فروشنده شو
چهار شنبه, ۰۳ مهر,۱۳۹۸

معرفی انواع پیچ و بست نگهدارنده

اگر به دور و اطراف خود دقت کرده باشید بسیاری از وسایل موجود با استفاده از پیچ و یا بست نگهدارنده ایجاد و ساخته شده اند. انواع مختلفی از پیچ با سایزهای متفاوت وجود دارد که برای اتصال دو قطعه با جنس یکسان و یا دو متریال با جنس متفاوت به کار برده می شوند. بست نگهدارنده نیز خود دارای انواع متنوعی می باشد که کاربرد متفاوتی نیز دارند. از انواع بست نگهدارنده می توان به بست تابلو، بست آینه و بست طبقه اشاره کرد که هر کدام از آن ها با توجه به کاربردی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند. به طور خلاصه پیچ و بست نگهدارنده جزء ضروریات زندگی روزمره می باشد.

انواع پیچ و کاربرد آن

انواع پیچ معمولا در صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارد به طوری که هم در کارگاه های تولیدی و هم در منازل مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ ها معمولا برای باز و بسته شدن به ابزار آلاتی همانند پیچ گوشتی، آچار و... نیازمند هستند. پیچ در واقع دارای ظاهری استوانه ای با رزوه های مارپیچی به دور خود می باشد که دارای یک سر به شکل های متفاوت است. پیچ سر مخفی، پیچ پیچ سر نیمه گرد، پیچ سر ذوزنقه ای و  پیچ سر شش گوش از انواع پیچ از لحاظ ظاهر و شکل می باشد که با توجه به نیاز خود می توانید انتخاب نمایید. پیچ از لحاظ کاربرد نیز دارای انواع متنوعی می باشد به طور مثال:

  • پیچ ام دی اف
  • پیچ دستگیره
  • پیچ فلز
  • پیچ خودکار
  • پیچ چشمی
  • پیچ ماشینی

انواع پیچ

پیچ ام دی اف

پیچ ام دی اف از انواع پیچ برای مونتاژ کابینت های آشپزخانه می باشد که به همین سبب به پیچ کابینتی نیز شناخته می شود. پیچ ام دی اف در تمامی طول خود دارای رزوه می باشد که در طول های متفاوت طراحی و تولید شده است. همانطور که می دانید پیچ ام دی اف از نوع خودکار و نوک تیز است که در طول های متفاوتی طراحی و تولید می شود. نکته ای که در هنگام استفاده از پیچ ام دی اف باید رعایت کنید آن است که قبل از بستن پیچ، صفحات چوب و ام دی اف را حتما سوراخکاری نمایید تا احتمال ترکیدن آنها در قسمت ضخامت کم شود.

پیچ دستگیره

همانطور که می دانید دستگیره یکی از قسمت های مهم کابینت، کمد و ... می باشد که با توجه به ضخامت ام دی اف کابینت خود باید پیچ مناسبی را انتخاب نمایید. پییچ دستگیره از انواع پیچ برای نصب دستگیره به کابینت و کمد ها می باشد. پیچ دستگیره در طول های متفاوت مناسب برای ضخامت های مختلف ام دی اف ساخته می شود که در تمامی طول خود دارای رزوه می باشد.

پیچ دستگیره

پیچ فلز

پیچ فلز یکی از انواع پیچ مناسب برای اتصال صفحات فلزی می باشد که در تمامی طول آن رزوه با فاصله ی کم قرار گفته است. پیچ فلز یا Sheet Metal Screw که به صورت اختصار با SMS نشان داده مى شود در مدل های دوسو، چهارسو و واشر دار عرضه می شود و استاندارد این پیچ DIN7981 می باشد.

پیچ ماشینی

پیچ خودکار

پیچ خودکار از جمله انواع پیچی است که برای اتصال و ثابت شدن نیازی به مهره ندارد و درون کار فرو می رود. پیچ خوکار همانند میخ دارای نوک تیز می باشد که قطعه کار را سوراخ می کند. از انواع پیچ خودکار می توان به پیچ سر مته ای، پیچ چوب و... اشاره کرد. 

پیچ چشمی

برای آن که بتوانید یک نوار یا زنجیری را متصل کنید و یا اجسامی را جا به جا نمایید پیچ چشمی بهترین گزینه برای این گونه کارها می باشد. این مدل پیچ دارای یک حلقه در انتهای خود می باشد به همین دلیل به پیچ چشمی شناخته می شود. پیچ چشمی چوب نوع دیگر از پیچ چشمی است که در انتهاى آن به جاى سرى از یک حلقه استفاده شده است تا قابلیت گره زدن ریسمان و… را داشته باشد. از این نوع پیچ چشمی در قسمت پلاستیکى رولپلاک زیاد استفاده مى شود.

پیچ چشمی

پیچ ماشینی

پیچ ماشینی یا همان Machine Screw که به صورت MS نشان داده مى شود که در سراسر طول خود رزوه دارد. پیچ ماشینی معمولا با مهره به کار مى رود و یا اینکه براى جاگذارى در سوراخ ها استفاده مى شود. جنس این مدل پیچ ماشینی به صورت استنلس استیل (Stainless Steel) است و یا اینکه با پوشش روى (Zinc Plated) به کار مى رود.

کاربرد انواع بست نگهدارنده 

انواع مختلفی از بست نگهدارنده طراحی شده است که برای ایجاد طبقات مختلف و یا نگهداری آینه، تابلو و.. به دیوار استفاده می شود. نگهدارنده طبقه یکی از کاربردی ترین اتصالات برای ایجاد هر گونه اتصال به دیوار، نصب طبقه و ایجاد دکوراسیونی زیبا می باشد که اکثر مونتاژکاران و یا نجاران از آن استفاده می کنند. ازانواع بست نگهدارنده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بست تابلو دندانه دار
  • بست آینه
  • بست طبقه

بست تابلو دندانه دار

بست تابلو دندانه دار یکی از انواع نگهدارنده فلزی می باشد که برای نصب انواع مختلف تابلو چوبی به دیوار استفاده می شود. شما می توانید با تهیه این مدل بست تابلو، انواع تابلو های رومیزی خود را به دیوار نصب کنید. 

تصویر بست تابلو دندانه دار بسته 10 عددی

بست آینه

همانطور که می دانید اشیایی که دارای سطوحی صاف و صیقلی می باشند همانند آینه، شیشه و... را نمی توان به میخ و یا پیچ به دیوار و سطوح عمودی نصب نمود. همچنین به دلیل وزن نسبتا سنگین آینه قابل نصب با استفاده چسب نخواهد بود. بست آینه از جمله یکی از انواع یراق و اتصالاتی است که این امکان را می دهد تا بتوانید به راحتی انواع آینه را به دیوار نصب نمایید. 

بست طبقه

یکی از مواردی که باعث زیبایی دکوراسیون و فضای خانه می شود وجود ویترین و یا بوفه هایی است که دارای طبقات شیشه ای و شفاف می باشند. بست طبقه همانطور که از نامش پیداست برای نصب این گونه طبقات استفاده می شود. با استفاده از بست طبقه می توانید از محکم و ثابت ماندن طبقه های در داخل بوفه، ویترین، کابینت و... مطمئن باشید. افزودن نظر جدید