اپلیکیشن چوبینر
پنجشنبه, ۱۴ مرداد,۱۴۰۰

نکات و فوت و فن حباب گیری در رزین

امروزه افراد تمایل زیادی به ساخت وسایل و سازه‌های چوبی دکوری و تزیینی دارند که باید طبق اصول مشخصی این کار انجام گیرد. با توجه به اینکه هنرهای زیادی در صنعت چوب وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان جلوه و زیبایی کارهای چوبی را چند برابر کرد، افراد را به سمت خود می‌کشاند. از جمله هنرهای جذاب در این صنعت می‌توان به معرق کاری، منبت کاری، پیکرتراشی، حکاکی، رزین و اپوکسی اشاره کرد. هر کدام از این هنرها زیبایی خاصی به چوب می‌دهند که با استفاده از آنها می‌توان وسایل چوبی را خاص‌تر و ارزشمند‌تر کرد. رزین و اپوکسی یکی از هنرهای پرطرفدار در زمینه چوب است که امکان خلق کارهای متنوعی مانند میز، ساعت، ظروف مختلف، وسایل تزیینی و دکوری را به فرد می‌دهد. اما برای اجرای این هنر باید با چگونگی انجام کار، فوت و فن و نکات آن آشنایی کامل داشت تا کاری تمیز و با کیفیت و بی نقص را ارائه داد. یکی از مهمترین نکات در کار با رزین، نحوه حباب گیری آن است که در ادامه به آن می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید.

هنر رزین

هنر رزین در صنعت چوب

هنر رزین علاوه بر زیبایی و جلوه‌ای که به وسایل چوبی می‌دهد، درآمدزایی خوبی نیز می‌تواند برای فرد به همراه داشته باشد زیرا سازه را خاص و لوکس می‌کند. برای همین موضوع باید وسایل ساخته شده با رزین، با دقت و کیفیت بالایی ساخته شود تا بتوان از آنها در هر محیطی استفاده کرد. از طرفی انجام اصولی این کار و اجرای طرح مورد نظر روی چوب با رزین حتما باید طبق اصولی مشخص انجام گیرد. با هنر رزین به راحتی می‌توان وسایل لوکس و زیبا و شفاف طراحی کرد که برای تزئینات منزل، وسایل آشپزخانه، زیورآلات و غیره مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین محصولات رزین از تنوع بالایی برخوردار است و فرد با خلاقیت خودش می‌تواند محصولات جدیدی بسازد و در بازار عرضه کند. رزین‌ها از زنجیره‌های بلند با وزن مولکولی بالا ساخته شده‌اند که باید اجزا را در کنار یکدیگر نگه دارد تا توزیع یکنواخت از آنها ایجاد شود و پوششی مطابق ماهیت رزین داشته باشد. همچنین باید در برابر مواد شیمیایی، دما، در برابر خوردگی، رطوبت آب گرم و شور مقاومت کافی داشته باشد. محصولات و وسایل رزینی می‌تواند زیبایی منزل و محیط کار را چند برابر کند. خصوصیات مهمی که باید برای این هنر به آن توجه کرد شامل بی رنگ بودن، تنظیم غلظت، خارج شدن راحت حباب، چسبندگی زیاد به سطح چوب، شفافیت و شیشه‌ای شدن سطح چوب، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت مکانیکی برای ساخت میزهای عریض و امکان جلادهی می‌باشد.

حباب گیری رزین

نحوه حباب گیری در رزین اپوکسی

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، کار با رزین باید براساس فرآیندی مشخص انجام شود زیرا حین کار ممکن است با مسائل مختلفی روبرو شوید. از این رو لازم است قبل کار با رزین اطلاعات و نکاتی را بدانید تا بتوانید حین کار دچار مشکل نشوید یا در صورت بروز مشکل، آن را برطرف کنید. یکی از مسائلی که ممکن است در رزین کاری روی چوب با آن مواجهه شوید، ایجاد حباب رزین می‌باشد که به دلایل گوناگونی اتفاق می‌افتد. یکی از مهمترین نکاتی که باید در زمان استفاده از رزین به آن توجه کنید، انتخاب ماده رزین با کیفیت و مرغوب است. برای هر سازه یا وسایل چوبی باید از رزین مخصوص آن استفاده کنید؛ به عنوان مثال برای ساخت زیور آلات با این ماده باید حتما از ماده رزین مخصوص زیور آلات استفاده شود تا احتمال ایجاد حباب روی کار را کاهش دهید. معمولا برای ظروف رزین غلیظ‌ در نظر گرفته می‌شود، بنابراین اگر از این نوع ماده برای کاربردهای دیگر استفاده کنید حباب بیشتری را روی کار مشاهده خواهید کرد. همچنین برای ساخت میز چوبی رزینی باید از ماده مخصوص آن که نسبت به انواع دیگر رقیق‌تر است، استفاده کنید تا در طول کار حباب کمتری ایجاد شود. اگر بخواهید از قالب گیری سیلیکونی رزین برای وسایل چوبی استفاده کنید، دمای محیط بسیار مهم است تا از بروز حباب روی کار جلوگیری کنید. در این صورت برای این کار باید دمای محیط را به 20 تا 25 درجه برسانید تا قالب گیری کار به روش صحیح انجام گیرد. برای کار با رزین اپوکسی حتما باید آن را با هاردنر یا هر ماده دیگری که به آن اضافه می‌کنید، قبل از ریختن آن داخل قالب یا قسمت موردنظر، در ظرفی با یکدیگر ترکیب کنید و آن را به خوبی هم بزنید. به این صورت که تمام مواد رزینی که در گوشه و کنار ظرف است را کاملا به مواد دیگر ترکیب کرده و از یک طرف هم بزنید. پس از آن حدود 5 دقیقه صبر کنید تا حباب‌های موجود در ماده روی سطح بیایند. پس از مشاهده حباب روی سطح، می‌توانید شعله‌ فندک را روی آن بگیرید تا حباب‌های موجود روی سطح از بین بروند. در این مرحله می‌توانید مخلوط را آرام درون ظرف یا قالب مورد نظر خود بریزید. برای ریختن ماده رزین داخل ظرف یا قالب می‌توانید از ابزاری مانند خط کش استفاده کنید تا با برخورد ماده به آن قبل از ریختن رزین حباب آن گرفته شود. همچنین باید ظرف را از فاصله بالا بگیرید تا ماده نازک تر شود و تا رسیدن به سطح کار حباب آن از بین برود و از داخل ماده مخلوط شده رزین خارج شود. نکته مهم دیگر این است که باید ماده رزین را از یک طرف داخل قالب ریخت تا از ایجاد حباب حین کار جلوگیری شود.

سخن آخر

امیدواریم به مطالعه این مقاله اطلاعات جامع و کاملی از نحوه استفاده از رزین و چگونگی برطرف کردن حباب از آن حین کار به دست آورده باشید. با توجه به اینکه افراد تمایل زیادی به ساخت وسایل چوبی رزینی اپوکسی خاص و لوکس دارند، با شناخت اصول کار می‌توانند کاری با کیفیت را خلق کنند. زمانیکه با نحوه برخورد با مشکلات و موانع پیش رو آشنا باشید، کار را سریع‌تر و با دقت بیشتری انجام خواهید داد. از آنجایی که کار با رزین روی وسایل چوبی مختلف مانند ظروف، سرامیک، میز، زیور آلات، وسایل دکوری و غیره جلوه آنها را چند برابر می‌کند؛ توجه افراد زیادی را جلب می‌کند. افراد با قرار دادن این وسایل شیک و لوکس در هر محیطی می‌توانند جلوه آن را چند برابر کند و کارایی بیشتری داشته باشد.

افزودن نظر جدید