تخفیف هفتگی
چهار شنبه, ۱۲ اردیبهشت,۱۴۰۳

🎨روش های پاک کردن رنگ از روی چوب

⏰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه

روش های پاک کردن رنگ از چوب


در صنعت چوب برای ساخت محصولات چوبی یک سری مراحل و فرآیندهای مشخص طی بشه. ساخت وسایل با توجه به اصول آن باعث میشه تا کار با کیفیت و سرعت بالایی انجام بشه؛ اما اگر برعکس آن انجام بشه مشکلات و مسائلی حین کار به وجود میاد. یکی از مهمترین مراحل مونتاژ و رنگ کردن سازه‌های چوبیه که باید براساس نوع و جنس چوب در نظر گرفته بشه. از اونجایی که چوب متریال و بافت‌های مختلفی داره، پس مطابق با اون از پوشش و رنگ مناسب استفاده کنید تا ماندگاری رنگ روی چوب برای مدت زمان طولانی حفظ بشه. در مواردی پس از رنگ کردن چوب، رنگ روی اون باقی می‌مونه و فرد به فکر این میفته که چجوری رنگ از سطح چوب رو پاک کنه که آسیبی به چوب وارد نشه؟ حتما این سوال برای شما هم که کار رنگ کاری چوب رو انجام میدید پیش اومده، پس با ادامه مطلب همراه من باش تا با چگونگی پاک کردن رنگ از سطح چوب آشنا بشی.

نحوه پاک کردن رنگ از سطح چوب

امروزه افراد تمایل زیادی به ساخت وسایل چوبی در خانه دارن که باید برای انجام درست و اصولی اون اطلاعات کاملی به دست بیارن. از مهمترین مراحل در ساخت این وسایل، مرحله رنگ کاریه. مهم نیست شما در کارگاه نجاری این وسایل رو می‌سازی یا در خانه با کمترین امکانات. مهم اینه که چگونه کار رو با کمترین خطا و با بالاترین کیفیت انجام بدی. برای همین پس از اینکه با اصول رنگ کردن چوب آشنا شدی لازمه تا نحوه پاک کردن رنگ اضافی از سطح چوب رو هم بدونی تا کار رو تمیز و بی نقص ارائه بدی. چگونگی پاک کردن چوب بستگی به عواملی مانند میزان وسعت لکه رنگ داره تا براساس اون از مواد خاصی برای از بین بردنشون استفاده کنی. برای پاک کردن لکه رنگ از سطح چوب متریال‌های گوناگون مثل آب، الکل، تینر، گرما، سنباده یا پاک کننده‌های شیمیایی رو می‌تونی در نظر بگیری؛ همانطور که گفتیم انتخاب هر کدوم از این روش‌ها بستگی میزان وسعت لکه رنگ داره. 

پاک کردن رنگ از سطح چوب

پاک کردن رنگ با آب

در مواردی پس از رنگ کاری سطح چوب از نوع رنگ لاتکس که تازه زدید ممکنه لکه‌هایی از رنگ روی چوب باقی بمونه. برای پاک کردن اون از پارچه‌ای استفاده کنین که آغشته به آب باشه. برای همین پارچه‌ای رو با آب گرم خیس کن و آب اضافه اون رو حتما بگیر. بعد لکه رنگ رو با پارچه پاک کن، فقط باید این مورد رو لازمه بدونی که هنگام پاک کردن رنگ حتما چند بار پارچه رو بشور و دوباره روی چوب بکش. پس از اینکه مطمئن شدی لکه اضافه از رنگ روی چوب نیست، پارچه خشک رو روی چوب بکش و سطح رو کاملا خشک کن. 

مشاهده لیست قیمت رنگ و روغن های موجود در چوبینر: رنگ چوب

پاک کردن رنگ با الکل

اگر برای از بین بردن رنگ لاتکس چوب با آب به نتیجه نرسیدی، می‌تونی از الکل اتیلیک استفاده کنی. برای این کار باید پارچه رو آغشته به الکل اتیلیک کنی و اون رو بارها روی لکه رنگ سطح چوب بکشی تا کاملا رنگ از سطح پاک بشه. زمانیکه چند مرتبه این کار رو تکرار کنی اطمینان بیشتری از پاک کردن رنگ اضافی چوب به دست میاری. در نهایت باید سطح کار رو با پارچه کاملا خشک کنی تا الکل به بقیه رنگ‌های چوب آسیب نرسونه.

از بین بردن لکه رنگ چوب با سنباده

استفاده از سنباده نیز می‌تونه یکی دیگر از روش‌های کارآمد برای از بین بردن لکه رنگ سطح چوب باشه. برای از بین بردن رنگ از سطح چوب می‌تونی از ورقه‌های سنباده استفاده کنی که باید از یک جهت سنباده رو روی سطح چوب حرکت بدی. از اونجایی که سنباده مکانیکی می‌تونه به سطح چوب آسیب برسونه و تنها راه از بین بردن لکه رنگ بزرگ از چوب های وسیع استفاده از سنباده زن مکانیکیه پس باید در زمان استفاده اون دقت بالایی داشته باشی تا به سطح چوب آسیب وارد نشه. برای تکه های کوچ بهتره با دست کار سنباده کشی و پرداخت سطح چوب رو انجام بدید.

پاک کردن رنگ با سنباده

پاک کردن رنگ با تینر

شاید به نظر برخی افراد تینر بهترین گزینه برای از بین بردن رنگ برای هر سطحی باشه اما این تصور درست نیست و در مواردی انتخاب اشتباهی هم هست. بهترین راه اینه از تینر برای پاک کردن رنگ‌های روغنی استفاده کنین. نحوه کار به این صورته که قسمتی از پارچه رو آغشته به تینر کنی و اون رو بارها روی قسمت مشخصی از سطح چوب که دارای لکه اضافی از رنگ هست بکشی. در مواردی هم شاید لکه رنگ چوب خشک شده باشه، برای از بین بردن اون می‌تونی از روغن بزرک استفاده کنی. برای این کار باید قسمتی از پارچه رو به روغن بزرک آغشته کنی و اون رو به مدت 30 تا 60 ثانیه روی قسمت مشخصی از چوب که لکه رنگ داره بکشی. در نهایت مثل روش‌های دیگه پاک کردن رنگ از چوب، محل مورد نظر را با پارچه کاملا خشک کن. اگر با تینر و روغن بزرک رنگ چوب از بین نرفت می‌تونی از کاردک برای این کار استفاده کنی. فقط این نکته‌ رو در نظر داشته باش که کاردک رو طوری روی لکه رنگ چوب بکشی که به سطح چوب آسیب نرسه. اگر این کار رو برای پاک کردن رنگ انجام دادی و هنوز رنگ روی چوب بود، از پودر سیلیس سنگ آهک به همراه روغن بزرک استفاده کن. باید اونارو با هم ترکیب کنی و روی لکه رنگ بریزی؛ در نهایت اون قسمت رو با پارچه تمیز کنی.

باهم بخوانیم: چرا رنگ چوب سفیدک می‌زند؟

از بین بردن رنگ چوب با سشوار صنعتی

از دیگر روش‌های پاک کردن رنگ از چوب، گرمای سشوار صنعتی هستش. برای این کار باید سشوار رو با فاصله نه چندان نزذیک از بالای سطح رنگ بگیری، چرا که اگر در فاصله نزدیک با چوب بگیری باعث آسیب به بقیه قسمت‌های رنگ زده میشه. برای انجام این کار، سشوار رو روی قسمتی که دارای لکه رنگ هست به سمت بالا به پایین یا چپ به راست حرکت بده. فقط باید بدونی که نباید سشوار را برای مدت زمان طولانی و پشت سر هم انجام روی اون محل متمرکز کنی. برای انجام درست این کار باید چند دقیقه یکبار مکث کنی و مجدد سشوار صنعتی رو روی کار بگیری. بعد از رسیدن گرما به لکه رنگ، رنگ شروع به سرازیر شدن از سطح چوب میکنه که باید با پارچه اون رو پاک کنی تا به قسمت‌های دیگه آسیب نرسونه. 

پاک کردن رنگ با سشوار صنعتی

از بین بردن رنگ چوب با پاک کننده شیمیایی

در مواردی هم افراد ترجیح می‌دهند برای پاک کردن رنگ سطح چوب از پاک کننده‌های شیمیایی استفاده کنن. برای استفاده از چنین پاک کننده‌هایی باید به جنس رنگ توجه داشته باشی. در مواردی پاک کننده شیمیایی به صورت پودری برای این کار استفاده میشه که باید چگونگی استفاده از اون رو طبق دستورالعمل بدونید. یکی از مهمترین نکات در زمان استفاده از مواد شیمیایی اینه که باید حتما در و پنجره‌ها رو باز بذاری تا مشکل تنفسی برات پیش نیاد. معمولا برای انجام این کار از یک قلمو رنگ استفاده می‌کنن و قلمو رو باید فقط یک لایه در یک جهت روی لکه رنگ بکشی. اگر خواستی از اسپری پاک کننده شیمیایی برای این کار استفاده کنی باید اون رو در فاصله مشخصی از سطح کار بگیری. پس از اینکه از هر کدوم این پاک کننده‌های شیمیایی استفاده کردی، اجازه بده حدود 20 تا 30 دقیقه روی لکه رنگ بمونن تا کاملا پاکش کنن در مرحله بعد با وسیله‌ای که مقاوم به مواد شیمیایی باشه روی لکه رنگ بکش تا از پاک شدن اون مطمئن بشی. 

سخن آخر

امیدواریم با مطالعه این مقاله تونسته باشی اطلاعات کامل و مفیدی از چگونگی پاک کردن رنگ از سطح چوب به دست آورده باشی. اهمیت این موضوع به قدری هست که می‌تونه تضمین کننده کیفیت و تمیزی محصولات ساخته شده باشد. به دلیل اینکه تمیزی سازه و وسایل چوبی برای هر فرد بسیار مهمه تا بتونه از چنین وسایلی برای دکوراسیون منزل یا محل کارش استفاده کنه. بنابراین رنگ کارهای صنعت چوب باید این کار با دقت بالایی انجام دهند. امیداریم شما هم با نظراتتون ما رو با روشای مختلف پاک کردن رنگ از سطح چوب آشنا کنید و ایده و نظراتتون رو با ما در میون بذارید.

افزودن نظر جدید