تخفیف هفتگی
پنجشنبه, ۰۶ آبان,۱۴۰۰

انواع مغار در صنعت چوب و نجاری

امروزه افراد تمایل زیادی به انجام کارهای هنری روی چوب دارن که زیبایی و جلوه خاصی به سازه و وسایل میدن. از انواع هنرهای مربوط به صنعت چوب میشه به منبت کاری و خراطی اشاره کرد که با تراشیدن چوب می‌تونی طرح مورد نظرتو روی چوب اجرا کنی. در دکوراسیون داخلی برای زیبایی محیط از تابلو‌ها و وسایل چوبی کار شده مختلفی استفاده میشه. پس باید فرم دهی و اجرا طرح روی چوب رو با دقت و کیفیت بالایی انجام داد تا بشه ازش هر جایی استفاده کرد. برای همین حتما لازمه از تجهیزات و وسایل خاص اون هنر استفاده کرد تا به طرح مورد نظر رسید. از مهمترین ابزارهایی که تو هنرهای چوب لازم و ضروریه، مغار هست. مغار در مدل‌ها و سایزهای گوناگونی تولید شده که افراد نسبت به نیاز می‌تونن از هر کدوم استفاده کنن تا کنده کاری روی چوب رو باهاش انجام بدن. در ادامه به معرفی انواع مغار می‌پردازیم، پس مطالب زیر رو دنبال کن.

معرفی مغارهای منبت کاری و خراطی

از اونجایی که کنده کاری روی متریال سخت و محکمی مثل چوب با ابزارهای معمول کار سختیه، استفاده از مغارهای مخصوص می‌تونه این کارو برای هر فرد راحت کنه. فقط کافیه بدونی از کدوم مغار، برای چه کاری و چجوری استفاده کنی. برای هر هنری روی چوب مثل خراطی، منبت، کنده کاری و موارد مشابه دیگه، مغار خاص اونا وجود داره. افراد باید مغار مناسب کارشونو انتخاب کنن تا کار دقیق و تمیز انجام بشه. با توجه به اینکه مغار جزء ابزارهای کنده کاریه، انعطاف پذیری بالایی دارن و می‌تونن سرعت فرآیند کنده کاری روی چوبو بالا ببرن. با این ابزار طرح‌های مختلفی رو میتونی روی چوب ایجاد کنی که با ابزارهای دستی معمول غیر ممکنه. به عنوان مثال، برای هنر منبت کاری باید از مغار منبت کاری، چاقو و اسکنه استفاده کرد تا کار با ظرافت بالایی انجام بشه. مغارها براساس شکل ظاهری به مغارهای چکش خور، منبت، قلمی، چاقویی، خراطی، قاشقی، مشتی تقسیم بندی میشن که هر کدوم در سایزهای گوناگون تولید شدن. مغارها دارای تیغه صاف، قاشقی و خم هستن. افراد می‌تونن نسبت به کار و رشته کاریشان مغارهای اصلی رو تهیه و ازشون استفاده کنن. هنرمندان منبت کار و خراط چوب می‌تونن برای مشاهده و خرید انواع مغار روی لینک کلیک کنن.

انواع مغار

مغار منبت 

مغار منبت در چهار نوع تخت، نیم باز، گلویی و شفره ساخته شده که اندازشون براساس میلی‌متر اندازه گیری میشن. تیغه مغارهای منبت بلند و ضخیم بوده و دسته پلاستیکی یا چوبی دارن. مغار منبت نیم باز تیغه‌ای شبیه دایره هست که براساس شماره‌های زوج دسته بندی میشن. مغار گلویی منبت شبیه مغار نیم بازه اما لبه تیغه آن گردتره و حالتی نیم دایره داره. مغار شفره منبت مثل مغارهای منبت دیگه شماره گذاری متفاوتی داره که تیغش شبیه V هست. از این مغار برای جدا کردن سطوح تخت از هم استفاده میشه. مغار تخت همونطور که از اسمش مشخصه تیغه تختی داره که برای تراشیدن و فرم دهی سطوح صاف چوب مورد استفاده قرار میگیرن. از مغار منبت برای پیکرتراشی هم استفاده میشه و برای باربرداری سطوح چوبی نیاز به ضربات چکش و نیروی بدنی داره.


مغار نیم باز

مغار نیم باز تیغه نسبتا گردی داره و برای قسمت‌هایی از چوب استفاده میشه که انحنا کمی داره. با توجه به اینکه بعضی از طرح‌های ایجاد شده روی چوب دارای منحنی و خطوط مختلفی هست، باید براساس هر نوع شکلی از مغار مناسب اون استفاده بشه. مغار نیم باز رو میتونی برای طرح‌هایی در نظر بگیری که منحنی و ملایم هستن. از طریق این مغار تراش و کنده کاری طرح روی چوب با دقت و ظرافت بالایی انجام میشه.

مغار نیم باز

مغار مشتی

مغار مشتی از انواع مغارهایی هست که داخل مشت دست جا میشه و برای تراشیدن و کنده کاری چوب به نیروی مچ دست نیاز داره. برای کنده کاری روی چوب باید مچ دست را با این مغار حرکت داد تا بشه طرح رو روی چوب ایجاد کرد. این مغار تیغه کوتاه و ظریفی نسبت به مغارهای منبت داره که دسته اون شبیه گلابیه. کاربرد این مغار تو کارهای ظریف، ساخت مجسمه کوچک چوبی و ساخت زیور آلات چوبیه.

مغار گلویی

مغار گلویی یکی از کاربردی‌ترین مغارهای موجود صنعت چوب، برای اجرای هنرهای منبت کاری استفاده میشه. این مغار ظاهری شبیه مغار نیم باز داره، با این تفاوت که عمق تیغه اون بیشتره و برای تراش دادن طرح منحنی عمیق میشه ازش استفاده کرد. بنابراین از مغار گلویی به شکل یک نیم دایره عمیق برای باربرداری از سطح چوب در نظر گرفته میشه. معمولا دسته مغارهای موجود در بازار از نوع چوبه که از عرق کردن و سر خوردن از دست هنگام کار جلوگیری میکنه. پس با خیال راحت میتونی کار باربرداری و کنده کاری عمیق روی چوب رو با مغار گلویی انجام بدی.


مغار قاشقی

مغار قاشقی همانطور که از اسمش مشخصه، تیغش شبیه قاشقه. گلو تیغه اون مثل قاشق کج و منحنیه و تقسیم بندی مختلفی داره. این مغار برای تراشیدن سطح چوب و طرح‌هایی که عمق دارن و برجسته هستن، استفاده میشه. انواع این مغار مثل مغارهای منبت کاری شامل گلویی، نیم باز، تخت و شفره هست که براساس نیاز فرد برای انجام کارهای هنری چوبی مورد استفاده قرار می‌گیره. این نوع مغار در تراشیدن و خالی کردن کاسه چوبی، قاشق چوبی، قسمت‌های عمیق قطعه کار، منبت تمام برجسته، خالی کردن زمینه و جدا کردن طرح از زمینه کاربرد داره.

مغار خراطی

مغار خراطی ابزاری تیز و برنده هست که برای حکاکی، کنده کاری و تراشیدن محصولات چوبی مثل پایه مبلمان، ظروف و موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیره. مغار از دو قسمت دسته و تیغه فولادی تشکیل شده. دسته مغار خراطی از جنس چوبه و نسبت به مغارهای دیگه از ارتفاع و قطر بیشتری برخورداره. برای اجرا و خراطی طرح روی چوب با مغار خراطی باید از چکش استفاده کرد تا با ضربه زدن بهش باربرداری چوب انجام بگیره. همچنین تیغه فولادی این ابزار نسبت به مدل‌ منبت کاری گوشتی‌تر و ضخیم‌تر هست . این مغار برای استفاده روی یک پایه قرار میگیره تا هنگام فرم دهی و برش  چوب در حال چرخش روی دستگاه جابجا نشه. بنابراین چون مغار خراطی یک نوع مغار ایستا هست، هنگام استفاده نیروی زیادی از طرف شخص به مغار وارد نمیشه و فقط برای تغییر زاویه و جهت مغار نیرو لازم داره. این ابزار براساس پهنا از لحاظ مدل، سایز‌ و اندازه در انواع مختلف مغار خراطی لوزی، مغار سر کج، مغار سر کج و غیره تولید شده.

مغار خراطی

قیمت انواع مغار منبت و خراطی

برای اطلاع از قیمت انواع مغار منبت و خراطی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید