حراجی نوروز 1403

خرید پرگار صنعتی

1-35 از 35

ابزارهای مختلفی برای اندازه گیری دقیق در هنگام کار استفاده می‌کنید که در سرعت و کیفیت کارتان موثر هستند. پرگار یکی از همین ابزارها است که با خواندن این مطالب یا جای خالی آن را در کارگاهتان حس می‌کنید یا اگر از پرگار استفاده کردید به ارزشش پی می‌برید. پرگار نیز مانند سایر ابزارهای اندازه گیری در ابعاد و مدل های مختلفی تولید می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. 

انواع پرگار نجاری

اگر یادتان باشد در دوران تحصیل از پرگار برای رسم دایره استفاده می‌کردیم و با این ابزار دقیق می توانستیم مرکز، قطر و شعاع دایره را تعیین کنیم. در صنعت و شاغلی همچون نجاری نیز از پرگار برای تعیین قطر، فاصله نقاط و... استفاده می‌کنند. پرگار نجاری به چند مدل مختلف به شرح زیر تقسیم می‌شود:

  • پرگار خارج سنج
  • پرگار داخل سنج
  • پرگار مستقیم

پرگار خارج سنج

پرگار خارج سنج که به پرگار شکمی نیز معروف است برای اندازه گیری قسمت خارجی اجسام به کار می‌رود این مدل پرگار از بازوهایی تشکیل شده است که به سمت داخل خم شده اند و قوس دار می‌باشند.. در هنگام ساخت اجسام گرد و استوانه ای با دستگاه خراطی می‌توانید از پرگار خارج سنج استفاده کنید. برای مثال قصد ساخت چهار عدد پایه گرد با قطر 12 سانتی‌متر دارید می‌توانید دهانه پرگار را به اندازه دوزاده سانتی‌متر باز کنید و پیچ آن را محکم کنید تا به دلیل  لغزش و حرکت اندازه ها به هم نریزند. در زمان ساخت پایه می‌توانید دهانه پرگار را بر روی پایه تراش خورده قرار دهید تا زمانی‌ که به اندازه 12 سانتی‌متر تراش بخورد. به همین سادگی می‌توانید اجسام گرد و استوانه ای هم اندازه تولید کنید. 

پرگار داخل سنج

همان طور که در بخش قبل ذکر شد پرگار خارج سنج بخش بیرونی اجسام را اندازه گیری می‌کند اما ساختار پرگار داخل سنج به این صورت است که قطر بخش داخلی را با این ابزار می‌تواند اندازه گرفت از لحاظ شکل ظاهری این مدل پرگار دارای بازوهایی اس که نوک آن‌ها به سمت بیرون خم شده است. در زمان ساخت ظروفی همچون لیوان، کاسه، گلدان، لوله و... می‌توانید دهانه پرگار را به میزان مورد نیاز باز کنید و بر اساس آن ظروفی با قطر مورد نیازتان تولید کنید مثلا ساخت کاسه ای با قطر 15 سانتی‌متر یا گلدانی که قطر دهانه آن 8 سانتی‌متر است. به طور کلی پرگار داخل سنج بهترین گزینه برای انتقال اندازه حفره ها می‌باشد و سرعت و دقت شما را بالا می‌برد.

پرگار مستقیم

یک نمونه دیگر از پرگارهای صنعتی پرگار مستقیم است. پرگار مستقیم از دو بازو در راستا و موازی با هم تشکیل شده است. از این مدل پرگار هم می‌توانید برای تعیین مرکز دایره، رسم دایره در قطرهای مختلف، نصف کردن اندازه پاره خط و انتقال اندازه اجسام بر روی کولیس و خط کش استفاده کنید. 

قیمت انواع پرگار خراطی

برای اطلاع از قیمت انواع پرگار خراطی به تگ قیمت محصولات مراجعه کنید یا برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناس چوبینر تماس برقرار نمایید.