چوبی کلاب

خرید مغار نجاری، مغار خراطی و چاقوی منبت کاری

1-24 از 294

یکی از ابزارهای دستی مهم در صنعت نجاری، خراطی، منبت و... مغار می باشد. مغار برای کنده کاری و ایجاد طرح و نقش بر سطح چوب استفاده می شود که از دو قسمت تشکیل شده است. اجزای مغار یک تیغه فلزی تیز و برنده که در اشکال مختلف طراحی می شود و یک دستگیره پلاستیکی یا چوبی مقاوم می باشند. مغار در جهت بافت چوب و به صورت عمود بر سطح قطعه کار عملیات برش و کنده کاری را انجام می دهد. در ادامه این متن قصد داریم به معرفی انواع مغار نجاری، مغار خراطی و چاقوی منبت کاری بپردازیم.

انواع مغار نجاری

مغار نجاری در سایز و ابعاد مختلف و از لحاظ شکل ظاهری نیز در طرح مختلف با کاربردهای متنوع تولید می شود.  برای استفاده طولانی مدت از مغار باید نه تنها روش استفاده درست از آن را به کار ببرید بلکه باید در نگهداری از آن نیز دقت کنید و قسمت تیغه آن را در محافظ و کیف های مخصوصی قرار دهید. انواع مغار نجاری به شرح زیر می باشند.

مغار

مغار ابزاری است که برای کنده کاری و تراشیدن چوب در انواع سایز و مدل در بازار عرضه می‌شود و براساس نیاز افراد حین کنده کاری چوب مطابق با طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنرهای چوبی بسیاری مانند منبت کاری، معرق کاری، خراطی و غیره می‌توان از انواع مغار تخت، مغار گرد، مغار شفره، مغار گلویی و غیره را در نظر گرفت زیرا در این هنرها نیاز به ظرافت بالایی است تا کارها تمیز و زیبا نشان داده شود. 

مغار تخت

مغار تخت جهت باربرداری از زمینه کار استفاده می شود و یک خط صاف به وجود می آورد. تیغه مغار تخت از یک طرف به صورت پخ و از یک طرف مورب و زاویه دار ساخته می شود. مغار تخت در سایزبندی های مختلفی بر اساس پهنای تیغه تولید می شوند که به کوچک ترین سایز آن مغار کبریتی می گویند.

چاقوی منبت کاری

چاقوی منبت کاری در چند طرح و شکل مختلف تولید می شود که برای ظریف کاری و تراشیدن چوب و منبت کاری هی با طرح های ظریف به کار می رود. لازم به ذکر است که چاقوی منبت کاری در اشکال گوناگونی تولید می شود که با توجه به شکل تیغه برش و کنده کاری های خاصی را انجام می دهد. 

مغار گلویی

مغار گلویی که به مغار گیلویی نیز خوانده می شود به شکل یک نیم دایره عمیق تولید و جهت باربرداری از سطح چوب استفاده می گردد با کمک مغار گلویی می توان طرح گل و غنچه و گلبرگ را بر سطح چوب کنده کاری نمود.

مغار شفره

مغار شفره به شکل V و در چند سایز مختلف تولید می گردد. معمولا از سایز های کوچک برای ظریف کاری و خط انداختن استفاده می شود و سایز های بزرگ تر جهت جداسازی خطوط طرح از زمینه استفاده می کنند.

مغار مورب

یک نمونه دیگر از انواع موغار که در نجاری و منبت کاری استفاده می گردد مغار مورب می باشد. مغار مورب که به مغار سرکج نیز معروف است برای فرم دهی به اشکال مختلف از قبیل گلبرگ، اجزای صورت و... قابل استفاده است.

مغار نیزه ای

مغار نیزه ای یک طرح و مدل دیگر از انواع مغار است. از لحاظ شکل ظاهری دارای تیغه ای تخت می باشد که نوک تیزی دارد و برای ظریف کاری در منبت به کار می رود. جهت سوراخ کاری ها و ایجاد اشکال ریز و ظریف بر سطح چوب می توان از مغار نیزه ای استفاده نمود.

مغار نیم باز

مغار نیم باز نیز مانند مدل گلویی دارای انحنا است با این تفاوت که انحنای ملایم تری نسبت به مدل گلویی دارد و برای شکل دهی و فرم دادن ملایم اشکال به کار می رود.

مغار خم

مغار خم دارای خمیدگی بیشتری نسبت به سایر مغارها می باشد و از قسمت گلو کاملا کج و خمیده می باشد. از لحاظ شکل ظاهری شباهت زیادی با مغار گلویی دارد اما به صور خم و کج تولید می شود.

مغار خراطی

مغار خراطی از لحاظ شکل ظاهری دارای دستگیره های بلندتری می باشد که کاربر هنگام استفاده تسلط بیشتری بر مغار داشته باشد. مغار خراطی در مدل های مختلفی از قبیل گرد، مورب، گلویی، نیزه ای و... تولید می شود و در ساخت و فرم دهی کاسه، پایه مبل، بشقاب و... به کار می رود.

مغار قاشق تراشی

مغار قاشق تراشی یکی از انواع مغارهای خاص در هنر منبت کاری است که از آن برای ساخت ظروف چوبی قاشق تراشی و گود کردن قاشق و کاسه چوبی با عمق مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مغار دارای دو بخش دسته و تیغه است که دسته آن از جنس چوب بوده و از تعریق دست هنگام کار جلوگیری می‌کند. با این کار تمرکز و کنترل فرد روی مغار هنگام کار افزایش می‌یابد و از لیز خوردن آن از دست جلوگیری می‌شود. تیغه مغار قاشق تراش دارای انحنا است که براساس مدل و سایز دسته بندی می‌شوند.

مغار کاسه تراش پارویی

همانطور که از اسم مغار کاسه تراش پارویی مشخص است، تیغه آن شبیه پارو می‌باشد. این مغار برای ساخت ظروف چوبی، گود کردن ظروف، خالی کردن داخل چوب و موارد مشابه دیگر مناسب است و براساس سایز و مدل‌های متفاوتی که دارند می‌توان از انواع آن استفاده کرد. این نوع مغار به دلیل اینکه به خالی کردن و گود کردن چوب می‌پردازد باید دارای تیغه‌ای با جنس مرغوب و با دوام باشد تا هنگام کار دچار شکستگی و آسیب نشود. بنابراین در حرفه‌های سخت کاری نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت مغار

با توجه به این که مغار در مدل های مختلفی تولید می شود از لحاظ قیمت نیز دارای قیمت های متنوعی می باشد؛ لذابرای اطلاع از قیمت مغار می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول مورد نظرتان با چوبینر تماس حاصل فرمایید.