چوبی کلاب

شنبه, ۱۶ مرداد,۱۴۰۰

وایت واش چوب چیست؟

امروزه افراد برای تولید و ساخت محصولات چوبی می‌توانند ایده‌ها و طرح‌های زیبا و جذابی را روی کار اجرا کنند. با توجه به اینکه هنرهای زیادی روی چوب قابل اجرا است، اجرای آنها باید با شناخت و آموزش کافی انجام گیرد تا زیبایی کار حفظ شود. یکی از مهمترین قسمت‌ها در ساخت وسایل چوبی، رنگ کاری آن است که نمای نهایی و تکمیل شده کار را نشان می‌دهد. رنگ کاری مانند دیگر مراحل ساخت محصولات چوبی باید با اصول و فرآیند مشخصی انجام گیرد. یکی از انواع رنگ کاری در صنعت چوب وایت واش یا پتینه کاری چوب است. این نوع سبک رنگ کاری سطح چوب را به صورت طبیعی و خاص نشان می‌دهد که جلوه زیبایی می‌تواند به کار بدهد. در ادامه مطلب به اهمیت رنگ کاری مناسب روی چوب و چگونگی وایت واش کردن چوب می‌پردازیم، پس مطالب زیر را دنبال کنید.

وایت واش چوب

رنگ کاری وسایل و سازه‌های چوبی

همانطور که می‌دانید، رنگ کاری چوب یکی از فرآیندهای اصلی در ساخت سازه‌های چوبی می‌باشد که باید طبق اصول مشخصی انجام گیرد تا کار با کیفیتی داشته باشید. در صورتی که این کار را بدون در نظر داشتن نکات و اصول مهم و خاص آن انجام دهید، ظاهر زیبای کار را از دست خواهید داد و با مشکلاتی مواجهه می‌شوید. از این رو، صنعت چوب نیز مانند صنایع دیگر، هر مرحله از کار باید طبق اصول و قواعد خاصی انجام گیرد تا کاری بی نقص داشته باشید. در این صنعت پس از برش و مونتاژ وسایل چوب، یکی از مهمترین و حساس‌ترین مراحل رنگ کاری چوب است. اگر این مرحله به درستی و طبق اصول خود انجام گیرد، کاری زیبا برای خود و مشتریان خواهید داشت. از این رو با شناخت این مهارت به راحتی می‌توانید از این قسمت کار به عنوان رنگ کار ماهر کسب درآمد خوبی برای خود نیز داشته باشید. یکی از مواردی که می‌توانید با شناخت و نحوه رنگ کردن چوب انجام دهید، رنگ کاری وسایل قدیمی و رنگ و رو رفته است زیرا افراد تمایل زیادی به نگهداری آنها دارند؛ زیرا زمانیکه رنگ آنها می‌رود، زیبایی کار نیز از بین خواهد رفت، از این رو به فکر ترمیم و بازسازی آن می‌افتند. با این کار درآمد زیادی کسب خواهید کرد زیرا وسایل ارزش زیادی دارد و با رنگ کاری اصولی ضمن آسیب نرسیدن به کار، جلوه آن را مجدد به کار بر می‌گردانید. یکی دیگر از موارد برای کسب درآمد با این مهارت، رنگ کاری پروژ‌های خام است که می‌توانید از کارهایی که تولید انبوه دارند با کمترین هزینه خریداری کنید و رنگ کاری آنها را به صورت ماهرانه انجام دهید. بنابراین جهت به دست آوردن این مزایا برای خود ابتدا باید زیرساخت خوبی برای کار ایجاد کنید. زیر سازی کار به قدری اهمیت دارد که باید حداکثر زمان خود را روی این قسمت بگذارید. مراحل رنگ کاری شامل زیرسازی چوب، برطرف کردن گره و درزهای چوب، بتونه کاری سطح چوب، استفاده از سیلر و کیلر، سنباده زنی چوب و سپس رنگ کردن و وایت واش چوب است. برای انجام هر کدام از مراحل ذکر شده باید از وسایل خاصی استفاده کرد تا کار به درستی انجام گیرد. 

وایت واش چوب

در صنعت چوب وایت واش کردن چوب را به عنوان نوعی پتینه کاری معرفی می‌شود که رنگ و طرح چوب کاملا طبیعی و زیبا حفظ می‌شود. وایت واش چوب یکی از انواع سبک‌های رنگ کاری روی چوب است که افراد رنگ کار براساس سلیقه خود می‌توانند به هر حالتی آن را روی کار چوبی اجرا کنند. این نوع سبک رنگ کاری را می‌توان به دو صورت روی چوب خام و روی رنگ سفید زمینه انجام داد. وایت واش تضادی بین دو رنگ است که با کم و زیاد کردن رنگ روی پارچه، قلم مو یا اسفنج به دست می‌آید. تضاد رنگی در این سبک باید طوری انجام گیرد که رنگ سفید زمینه کاملا مشخص باشد فقط حاله‌ای از رنگ متضاد به صورت خط و خش روی سطح کار مشاهده شود. اجرای سبک وایت واش روی هر سازه یا وسیله چوبی آن را تبدیل به سبک کلاسیک و مدرن می‌کند که همین عامل می‌تواند روی تمام دکوراسیون‌های مختلف داخلی و خارجی قابل اجرا باشد. افراد دیگر نگرانی در مورد ناهماهنگی در سبک دکوراسیون داخلی نخواهند داشت زیرا وسایل وایت واش شده با هر نوع سبکی مطابقت دارد و زیبایی و جلوه محیط را چند برابر خواهد کرد.

وایت واش چوب

نحوه وایت واش کردن چوب 

هر نوع سازه یا وسیله چوبی که ساخته می‌شود، در مراحل آخر قبل از رنگ کاری باید عملیات سنباده زنی روی آنها انجام گیرد تا بتوان آن را بدون بروز مشکلی رنگ کرد. اما زمانیکه سنباده کشیده می‌شود به دلیل زبری آن خرده چوب‌هایی به صورت پرز روی کار مشاهده می‌شود که داخل شیارهای موجود روی سطح کار نیز دیده خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل از سنباده پره‌ای استفاده کنید. سنباده پره‌ای را سر دریل متصل کرده و پرزهای داخل شیار را به راحتی خارج کنید. این پرزها از کشیدن فرچه سیمی یا سنباده به وجود آمده که برای این کار باید سنباده زنی را در راه چوب انجام دهید. سپس می‌توانید کار رنگ کاری به سبک وایت واش را انجام دهید. اما برای این کار نیاز به یکسری ابزار آلات و وسایل مانند رنگ، تینر، قلم مو، دستمال و اسفنج می‌باشد. در مرحله رنگ کاری سازه‌های چوبی باید از پوشش دهنده مناسب نیز استفاده شود که برای این کار می‌توان از پوشاننده‌هایی وارنیش یا روغن کرال و کیلر استفاده کرد تا دوام کار برای مدت زمان طولانی‌تری باقی بماند. همانطور که از نام سبک رنگ وایت واش مشخص است، زمینه کار باید رنگ سفید براق یا مات داشته باشد که بستگی به سلیقه فرد دارد. انتخاب چوب مناسب برای این کار بسیار مهم است، چوب بلوط یکی از بهترین گزینه‌ها برای وایت واش کردن چوب است که به دلیل بافت آن زیبایی بسیاری به کار خواهد داد. در ابتدا لازم است 1 واحد رنگ را با 3 واحد تینر مخلوط کرد، سپس رنگ زمینه روی کار زده شود. در هر لایه از رنگ که روی کار زده می‌شود، باید همان لحظه رنگ اضافه روی کار را با دستمال پاک کرد، قبل از اینکه رنگ خشک شود. در رنگ‌هایی مانند کیلر سرعت خشک شدن رنگ بسیار سریع است پس باید سرعت عمل بالایی برای این کار داشته باشید. پس از اینکه با این روال، یک دست رنگ روی زمینه کار زدید باید چند دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود، سپس اگر لازم بود، یک دست دیگر رنگ کاری زمینه را انجام دهید. پس از آن اقدام به رنگ کاری قسمت پتینه چوب کنید که برای این کار باید قلمو را داخل ظرف رنگ زده، سپس با یک دستمال رنگ اضافه یا زهر رنگ روی قلم مو را بگیرید. سپس قلم مو را در راه چوب یا مخالف آن به سطح چوب می‌زنیم تا فقط حاله‌ای از رنگ متضاد روی چوب سفید شده مشاهده شود. در نهایت روغن وارنیش را به عنوان پوشش نهایی روی سطح چوب می‌زنیم تا از آن محافظت شود. نکته‌ای که در این قسمت وایت واش کردن چوب باید به آن توجه کنید، نباید وارنیش را به مقدار زیاد روی سطح کار زد؛ فقط کافیست یک لایه نازک روی آن زده و در صورت لزوم یک لایه دیگر بزنید.

سخن آخر

امیدواریم با مطالعه این مقاله با سبک دیگری از رنگ کاری در صنعت چوب آشنا شده باشید و کاربرد بسیاری برایتان داشته باشد. سبک وایت واش یکی از سبک‌های پتینه کاری، خاص و ویژه رنگ کاری چوب است که کار را برای دکوراسیون‌های داخلی مدرن و کلاسیک آماده می‌کند. از آنجایی که وایت واش دارای رنگ زمینه سفید است اما باید بدانید که می‌توان از رنگ‌های دیگر نیز غیر از سفید روی کار بزنید که نسبت به سلیقه فرد متفاوت خواهد بود و هیچ محدودیتی ندارد. 

افزودن نظر جدید