قسطی بخر
پنجشنبه, ۲۴ مرداد,۱۳۹۸

هر آنچه که درباره اره فلکه باید بدانیم.

صنایع چوب جز صنایع مهم و تاثیرگذار در زندگی روزمره می باشد. همه ما در طول روز از وسایل چوبی فراوانی خواسته یا ناخواسته استفاده می کنیم که شاید گاهی ذهنمان درگیر مراحل ساخت و ابزارهای به کار رفته در تولید آن ها بشود. در ساخت محصولات چوبی ابزارها و ماشین آلات مختلفی از قبیل دستگاه CNC، رنده و گندگی، دستگاه های برش و... مورد نیاز است. یکی از مراحل ابتدایی تولید محصولات صنایع چوب مرحله برش می باشد که به وسیله ابزارهای مختلفی صورت می گیرد؛ یکی از ابزارهای برش در کارگاه های صنعت چوب اره فلکه است. طرح اولیه ساخت اره فلکه نخستین بار توسط ویلیان نیوبری ارائه شد که متاسفانه دچار ایرادها و نقص های متعددی بود و تقریبا با شکست مواجه شد. در سال 1846 یک بانوی فرانسوی به نام آنه پالین ایده های جدیدی در باره ساخت اره فلکه ارائه داد که منجر به تولید و فروش عمده اره فلکه شد. قابل ذکر است که در صنعت چوب از کلماتی مانند اره نواری، اره لنت نیز برای معرفی این دستگاه استفاده می شود. در ادامه متن به معرفی بیشتر اره نواری و قطعات آن خواهیم پرداخت.

انواع اره نواری

اره نواری یا همان اره فلکه ابزار برشی قابل استفاده در کارگاه های مبلمان سازی، لوازم اداری و خانگی، چوب بری ها و... به کار می رود و از این دستگاه جهت برش های طولی، عرضی، مورب، زاویه دار و... استفاده می شود. به طور کلی اره نواری در دو مدل مختلف عرضه و تولید می شود که در ادامه این مقاله به معرفی هرکدام خواهیم پرداخت: 

  1. اره نواری افقی
  2. اره نواری عمودی


اره نواری افقی

اره نواری افقی در برش های سنگین و حجم بالا کاربرد دارد؛ برای مثال جهت برش تنه های قطور درختان و تقسیم آن ها به الوارهای کوچک تر از اره نواری افقی استفاده می شود. تنه های قطور توسط جک هیدرولیکی در قسمت برش دستگاه قرار می گیرد و با کمک کاربر و موتور الکتریکی دستگاه، تیغه اره به سمت تنه های قطور هدایت می شود و عملیات برش صورت می گیرد. قابل ذکر است که در کارگاه های صنایع چوب از کلمه اره رام نیز برای معرفی این دستگاه استفاده می شود. از دیگر نکات قابل توجه در مورد اره نواری افقی قطر فلکه آن ها می باشد که از قطر 100 سانتی متر شروع می شود و تا مقادیر بالاتر ادامه دارد.


اره نواری عمودی

اره نواری عمودی که در صنعت چوب به اره ایستاده معروف است کاربرد و استفاده بیشتری در کارگاه های مختلف صنایع چوب دارد. اره نواری عمودی در قطرهای مختلفی تولید می شود که هر کدام جهت امور خاصی استفاده می شوند. مدل های رو میزی بیشتر جهت برش های نازک و اموری از قبیل منبت کاری و معرق کاری مناسب هستند و مدل هایی که بزرگ تر می باشند و قطر فلکه آن ها به 100 سانتی متر می رسد مناسب برش گرده بینه می باشند. به طور معمول و در اکثر کارگاه های صنایع چوب از اره نواری عمودی با قطر فلکه 60 تا 80 سانتی متر استفاده می شود. در این مقاله با توجه به استفاده بیشتر از اره نواری عمودی در کارگاه های صنایع چوب قصد داریم به معرفی بدنه و قطعات و سایر موارد آن بپردازیم.

برش گرده بینه چیست؟ همان طور که می دانید تنه و شاخه های درختان گرد می باشد، به تکه های جدا شده از تنه درخت که دارای مقطع دایره ای هستند و به شکل عرضی برش خورده اند گرده بینه می گویند. گرده بینه ها معمولا به عنوان تیر و ستون ساختمانی قابل استفاده هستند.

اجزای اره فلکه

اره فلکه دستگاهی قدرتمند است که در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می شوند. با ما همراه باشید تا در ادامه این متن به معرفی کامل اجزای تشکیل دهنده اره فلکه بپردازیم:

  • بدنه: بدنه اره فلکه به طور معمول یکپارچه از چدن تهیه می شود. یکی از دلایل استفاده از چدن در بدنه اره فلکه سنگینی و وزن بالی آن می باشد که در هنگام برش الوارها و قطعات چوبی دستگاه به راحتی دچار لرزش و تکان های شدید نشود. در مدل هایی که بدنه اره فلکه آهنی می باشد باید دستگاه به وسیله پیچ به طور محکم به زمین متصل شود تا دچار لرزش نشود.
  • فلکه ها: تعداد فلکه ها در اره فلکه دو عدد می باشد و معمولا از جنس چدن تهیه می شوند. قابل ذکر است که فلکه ها با کمک محور و بلبرینگ به دستگاه متصل می شوند. یکی از فلکه ها ثابت و فلکه دیگر متحرک می باشد که فلکه ثابت در قسمت پایین دستگاه و فلکه متحرک در قسمت بالای آن قرار دارد. فلکه متحرک با کمک گرفتن از پیچ هایی که بر روی آن تعبیه شده است توانایی حرکت به سمت بالا، پایین، عقب و جلو را دارد. حرکت های مذکور هر کدام جهت انجام عملیات خاصی صورت می گیرند که به این شرح می باشند، حرکت عقب و جلو جهت تنظیم تیغه با فلکه ثابت و پایینی انجام می شود و حرکت بالا و پایین برای شل و محکم کردن تیغه صورت می گیرد.
  • الکتروموتور: الکتروموتورها در دو نوع تک فاز و سه فاز بر روی اره فلکه نصب می شوند. الکترو موتور با کمک تسمه و فولی به فلکه ثابت مرتبط می شود و آن را به حرکت در می آورد.
  • بخش حفاظتی اره فلکه: تیغه ها با کمک الکتروموتور دور می گیررند تا عملیات برش را انجام دهند. برای بالا بردن سطح ایمنی و محافظت از اپراتور در مواردی از قبیل شکستن تیغه یا خروج احتمالی تیغه باید تدابیری اندیشیده شود که در ساخت اره فلکه به خوبی به آن توجه شده است و برای این مهم حفاظ های چوبی و فلزی در نظر گرفته شده است. حفظ چوبی به صورت جعبه و باکس در مسیر حرکت تیغه قرار می گیرد و حفظ فلزی بر روی فلکه ها نصب می شود. یکی دیگر از نکات استفاده از این حفاظ ها جلوگیری از انتشار خاک اره در فضا می باشد.
  • گونیا: برای تنظیم زاویه و عرض برش از گونیای تعبیه شده در اره فلکه استفاده می شود.

فرمول محاسبه طول تیغه اره نواری نجاری

طول تیغه اره نواری نجاری باید متناسب با دستگاه و ابعاد آن تهیه شود تا سطح کیفیت کار را بالا ببرد تیغه های اره نواری معمولا به طول متغیر بین 50 تا 130 متر تولید می شوند که متناسب با نیاز دستگاه برش و جوش می خورند. برای مشخص کردن طول تیغه اره نواری نجاری از فرمول مشخص و استانداردی استفاده می شود که به شرح زیر می باشد:

طول تیغه اره فلکه= قطر فلکه اره ضرب در 3.14 + دو برابر فاصله مرکز دو تا فلکه + پنچ سانتی متر

برای مثال اگر قطر فلکه اره 40 سانتی متر باشد، و فاصله مرکز دوتا فلکه 110 سانتی متر با استفاده از فرمول بالا می توانیم طول تیغه را به دست بیاوریم.

(40*3.14) + (110*2) + 5 = 350 سانتی متر


قیمت ماشین اره فلکه نجاری

برای اطلاع از قیمت ست سنگ و فرچه می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت ست سنگ و فرچه با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (4)

G
مهمان | ۲ سالها پیش

با سلام
بلبرینگ فلکه بالا را چگونه تعویض کنیم؟چه اجزایی باید باز شود

G
مهمان | یک سال پیش

سلام-هرچه اره راروفلکه هاتنظیم میکنم امادرهین کاراره به لبه فلکه میرسدچیکارکنم؟

چ
چوبینر | یک سال پیش

سلام روزتون بخیر دوست ارجمند، ممکن هست یکی از فلکه ها تاب داشته باشد .

G
مهمان | یک سال پیش

با سلام. علت اینکه اره فلکه کج میبره چیه .ممنونم