شنبه, ۲۰ دی,۱۳۹۹

هر آنچه که درباره‌ی روغن کمپرسور باید بدانید

همان‌طور که می‌دانید در صنعت چوب از دستگاه و ماشین آلات مختلفی استفاده می‌شود. همچپنین ابزار آلات مختلف برقی و بادی نیز وجود دارند که در کارگاه‌های تولیدی و نجاری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بتوان در کارگاه‌ امکان استفاده از هوای فشرده را فراهم کرد، دیگر نیازی به ابزار آلات برقی نخواهد بود و ابزارآلات بادی جایگزین مناسبی برای استفاده در کارگاه‌های تولیدی می‌شوند. چرا که ابزار آلات بادی از مزایای بسیاری همچون صرف انرژی کمتر، استهلاک ناچیز، هزینه تعمیر پایین‌تر و نگهداری ساده‌تر و ایمنی بالاتر برخوردار می‌باشند. با توجه به این تعاریف می‌توان یک نمونه دستگاه کاربردی برای تامین هوای مورد نیاز ابزار آلات بادی معرفی کرد. کمپرسور باد دستگاهی است که هوای فشرده مورد نیاز ابزار آلات بادی را تامین می‌کند. انواع مختلفی از کمپرسور باد در بازار وجود دارد که چند مدل مختلف آن نیاز به روغن و روغن کاری خواهند داشت. برای انتخاب روغن مناسب برای کمپرسور هوا معیاری به نام ویسکوزیته گرانروی وجود دارد. در این مقاله می‌توانید با انواع کمپرسور باد که نیاز به روغن کاری دارند آشنا شوید و همچنین نکاتی را درباره‌ی روغن کمپرسور بدانید.

روغن کمپرسور باد

کدام مدل از کمپرسورهای باد به روغن نیاز دارند؟

همان‌طور که در قسمت قبل گفته شد انواع مختلفی از کمپرسور باد در بازار وجود دارد که تنها چند مدل از آن نیاز به روغن کاری خواهند داشت. مدل‌هایی از کمپرسور باد که نیاز به روغن کاری دارند به شرح زیر می‌باشد:

 • کمپرسور باد پیستونی
 • کمپرسور باد اسکرو
 • کمپرسور باد تیغه‌ای
 • کمپرسور باد روتاری
 • کمپرسور باد یخچالی

در ادامه بیشتر با کاربرد و مزایای روغن کمپرسور باد و نکاتی برای تعویض آن آشنا خواهید شد.

کاربرد و مزایای استفاده روغن کمپرسور باد 

روغن کمپرسور باد از دو کاربرد بسیار اساسی برخوردار است. اولین کاربرد استفاده از روغن در کمپرسور باد، روان کردن قطعات متحرک دستگاه می‌باشد و کاربرد دوم آن است که به عنوان یک مبدل حرارتی عمل می‌کند تا حرارت ایجاد شده در کمپرسور باد را دفع نماید. در کمپرسورهای باد پیستونی، رفت و برگشتی یا سیلندری یک موتور وجود دارد که حرکت دورانی محور موتور به صورت مستقیم و یا توسط تسمه و میل لنگ به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می‌شود. قطعه‌ای تحت عنوان شاتون به پیستون متصل می‌باشد که باعث حرکت پیستون درون سیلندر خواهد شد. این حرکت پیستون درون سیلندر باعث ایجاد اصطکاک بالایی می‌شود که وجود روغن در آن باعث روان شدن حرکت و دفع سریع دمایایجاد شده خواهد شد.

اگر کمپرسور باد بدون روغن کار کند امکان داغ شدن پیستون درون سیلندر وجود خواهد داشت. همچنین بدون روغن بودن کمپرسور باد باعث شکستن شاتون، آسیب به میل لنگ و سوختن موتور و شکستن بدنه هواساز می‌شود.

ویسکوزیته گرانروی چیست؟

یکی از مهم‌ترین عوال و یا معیار برای انتخاب روغن کمپرسور باد، ویسکوزیته گرانروی می‌باشد. ویسکوزیته مقاومت یک مایع در برابر اعمال تنش برشی است ک تحت عنوان لزجت نیز شناخته می‌شود. در واقع ویسکوزیته معیاری از اصطکاک داخلی یا مقاومت در برابر جریان یک سیال است و هنگامی ظاهر می شود که در میان لایه های سیال حرکت نسبی در جریان باشد.

هنگام خرید روغن کمپرسور به چه نکاتی باید دقت کنید؟

اگر می‌خواهید برای کمپرسور باد کارگاه خود روغن مناسب آن را تهیه و خریداری نمایید، حتما باید به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید. از جمله نکاتی که درباره‌ی خرید روغن کمپرسور باید باید بدانید به شرح زیر می‌باشد:

 1. برای کمپرسور باد پیستونی حتما باید از روغن vdl۱۰۰  استفاده نمایید. 
 2. برای کمپرسور باد اسکرو باید از روغن مخصوص به آن استفاده کنید که حتما گرید 68 باشد. پرا که این نوع روغن دارای آنتی فوم یا خاصیت ضد کف می‌باشد.
 3. ویسکوزیته 20 یا 30 غلظت مناسبی برای روغن کمپرسور می‌باشد. 
 4. از روغن خودرو برای کمپرسور باد نمی‌توانید استفاده کنید چرا که از غلظت و مواد تشکیل دهنده‌ی متفاوتی نسبت به روغن کمپرسور برخوردار می‌باشد. روغن خودرو دارای مواد شوینده شیمیایی می‌باشد که برای تمیز کردن قسمت های درگیر در موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود اما در کمپرسور احتراقی صورت نمی گیرد.

بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور هوا

ابتدا باید گفت که بهترین زمان برای تعویض روغن کمپرسور هوا زمانی است که درون دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. اما با این حال متخصصان این دستگاه معتقدند که اگر از کمپرسور هوا بسیار کم استفاده می‌کنید، بهتر است تا هر 500 ساعت کارکرد روغن را تعویض نمایید.  به طور کلی از نشانه‌هایی که پس از دیدن آن‌ها باید روغن را تعویض نمایید به شرح زیر می‌باشد:

 • کاهش میزان روغن
 • عوض شدن رنگ روغن
 • برخورد رطوبت و هوا با روغن
 • مسدود شدن مدار گاز

توجه داشته باشید که هر چه تعداد دفعات بیشتری روغن موتور کمپرسور باد را تعویض نمایید، باعث افزایش طول عمر مفید کمپرسور خواهید شد.

سخن پایانی در رابطه با روغن کمپرسور باد

به طور کلی روغن یکی از تجهیزات مهم کمپرسور باد به شمار می‌رود که مانع از آسیب کمپرسور خواهد شد. در این مقاله سعی شد تا شما را با نکاتی در رابطه با خرید روغن مناسب برای کمپرسور باد آشنا سازیم تا در هنگام خرید بتوانید با آگاهی بیشتری روغن مناسب دستگاه خود را خریداری نمایید. انواع متفاوتی از کمپرسور باد در بازار وجود دارد که برای آشنایی با انواع آن می‌توانید مقاله‌ی آن را مطالعه نمایید.

افزودن نظر جدید