چهار شنبه, ۱۹ خرداد,۱۴۰۰

نکات نصب ریل، لولا گازور و دستگیره کابینت

افراد اهمیت زیادی به دکوراسیون داخلی منازل خود می‌دهند تا محیط خانه طوری باشد که علاوه بر زیبایی، راحتی را نیز برای آنها به همراه داشته باشد. یکی از بخش‌های مهم هر خانه آشپزخانه است که دارای وسایل بسیاری می‌باشد. برای قرار دادن این وسایل باید آنها را در محل مشخصی مانند کابینت قرار دهند. کابینت یکی از وسایلی می‌باشد که جلوه خاصی به خانه می‌دهد. بنابراین با در نظر داشتن زیبایی کابینت باید طوری ساخته شود که استحکام و دوام کافی نسبت به وزن اجسام متفاوتی که داخل آن قرار داده می‌شود، داشته باشد. معمولا کابینت آشپزخانه را از جنس چوب و ام دی اف می‌سازند و از تجهیزات جانبی گوناگونی مانند ریل، لولا، ضربه گیر آرام بند، چفت، پایه و دستگیره برای آن استفاده می‌‌شود. در ادامه مطلب نحوه نصب این تجهیزات و نکاتی در مورد آنها شرح داده خواهد شد، پس مطالب مفید زیر را از دست ندهید.

تجهیزات ضروری کابینت

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، کابینت یکی از اجزای مهم در محیط آشپزخانه است که جلوه خاصی به این محیط و دکوراسیون داخلی منزل می‌دهد. این سازه در مدل‌ها با جنس‌های مختلف توسط متخصصان این حرفه و نجاران تولید و ساخته می‌شود. اما افراد می‌توانند خودشان به راحتی این مهارت را انجام دهند، فقط باید نکات مهم نحوه ساخت، نصب تجهیزات، انتخاب وسایل مناسب و غیره را بدانند. پس از ساخت و مونتاژ قطعات کابینت به یکدیگر باید تجهیزات ضروری آن مانند ریل، لولا و دستگیره را روی آن نصب کرد. برای نصب این تجهیزات نیز باید مواردی را بدانید تا بتوانید به صورت دقیق و ثابت روی آن نصب کنید. از آنجایی که روزانه بارها و بارها درب این سازه را در آشپزخانه باز و بسته می‌کنید، پس باید از استحکام و تجهیزات آن اطمینان کافی داشته باشید. بنابراین نسبت به نوع کابینت از لحاظ جنس، شکل ظاهری افقی یا عمودی بودن و دوام آن اقدام به خیر یراق‌های مناسب برای آن بکنید.

لولا کابینت

لولا کابینت از مهمترین یراق آلات در صنعت کابینت سازی، چوب و MDF است زیرا باز و بسته کردن آن از طریق این یراق انجام می‌گیرد. لولا در مدل‌ها و سایزهای مختلف تولید شده است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و طبق سلیقه فردی، دکوراسیون آشپزخانه و نوع کابینت انتخاب می‌شود. انتخاب لولا مناسب با جنس مرغوب باعث راحت شدن کارها و باز و بسته کردن آن در طول روز خواهد شد. از انواع این یراق می‌توان به لولا گازور زاویه دار، لولا گازور استاندارد، لولا مصارف ویژه و لولا مصارف عمومی اشاره کرد. لولا گازور زاویه دار برای کابینت‌های گوشه‌ای آشپزخانه در نظر گرفته شده است. لولا گازور استاندارد امکان راحت باز و بسته شدن درب کابینت را برای فرد به همراه دارد زیرا در دو نوع آرام بند و معمولی تولید شده است که هر کدام از آنها دارای فنر و جک می‌باشند. لولا مصارف ویژه همانطور که نامش مشخص است، برای مصارف خاص مثل نصب آن داخل درب کابینت استفاده می‌شود. در مواردی که نیاز به ظرافت و زیبایی خاصی باشد نیز می‌توان از این نوع لولا استفاده کرد. این لولا در انواع لولا چرخ خیاطی، لولا بادبزنی، لولا پاشنه ام دی اف و غیره در نظر گرفته شده است. لولا نوع مصارف عمومی نیز در همه جا مشاهده شده است که از انواع آن می‌توان به لولا ویترینی، لولا قابلبه و لولا تخت اشاره کرد.

ریل کشو

ریل یکی از یراق آلات کابینت است که کاربرد زیادی در تجهیزات آشپزخانه دارد زیرا جز مهم در ساخت انواع کابینت می‌باشد. ریل کشو در انواع ریل مخفی، ریل ساچمه‌ای یا بلبرینگی و ریل کابینتی تولید شده است. ریل مخفی یا ریل کف کشو از جدیدترین انواع ریل‌ها است که عملکرد حرکت آن از ریل‌های دیگر پیشرفته‌تر می‌باشد. این نوع ریل برای کشوهای سنگین تولید شده است تا ضمن اینکه وزن‌های سنگین را تحمل می‌کند، حرکت ریل بسیار روان و بی‌حرکت ‌باشد. ریل ساچمه‌ای از ریل‌های جانبی و پر کاربرد می‌باشد که نصب بسیار راحتی دارد. ریل کابینتی از مهمترین تجهیزات در کابینت آشپزخانه می‌باشد که باید با دقت خاصی آن را نصب کرد زیرا کشوهای آشپزخانه کاربرد زیادی دارد. پس این نوع ریل باید از انعطاف و استحکام بالایی برخوردار باشد.

ریل کشو

دستگیره کابینت

دستگیره کابینت از اجزای اصلی کابینت می‌باشد که برای باز و بستن درب و کشو کابینت استفاده می‌شود. این نوع یراق دارای انواع مختلف سبک کلاسیک، مدرن و ساده می‌باشد که با در نظر گرفتن جنس کابینت، دکوراسیون داخلی آشپزخانه و سبک آشپزخانه انتخاب می‌شود. معمولا سبک کلاسیک دستگیره‌های کابینت، دستگیره‌هایی هستند که از طرح و نقش و نگار زیاد زینتی استفاده شده است. از طرفی دستگیره‌های ساده بدون طرح یا تزیین خاصی هستند و فقط با یک رنگ تولید شده‌اند. کابینت‌های سبک مدرن معمولا کابینت‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که بدون دستگیره است. این نوع کابینت برای باز و بسته کردن درب‌ها از مگنت و آهنربا به عنوان اتصال کابینت با بدنه استفاده می‌کنند. بنابراین با توجه به نوع سبک کابینت می‌توان از جنس‌های مختلف فلزی، چوبی، سرامیکی، شیشه‌ای، سنگی و پلاستیکی برای انتخاب دستگیره استفاده کرد.

شابلون سوراخ کاری جای دستگیره

با توجه به اینکه نحوه نصب دستگیره از اهمیت بالایی برخوردار است، پس باید به صورت دقیق و صاف در جای مناسب طبق مدل کابینت به صورت افقی یا عمودی نصب شود. بنابراین برای انجام این کار می‌توان از شابلون سوراخ کاری جای دستگیره استفاده کرد. از شابلون برای کپی برداری از اشکال هندسی، موارد پیچیده، جای لوله، جای پریز روی دیوار و موارد مشابه دیگر استفاده می‌شود. شابلون انواع مختلفی مانند شابلون لولا گازور، شابلون جای دستگیره، شابلون لوله، شابلون سوزنی و غیره دارد. شابلون سوراخ کاری جای دستگیره از شابلون‌های کاربردی در صنعت کابینت سازی است که با استفاده از آن می‌توان اندازه‌های دقیق جای دستگیره را روی کابینت، کشو و کمد مشخص کرد. این نوع شابلون امکان تنظیم سوراخکاری در سایزهای متفاوت را دارد زیرا از جنس منعطفی ساخته شده است و به راحتی می‌تواند برای هر قسمتی تنظیم شود.

نحوه نصب تجهیزات کابینت ریل، لولا گازور و دستگیره کابینت

برای نصب هر کدام از انواع تجهیزات و یراق آلات کابینت باید به نکات مهمی توجه کرد و طبق روالی خاص نصب آنها را انجام داد. نکات مهمی که هنگام نصب ریل کابینت، لولا گازور و دستگیره کابینت باید رعایت کنید شامل موارد زیر است:

ریل کابینت

به عنوان مثال برای نصب ریل کابینت ابتدا عرض و عمق کابینت را اندازه گیری کنید تا مطابق با آن ریل کابینت را انتخاب کرد. پس از مشخص کردن اندازه ریل روی کشو و مساوی بودن اندازه‌ها و موازی بودن خط‌های مشخص شده، ریل را به صورت مخالف در دو سمت کشو قرار داده و آنها را باز کنید. سپس یک سمت ریل را روی خود بدنه کشو نصب کرده، سمت دیگر را روی بدنه کابینت قرار دهید و محکم کنید.  در نهایت ساچمه‌های ریل را جا انداخته و مطمئن شوید که به طور دقیق ریل‌ها با کشو ثابت شده‌اند. حال برای اطمینان کشو را باز و بسته کنید تا راحتی و سهولت در باز و بسته کردن آن را مشاهده کنید.

لولا گازور 

برای نصب لولا گازور باید دقت بالایی داشت زیرا اگر صاف و محکم نصب نشود، باعث جابجایی آن روی درب کابینت می‌شود. ابتدا باید با مته گرد بر قسمتی که می‌خواهید لولا را نصب کنید، خالی کنید؛ سپس از یک قطعه چوب صاف پشت لولا استفاده کرد تا هنگام دریل یا پیچ کردن آن جابجا نشود. لولا گازور از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت آن روی درب کابینت و قسمی که دارای پیچ تنظیم رگلاژ است بدنه کابینت نصب می‌شود. ابتدا باید پیچ درب لولا را انجام داد، سپس اقدام به پیچ کردن لولا برای قسمت بدنه بکنید تا درب کاملا صاف قرار بگیرد.

دستگیره کابینت

برای نصب دستگیره کابینت نیز باید اندازه دقیق جای پیچ آن را مشخص کنید. برای این کار می‌توانید از خط کش یا شابلون استفاده کرد که شابلون سوراخ کاری جای دستگیره بهترین گزینه برای اندازه گیری جای دستگیره است. با قرار دادن شابلون روی صفحه کشو یا کابینت می‌توانید طبق سوراخ دستگیره جای سوراخ آن را مشخص کنید. با این کار دستگیره دقیقا در جایی که مد نظرتان است قرار گرفته می‌شود. با استفاده از این شابلون می‌تواند پیچ آن را در جای مشخص محکم کرده تا دستگیره هنگام باز و بسته کردن درب شل نشود. با مطالعه این موارد کابینت و سازه‌ای محکم و با دوام خواهید داشت که سال‌ها بدون مشکل می‌توانید از آنها استفاده کنید.

قیمت یراق آلات و تجهیزات جانبی مورد نیاز برای کابینت

برای اطلاع از قیمت یراق آلات و تجهیزات جانبی مورد نیاز برای کابینت لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید