اپلیکیشن چوبینر
سه شنبه, ۱۶ شهریور,۱۴۰۰

نقاشی چوب با استنسیل

حتما تو بازار یا دکوراسیون داخلی یه خونه وسایل و سازه‌های چوبی طرح دار و دیدی. طرح‌هایی که مثل نقاشی روی زمینه کار خوابیده و جلوه زیادی بهش داده. این طرح‌ها تو رو جذب خودش کرده و به فکر اینی که چجوری می‌تونی همچنین چیزیو خودت درست کنی، به جای اینکه اونو بخری. هنرهای بسیاری در صنعت چوب و نجاری وجود داره که میشه به معرق کاری، منبت کاری، حکاکی، پیکر تراشی و غیره اشاره کرد. برای انجام این هنرها روی چوب باید از یکسری ابزار آلات و تجهیزات خاص اونا استفاده کنی تا کار به صورت دقیق و زیبا انجام بشه. اما می‌خوام تو رو با هنری آشنا کنم که نیاز به ابزار آلات و تجهیزات پیچیده و خاصی نداره. هر جایی می‌تونی اونارو پیدا کنی و به بازسازی وسایل قدیمیت یا اجرای طرح روی سازه‌های جدیدت بپردازی. نقاشی چوب با استنسیل یکی از انواع هنرهاست که می‌تونی به سادگی روی وسایل چوبی اجرا کنی. در ادامه نحوه انجام این کار رو برات شرح می‌دم، پس باهام همراه باش.

اجرای طرح روی چوب با شابلون استنسیل

توی خونت وسایل چوبی قدیمی و کهنه داری که رنگ و روشون رفته و قابل استفاده نیست؟ وسیله چوبی ساختی که نمی‌خوای ساده باشه و می‌خوای بهش طرح بدی اما نمیدونی چه طرحی؟ برای هر دو سوالت می‌تونی جواباشو تو این مقاله پیدا کنی. بهت استنسیل رو معرفی می‌کنم که می‌تونی تنوع طرح و مدل اونو تو بازار ببینی و انتخاب کنی. حالا باید بدونی چجوری ازش باید روی چوب استفاده کنی و چه نکاتی رو رعایت کنی تا موندگاری کارت بالا بره و سال‌های سال ازش تو هر محیطی استفاده کنی. استنسیل رو به عنوان شابلون پیش ساخته هم معرفی میکنن که ازش برای ایجاد طرح روی سطح چوبی یا هر سطح دیگه استفاده میشه. استفاده از استنسیل هیچ محدودیتی از لحاظ رنگ چوب نداره و برای هر نوع رنگ تیره و روشن می‌تونی در نظرش داشته باشی تا جلوه و زیبایی سازه‌های چوبیتو چند برابر کنی. این طرح‌ها رو به راحتی روی میز ناهار خوری، جعبه و صندوقچه، ظروف چوبی، صندلی یا هر سازه چوبی دیگه اجرا و کارتو خاص کن. معمولا هنرمندان در صنعت چوب و نجاری از استنسیل برای تکنیک‌های چاپ و پتینه استفاده می‌کنن. در این صورت استفاده از چنین شابلونی نیاز به آشنایی در مورد هنر نقاشی تداره، چرا که طرح‌های آماده‌ای هستن که در سریع‌ترین زمان روی سطوح چوبی اجرا  می‌شن. از شابلون استنسیل می‌تونی بارها و بارها اونو بشوری و ازش استفاده کنی. نکته مهم دیگر در زمان استفاده از این شابلون، چسباندن اون با چسب مخصوص استنسیل و چسب کاغذه تا هنگام رنگ کاری روی چوب جابجا نشه و طرحت تمیز در بیاد. 

نقاشی چوب با استنسیل

نحوه اجرای طرح استنسیل روی وسایل چوبی

مطمئنا برای کار روی چوب و اجرای طرح و هنرهای مختلف روی اون باید نکاتی رو در نظر بگیری تا کارت از کیفیت و زیبایی بالایی برخوردار بشه. حالا برای نقاشی روی چوب با استنسیل باید سه مساله رو در نظر بگیری، یکی شستشو وسیله چوبیته، رنگ آمیزی طرحت و محافظت از طرح پس از اجراس. بنابراین اگه سازه چوبیت لک داره باید اونو به آرومی بشوریو و تمیز کنی تا برای رنگ آمیزی آمادش کنی. باید توجه داشته باشی، سازه‌ یا وسایلی که روغن یا مواد چرب روی اونا مالیده شده، به شستشو بیشتری نیاز دارند تا کاملا تمیز بشن. برای رنگ آمیزی طرح روی چوب از هر رنگ آکریلیک و اسپری رنگ می‌تونی استفاده کنی. هر رنگی که باب میلت بودو مطابق با طرح زمینه کارت انتخاب کن و به طرح استسیلت روی کار زیبایی بده. رنگ آکریلیک جز رنگ‌هایی است که می‌توان ازش روی چوب استفاده کرد و کاملا روی کارت بخوابه. حالا برای محافظت از طرح و رنگت روی وسیله چوبیت باید از موادی استفاده کنی که موندگاری بالایی به کارت بده. برای این کار می‌تونی از پلی اورتان، سیلر و کیلر استفاده کنی تا محافظت میز و طرحتو تضمین کنی. محدودیت خاصی تو انتخاب طرح و مدل برای وسایل چوبیت نیست و نسبت به سلیقت می‌تونی اونارو انتخاب کنی. با طرح مورد نظرت روی هر زمینه چوبی به کارت یه نگاه مدرن و خاص میدی که تمایز زیادی می‌تونه با محصولات موجود تو بازار باشه. بنابراین اجرای طرح استنسیل می‌تونه یه راه حل راحت و ارزون برای ترمیم سازه‌های چوبی قدیمی یا وسایل جدید باشه. از اونجایی که طرح‌های موجود استنسیل توی بازار خیلی متنوعه. انتخاب هر طرح توسط تو می‌تونه نشون دهنده شخصیتت باشه، پس در انتخابش باید خیلی دقت کنی. همچنین هیچ محدودیتی تو انتخاب طرحش نداری و با ایده‌های جذابت می‌تونی کارتو شروع کنی. کاربرد دیگه چنین طر‌ح‌هایی روی وسایل دکوری و تزیینی خونه هاس که جلوه زیادی به دکوراسیون داخلی میده؛ چرا که نسبت به مدل‌های معمولی کار خاصی میشه و زیبایی فضارو چند برابر می‌کنه. در این صورت با استفاده از شابلون استنسیل، کار چوبی خاصی رو برای خودت می‌سازی و یا می‌تونی محصولات چوبی ساخته شدتو با چنین ابزاری در حالتی خاص و ویژه نسبت به دیگر مدل‌های موجود تو بازار به فروش برسونی.

شابلون استنسیل

سخن آخر

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی از نقاشی چوب با استنسیل به دست آورده باشی. استنسیل به عنوان شابلون صفحه‌ای از طرح‌های متنوعی برخورداره که توجه افراد زیادی رو با هر سلیقه به خودش جلب می‌کنه. زمانیکه می‌خوای سازه‌ها و وسایل چوبی بسازی حتما ایده‌های زیادی در مورد مدل و کارکردش به ذهنت می‌رسه؛ و اینکه چه رنگی و چه مدلی رو برای مونتاژ اون انتخاب کنی. در نظر داشتن طرح‌های چنین شابلونی می‌تونه خیلی بهت کمک کنه تا کار خاص خودتو بسازی و شخصیت خودتو باهاش معرفی کنی. در مواردی هم تو انباری خونت وسیله‌های قدیمی و رنگ و رو رفته‌ای داری که ازش استفاده نمی‌کنی. با در نظر داشتن سبک استنسیل برای اونا می‌تونی دوباره این وسایل مرده رو زنده کنی و تو دکوراسیون خونت ازشون استفاده کنی. یا می‌تونی به عنوان یک فعالیت و در آمدزایی خوب برای خودت در نظر بگیری. فقط کافیه با یک رنگ ساده روی زمینه کار، شابلون رو با کمک چسب بچسبونی و طرحتو به روشی که گفیتم اجرا کنی. پس می‌بینی که این روش و ابزار کار ساده‌ای برای هر کسی می‌تونه باشه و موفقیت زیادی در صنعت چوب و نجاری برای خودش به دست بیاره.

افزودن نظر جدید