حراجی نوروز 1403
پنجشنبه, ۰۲ اردیبهشت,۱۴۰۰

نیروی جک کابینت را چگونه محاسبه کنیم؟

کابینت‌ها عوامل تاثیر گذاری در سبک دکوراسیون منازل به شمار می‌رود. در عین حال که یکی از عوامل تاثیر گذار در زیبایی منازل محسوب می‌شوند؛ یکی از کاربردی ترین بخش ها نیز در آشپزخانه به شمار می‌روند از این رو طراحان و نصابان کابینت به دلیل استقبال مشتریان و خواسته‌های آنان سعی در تولید محصولات با کیفیت و زیبا را سر لوحه کارشان قرار داده و روز به روز بر ظرافت و دقت کار می‌افزایند.با توجه به نیاز روز و پیشرفت در صنایع چوب از یراق آلات مختلفی در کابینت سازی به کار می‌رود. یکی از یراق آلات کاربردی‌ مورد استفاده در کابینت سازی؛ جک‌ها هستند. در ادامه توضیحات بیشتری راجع به جک‌ها با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

جک کابینت و انواع آن 

جک در کابینت باعث می‌شود تا درب های کابینت به راحتی در جهت عمودی و افقی بازو بسته شوند. نوع جکی که برای نصب در کابینت‌ها به کار می‌رود باید نسبت به سنگینی در کابینت انتخاب شود. با توجه به پیشرفت در صنعت دکوراسیون کابینت‌ها با طرح و مدل های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. همانطور که در مطالب بالاتر ذکر شد جک ها یکی از یراق آلاتی هستند که در کابینت به کار می‌رود به جهت باز و بسته شدن آسان درب کابینت طراحی شده اند. جک بازویی آرام بند، جک پایین باز شو، جک ساعتی ، جک کابینت گازی ( در نیروهای مختلف از قبیل 60، 80، 120، 180 نیوتن و....)، جک کابینت فلزی و....را می‌توان از جک‌های کابینت پرکاربرد به شمار آورد. در ادامه شما را با چند نمونه جک کابینت آشنا می‌سازیم.

  • جک کابینت پایین بازشو

یکی از مدرن ترین جک‌ها طراحی شده، طراحی جک‌های پایین بازشو می‌باشد. از این جک می‌توان برای کابینت‌های با ارتفاع حداقل 20 متر استفاده کرد. جک پایین بازشو دارای سیستم جمع کننده بوده که تنها با یک فشار رو به بالا درب به صورت خودکار توسط قرقره دررون جک بسته خواهد شد.

  • جک بازویی آرام بند

از جک بازویی آرام بند برای درب‌های داشبوردی استفاده می‌شود.جک بازویی آرام بند همان طور که از نامش پیداست دارای سیستم آرام بند بوده که از بسته شدن درب و ایجاد صدای بلند جلوگیری می‌کند. از جک بازویی آرام بند برای درب کابینت‌هایی که هم به صورت پایین بازشو و هم  بالا بازشو هستند استفاده می‌کنیم. جک بازویی آرام بند مناسب افرادی‌ست به ضربات و صدای در کابینت حساس هستند و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کابینت از آن استفاده می‌کنند.

  • جک ساعتی

جک ساعتی برای درب‌های طراحی شده که ارتفاع کمی دارند. جک ساعتی قابلیت قفل کردن را در انتهای کار دارد. این جک سیستم آرام بند بودن را ندارد از جنسی مقاوم و با کیفیت ساخته شده است.

نحوه محاسبه‌ی نیروی جک کابینت

فشاری که درون سیلندر به مقطع میله توسط نیتروژن موجود در سیلندر وارد می‌شود به نیروی جک کابینت معروف است. حرکت جک‌ها خطی می‌باشد و برای محاسبه نیروی آن‌ها باید نیرویی را محاسبه کرد که انرژی موجود را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. نیروی تولید شده توسط جک متاثر از فشار سیستم و قسمت انتهایی و یا سطح مقطع پیستون جک می‌باشد. هنگامی که می‌خواهیم نیروی جک کابینت را محاسبه کنیم باید به شاخصه های زیر دقت کنیم و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم:

  • اصطکاک
  • سرعت
  • جابه جایی
  • سطح مقطع
  • فشار

در این بین فشار سیستم از دیگر شاخصه ها،مهم تر می‌باشد زیرا در هر سیستمی بیشترین اندازه فشار وارده و تحمل فشار موجود نکته مهمی می‌باشد. سایز و اندازه، وزن، جنس، طول عمر و... به فشار وارده ارتباط مستقیم دارد. اگر هنگام محاسبه نیروی جک کابینت قطر شفت و قطر پیستون را داشته باشید نیروی جک کابینت در صورت باز شدن  و بسته شدن از دو فرمول مختلف به دست می‌آید که فرمول زیر در صورت باز شدن جک به کار می‌رود: 

محاسبه نیروی جک

محاسبه نیروی جک

پارامتر و شاخصه ها بر حسب همان شاخصه‌های مطالب بالا می‌باشد. فرمول‌های بالا نحوه محاسبه نیروی جک‌های هیدرولیک بوده و برای جک های زاویه دار از فرمول متفاوتی این نیرو به دست می‌آید.

برای محاسبه سرعت حرکت جک از فرمول  V = L/t استفاده می‌کنیم. که V در آن بر حسب متر بر ثانیه محاسبه می‌شود و مولفه ی سرعت می‌باشد، L  طول است که بر حسب متر محاسبه می‌شود. و T مولفه‌ی زمان می‌باشد که بر حسب ثانیه محاسبه می‌شود. در این مقاله ما سعی داشتیم که با معرفی جک‌های کابینت و نحوه‌ی محاسبه نیرو مطالب ارزشمندی را با شما به اشتراک گذاشته باشیم.

قیمت جک کابینت

به دلیل تغییر متناوب قیمت ارز مرجع، قیمت جک کابینت نیز با توجه به این تغییرات متفاوت خواهد بود، لذا در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید برای دریافت آخرین و بروزترین قیمت انواع محصولات با متخصصین وب سایت چوبینر از قسمت تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

افزودن نظر جدید