دوشنبه, ۲۵ مرداد,۱۴۰۰

چرا رنگ چوب سفیدک می‌زند؟

در صنعت چوب یکی از تخصصی‌ترین فعالیت‌ و مهارت‌ها رنگ کاری چوب است که باید طبق اصول خاصی انجام گیرد تا کار بدون مشکل و به صورت دقیق انجام گیرد. فرآیند ساخت و تولید محصولات چوبی باید طی فرآیند مشخصی انجام شود؛ به عنوان مثال در مراحل نهایی باید سنباده زنی و پرداخت مناسب روی کار صورت گیرد تا مرحله رنگ کاری کاملا تمیز و بی نقص انجام گیرد. مرحله رنگ کاری هر سازه یا وسیله چوبی نیاز به زیرسازی دارد تا حین رنگ زدن و پس از آن و یا پوشش دهی سطح چوب مشکلی پیش نیاید. نجاران و تولید کنندگان محصولات چوبی باید شرایط خاصی را در این مرحله در نظر داشته باشند، از مهترین این شرایط انتخاب رنگ و زیر سازی مناسب برای سازه‌های چوبی است. اهمیت این موضوع به دلیل جلوه و زیبایی ظاهری چوب می‌باشد که عامل اصلی در جلب توجه افراد به آن خواهد بود. یکی از مهمترین مسائلی که فرآیند رنگ کاری ممکن است با آن مواجه شوید، سفیدک زدن رنگ چوب می‌باشد. بروز چنین مشکلی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید. 

رنگ کاری سازه‌ها و وسایل چوب

همانطور که می‌دانید، در کارگاه‌های چوب و نجاری برای ساخت انواع محصولات چوبی، هر مرحله از کار باید طبق اصول و قواعد خاصی انجام گیرد تا کاری بی نقص داشته باشید. یکی از مهمترین و حساس‌ترین مراحل رنگ کاری چوب است. اگر این مرحله به درستی و طبق اصول خود انجام گیرد، کاری زیبا برای خود و مشتریان خواهید داشت. برای به دست آوردن این مزایا باید ابتدا زیرسازی خوبی برای کار ایجاد کنید. زیر سازی کار به قدری اهمیت دارد که باید حداکثر زمان خود را روی این قسمت بگذارید. این مرحله شامل برطرف کردن گره و درزهای چوب، بتونه کاری سطح چوب، استفاده از پوشاننده مناسب مانند سیلر یا کیلر، سنباده زنی چوب و در نهایت رنگ کردن می‌باشد. در مرحله رنگ کاری یکی از اصلی‌ترین موردی که باید به آن توجه شود، استفاده از حلال مناسب است تا از بروز مشکلاتی مانند سفیدک زدن رنگ چوب، عدم رنگ پذیری چوب، رنگ پریدگی و موارد مشابه دیگر جلوگیری شود. سفیدک زدن رنگ از مشکلات اساسی در رنگ کاری غیر حرفه‌ای است که جلوه و زیبایی ظاهری چوب را کاهش خواهد داد. برای همین باید راه‌های جلوگیری از آن را بشناسید تا کیفیت کار را با حفظ ظاهر زیبا برای آن، سال‌های سال حفظ کنید.

سفیدک زدن چوب

سفیدک زدن رنگ چوب

در رنگ کاری روی چوب باید از پوشش مناسب و نهایی مانند نیم پلی استر استفاده کرد که نوعی لاک شفاف و بی رنگ است و باعث پوشش دهی بالا رنگ روی چوب خواهد شد. از طرفی با ترکیب نیم پلی استر و هاردنر می‌توان خشک شدن سریع رنگ را افزایش داد. نکته دیگری که باید قبل از رنگ کاری به آن توجه کرد، استفاده از حلال مخصوص چوب است که استفاده از آن روی سطح کار می‌تواند یکنواختی رنگ و روان‌تر انجام دادن آن روی چوب را به همراه داشته باشد. افراد برای رنگ کردن می‌توانند از پیستوله یا قلمو استفاده کنند اما باید به نکاتی توجه کنند تا کار تمیز انجام شود و ردی از قلمو یا پاشیدن رنگ با پیستوله به طور یکنواخت روی کار مشاهده نشود. به عنوان مثال، برای این کار باید پیستوله را در فاصله مشخص از سطح کار گرفت و پیچ مقدار پاشیدن رنگ را روی آن تنظیم کرد تا رنگ یکنواخت روی کار قرار بگیرد. پیستوله رنگ را نباید فقط در یک قسمت از چوب گرفت باید به صورت یکنواخت از بالا به پایین یا چپ به راست روی چوب حرکت داد.

سفیدک زدن چوب

حال در ادامه با دلایل سفیدک زدن چوب آشنا شوید تا حین رنگ کاری با آن مواجهه نشوید:

  • رنگ چوب را باید چند مرتبه انجام دهید تا کاملا یکدست و یکنواخت شود. معمولا بروز مشکلاتی مانند سفیدک زدن رنگ در نیم پلی استر در قسمت‌هایی ایجاد خواهد شد که رنگ به صورت اشک در یک قسمت جمع شده باشد. 
  • در مواردی اگر ضخامت رنگ بیشتر از مقدار استاندارد روی کار کار اجرا شود، رنگ چوب سفیدک می‌زند. 
  • در وارنیش‌هایی مانند تمام پلی استر و پلی اورتان، اگر حجم زیادی از مواد روی کار اجرا شود و اجزای هر کدام از وارنیش‌ها مشکلی داشته باشد.
  • اگر حلال رنگ مانند تینر نامناسب باشد، سفیدک در نیم پلی استر ایجاد خواهد شد. اما تشخیص تینر مرغوب کمی مشکل است و نیاز به تجربه در رنگ کاری و اجرای آن روی چوب دارد. اگر بخواهید تینر مرغوب را تشخیص دهید، با آزمایش ساده می‌توانید این کار را انجام دهید. دست خود را به تینر آغشته کنید و دو انگشت اشاره و شست خود را به هم بمالید. اگر تینر خشک شد و سفیدک بعد از چند لحظه از بین رفت، این تینر مرغوب است. اما اگر احساس وجود چربی کردید یا تینر سریع خشک شد و سفیدک روی دست ماند، این تینر از نوع نامرغوب است. 
  • اگر خشک کن یا هاردنر ضعیف باشد، سفیدک روی چوب مشاهده خواهید کرد. نیم پلی استر برای خشک شدن نیاز به هاردنر دارد اما اگر هاردنر فاسد باشد، سفیدک در رنگ ایجاد شده و نیم پلی استر خشک نمی‌شود و باعث بروز چسبندگی روی چوب خواهد شد. 
  • از آنجایی که نیم پلی استر جزء پوشاننده‌های رنگ در نظر گرفته می‌شود باید توجه بسیاری در انتخاب آن هنگام خرید داشت. نیم پلی استر، رنگ‌های شیمیایی، سیلر، کیلر یا تمام پلی استر نباید تاریخ گذشته باشند زیرا باعث عدم رنگ پذیری چوب و ایجاد سفیدک رنگ چوب خواهد شد.
  • اجرای رنگ روی سازه‌های چوبی باید در دمای بین 25 تا 35 درجه سانتی‌گراد انجام شود. اگر رنگ کاری در دمای پایین‌تر از این مقدار انجام گیرد، سفیدک روی رنگ ایجاد خواهد شد. نکته‌ای که باید در این مرحله بدانید، این است که نباید افزایش دمای محیط کارگاه را با بخاری گازی انجام داد.
  • پاشش رنگ نباید بیش از حد باشد. پاشش زیاد رنگ روی چوب باعث سفیدک آن روی چوب می‌شود. بنابراین باید رنگ را به اندازه مناسب روی کار اجرا کرد. اجرا زیاد رنگ روند خشک شدن استاندارد را کاهش می‌دهد و سفیدک ایجاد خواهد شد. در مواردی هم زمانیکه نیم پلی استر بیش از حد و بیش از اندازه استاندارد اجرا شود، حالت شکنندگی و سفیدک به کار می‌دهد. نسبت ترکیب پلی استر با رنگ باید 1 به 10 باشد و به ازای هر یک لیتر و نیم پلی استر، 100 سی سی هاردنر یا خشک کن به آن اضافه شود.

سخن آخر

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی و کاملی از بروز مشکلاتی احتمالی در رنگ کاری چوب  مانند سفیدک زدن به دست آورده باشید. اکثر افراد فکر می‌کنند که این کار ساده است و افراد به راحتی می‌توانند با قلمو یا پیستوله رنگ اقدام به رنگ کاری چوب کنند. اما اینطور نیست، در صورتی که رنگ کاری را حرفه‌ای و ماهرانه انجام ندهید، دچار سفیدک زدن رنگ چوب، رنگ پریدگی و آسیب خواهد شد. از این رو باید حتما اصول اولیه و فوت و فن آن را بدانید تا بتوانید حرفه‌ای کار رنگ روی انواع چوب را انجام دهید.

افزودن نظر جدید