چهار شنبه, ۲۵ تیر,۱۳۹۹

معرفی انواع پیچ، مهره و قطعات مخصوص اتصال چوب و ام دی اف

اندازه گیری، برش و در نهایت اتصال قطعات به یکدیگر منجر به تولید محصولات چوبی و ام دی اف می گردد اما نکته مهم دقت بالا و کیفیت نهایی کار است. برای ایجاد اتصال بین قطعات چوبی باید از ابزار و یراق آلات مناسب استفاده نمود تا علاوه بر مقاومت، ظاهر زیبا و چشم نوازی داشته باشد. اگر برای شما ظاهر زیبا و کیفیت بالا مهم است با چوبینر همراه باشید تا در این مقاله به معرفی پیچ و مهره و روش های اتصال قطعات چوبی بپردازیم.

انواع اتصالات 

یراق آلات مربوط به ایجاد اتصال از تنوع بالایی برخوردار هستند و هر مدل مناسب یک اتصال خاص می باشد. انواع اتصالات که در کارگاه های صنایع چوب به کار می روند به شرح زیر می باشند:

  • مهره چوب
  • مهره خاردار
  • فرنگ
  • گونیا

مهره چوب

یکی یراق آلات قابل استفاده جهت اتصال قطعات چوبی به یکدیگر مهره چوب نام دارد. مهره چوب که به روپیچ توپیچ، مهره روپیچ و مواردی از این قبیل نیز خوانده می شود یک نوع اتصال است که کار نصب و جداسازی بخش های مختلف لوازم چوبی را برای مصرف کننده راحت می کند. مهره چوب با توجه به دندانه ها و شیارهای تیزی که دارد به راحتی دیواره چوب را درگیر می کند و داخل چوب نفوذ می کند. جهت پیچ کردن مهره چوب می توان از پیچ های آلنی سرتخت استفاده نمود. 

مهره چوب

مهره خاردار

مهره خاردار نیز یکی از یراق آلات ایجاد اتصال است که از یک پایه استوانه ای شکل متصل به یک کلگی تشکیل شده است. داخل استوانه رزوه هایی ایجاد شده است که بر اساس قطر رزوه می توان پیچ مناسب را انتخاب نمود. برای استفاده از مهره خاردار باید روش استفاده از آن را به درستی بدانید که در ادامه به این مورد اشاره می کنیم. برای اتصال مهره خاردار که به رولپلاک چوب نیز خوانده می شود بهتر است ابتدا پره های مهره را چسب زده و پس از آن که سوراخی به اندازه قطر خارجی بدنه‌ی اصلی رولپلاک بر روی صفحه ایجاد کردید، مهره را درون سوراخ قرار دهید. برای قرار دادن رولپلاک چوب درون سوراخ دو روش وجود دارد، اولین روش غیر اصولی استفاده از چکش می‌باشد که باعث فرو رفتن ناگهانی پره‌ها و ترک خوردن سطح می‌شود. روش دوم که مناسب تر است به این صورت است که پیچ و واشری از طرف دیگر سوراخ وارد رولپلاک چوب شود و به آرامی با بستن پیچ مهره درون سطح فرو رود.

مهره خاردار

فرنگ تخت

تخت خواب یکی از لوازم مهم در منازل می باشد که از چندین بخش مختلف از قبیل تاج، قید بغل، پایه و .... تشکیل شده است. بدون شک همه افراد به اولین چیزی که در هنگام خرید تخت خواب فکر می کنند جا به جایی و حمل آن است. برای حل این مشکل سازندگان بخش های مختلف تخت خواب را به شکلی می سازند که باز و بسته کردن و اتصال مجدد آن ها به راحتی انجام گیرد. فرنگ تخت یکی از یراق آلات جهت نصب قید و تاج تخت به یکدیگر اسن و به صورت قائمه تشکیل می شود که با کمک تعدادی پیچ و مهره دو بخش مجزا را به یکدیگر متصل می کند. لازم به ذکر است که باز و بسته کردن پیچ و مهره های فرنگ تخت به راحتی صورت می گیرد.

فرنگ تخت خواب

گونیا

گونیا 90 درجه یکی دیگر از یراق آلات مخصوص ایجاد اتصال می باشد که در هنگام ساخت کتابخانه، قفسه، شلف و... استفاده می شوند. در دو قسمت گونیا 90 درجه محل قرارگیری پیچ وجود دارد که با کمک پیچ دو قطعه جدا از هم را به یکدیگر وصل کرد. گونیا در ابعاد مختلف، رنگ بندی و جنس بدنه متفاوت تولید می گردد.

قیمت اتصالات چوب و ام دی اف 

به دلیل تنوع موجود در تولید و طراحی اتصالات، قیمت اتصالات چوب و ام دی اف نیز متفاوت می باشد. برای اطلاع از از قیمت اتصالات چوب و ام دی اف می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید، در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید