دوشنبه, ۰۷ تیر,۱۴۰۰

واکس چوب چیست؟

امروزه افراد اهمیت خاصی به نگهداری وسایل چوبی قدیمی و عتیقه خود می‌دهند تا بتوانند آنها را برای مدت بیشتری نگه دارند. از این رو به دنبال راهی برای این کار هستند تا با استفاده از موادی مانند واکس، پارافین، شاپان یا موارد مشابه دیگر به این هدف برسند. اما باید به دنبال ماده‌ای با کیفیت بود که آسیبی به چوب وارد نکند و ظاهر زیبا آن را حفظ کند. واکس چوب یکی از بهترین مواد برای این کار است که می‌تواند جلا و براقیت خاصی به وسایل چوبی دهد. از این ماده جامد می‌توانید برای سازه‌ها و وسایلی مانند مبلمان، میز و صندلی، کفپوش و پنل‌های چوبی و غیره استفاده کنید. برای استفاده از این ماده باید به مواردی مهم توجه کنید و نحوه درست استفاده از آن را بدانید تا بتوانید نتیجه بهتری از واکس چوب بگیرید. بنابراین در ادامه مطلب شما را با واکس چوب و نحوه کار با آن آشنا خواهیم کرد، پس با مطالب زیر همراه باشید.

واکس براق کننده چوب

عواملی مانند آب و نور می‌توانند آسیب جدی به سطح کار چوبی وارد کنند، تا حدی که کارایی و جلوه آن را از دست بدهد. نور محیط باعث رنگ پریدگی چوب و آب باعث بلند شدن سطح چوب خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکلات می‌توان از واکس چوب استفاده کرد. خاصیت استفاده از واکس چوب روی سطوح چوبی باعث ایجاد مقاومت در برابر گرد و غبار، آب و نور می‌شود. با این کار شما اطمینان بیشتری در نگهداری از وسایل چوبی قدیمی و عتیقه خود خواهید داشت. واکس ماده‌ای غلیظ و جامد است، بنابراین قبل از استفاده از آن باید در دمای محیط قرار بگیرد تا کارایی خوب آن حین کار به چشم مشاهده شود. بعضی از واکس‌های موجود در بازار خاصیت جلوگیری از نفوذ آب به سطح چوب را ندارند اما نوع با کیفیت و مرغوب این ماده می‌تواند پاسخگوی این نیاز برای مشتریان باشد. 

واکس چوب

کاربرد واکس چوب در نجاری

نجاران از واکس چوب به عنوان پرداخت در اتمام ساخت کارهای چوبی ساخته شده خود استفاده می‌کنند. معمولا واکس از موم زنبورعسل یا موم نخل در کنار مواد دیگر درست می‌شود. از آنجایی که موم نخل یک ماده سخت و دارای نقطه ذوب بالایی است، در صنعت کاربرد زیادی دارد. امروزه در نجاری از واکس روی پلی اورتان، لاک الکل و وارنیش استفاده می‌کنند؛ زیرا می‌تواند به چوب درخشش و جلوه خاصی دهد که توجه افراد زیادی را به آن جلب می‌کند. این ماده با رنگ‌های مختلف در بازار عرضه می‌شود که افراد می‌توانند روی سطوح بی رنگ برای رنگ دادن چوب از آن استفاده کنند. همچنین از واکس به عنوان براق کننده، محافظ، پولیش و جلا دهنده چوب روی وسایل دکوری مختلف مانند بوفه، ظروف چوبی و غیره علاوه بر وسایل آنتیک قدیمی نیز در نظر گرفته می‌شود.

نحوه استفاده از واکس چوب

همانطور که می‌دانید، استفاده از هر نوع ابزار یا ماده‌ای در صنعت چوب نیاز به آموزش دارد تا بتواند کارایی خوبی حین کار داشته باشد. اگر در نحوه کار هر کدام از موارد اشتباهی پیش بیاید، ممکن است باعث آسیب و خرابی سازه موردنظر شود. پس بهتر است با نحوه صحیح استفاده از واکس چوب روی وسایل چوبی آشنا شوید تا بتوانید نتیجه خوب آن را پس از استفاده مشاهده کنید. همانطور که گفته شد، امروزه واکس چوب در رنگ‌های مختلفی تولید شده است که می‌توان مطابق با رنگ چوب آنها را انتخاب کرد یا به عنوان پوشش رنگی برای چوب‌های بی رنگ در نظر گرفت. برای این کار بهتر است از پارچه نخی یا فوم استفاده کنید تا پوشش خوبی روی چوب داشته باشد. به دلیل اینکه واکس ماده‌ای جامد است باید قبل از استفاده آن را در دمای محیط قرار دهید تا به راحتی بتواند با پارچه یا فوم آن را روی سطح چوب بزنید. نحوه کار این ماده روی چوب مانند واکس زدن کفش است که باید به صورت حرکات دایره شکل و مطابق با رگه یا بافت چوب این کار را انجام دهید. انواع مختلفی از واکس شیمیایی یا گیاهی در بازار عرضه می‌شود که می‌تواند ضد قارچ باشد و از پوسیدگی چوب جلوگیری کرد. نکته قابل توجه واکس این است که معمولا در برابر حلا‌ل‌های قوی مانند الکل یا تینر مقاوم است. در بیشتر مواقع استفاده از این ماده باعث جلوگیری از نفوذ آب به چوب خواهد شد. همچنین در زمان استفاده از واکس روی چوب باید چند مرتبه به صورت مکرر استفاده شود. به صورتیکه یک دور کامل یک لایه واکس را به چوب بزنید، اجازه دهید کاملا خشک شود و مجدد یک لایه دیگر از آن استفاده کنید. این ماده برخلاف موادی مانند وارنیش که باید قبل از استفاده سطح کار را کامل سنباده زد، نیازی به سنباده زنی ندارد.

سخن آخر

با کسب اطلاعات در مورد واکس چوب و کاربرد آن در مصارف خانگی و صنعتی می‌توانید از کارایی این محصول برای وسایل و سازه‌های چوبی مطلع شوید. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد این محصول پر کاربرد را در اختیارتان گذاشته باشیم و با در نظر داشتن موارد ذکر شده به بهبود، ترمیم و بازسازی وسایل چوبی خود اقدام کنید. به این دلیل که اگر این کار را به درستی و با روش صحیح انجام ندهید، حین کار با آن دچار مشکل خواهید شد. بنابراین هدف ما آشنایی شما با محصولات مختلف و کاربرد آنها در صنعت چوب می‌باشد تا بتوانید کاری با کیفیت ارائه دهید.

افزودن نظر جدید