسه و پرداخت کاسه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت مغار های خراطی

با توجه به این که مغار خراطی در مدل های مختلفی تولید می شود از لحاظ قیمت نیز دارای قیمت های متنوعی می باشد؛ لذا برای اطلاع از قیمت مغار خراطی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول مورد نظرتان با چوبینر تماس حاصل فرمایید.


افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (2)

G
مهمان | ۱۰ ماه قبل

عالی

G
مهمان | ۱۰ روز قبل

ممنون از مقاله تون ولی این مقاله نیاز به عکس داره و تولید محتوا با عکس هم توی سئو بهتر کارایی داره و حتی اگر هدفتون سئو هم نیست و تولید محتوای آموزشی هست باید مخاطبینتون رو در نظر بگیرین...شخصی که مغار ها رو میشناسه پس با خراطی آشناس و حداقل کارایی هر مغار رو میدونه ولی این مقاله برای کسیه که با مغار آشنا نیست پس برای درک شناختی باید عکس هم به کار ببرید