چوبی کلاب

چهار شنبه, ۲۷ شهریور,۱۳۹۸

چه نوع لولا برای چه کاری مناسب است؟

همانطور که می دانید اکثر وسایل و لوازمی که در دور اطراف ما وجود دارد، دارای یراق آلات به خصوصی می باشند تا کاربرد و استفاده از آن ها راحت تر شود. لولا یکی از پر کاربردترین یراق می باشد که در انواع مختلف با کاربردهای متفاوت طراحی و تولید می شود. حال سوالی که پیش می آید آن است که چه نوع لولا برای چه کاری مناسب است؟ لولا هم برای مصارف عمومی همچون درب ورودی ها، درب کمد، درب ویترین و... و هم برای مصارف ویژه همانند ایجاد درب های کابویی، درب های پایین بازشو ویا بالا بازشو و... ساخته شده است. در اداه به شرح کامل انواع لولا و کاربرد دقیق هر کدام می پردازیم.

انواع لولا برای مصارف عمومی 

در ابتدا بهتر است بدانید تا لولا چیست و چگونه کاربردی دارد؟ لولا ابزاری مفصل دار می‌باشد که دو قطعه را به یکدیگر متصل کرده و یک یا هر دو قطعه حول محور لولا دوران می‌کند. از لولا برای مصارف مختلفی نیز استفاده می‌شود که اتصال لنگه درب به چارچوب و همچنین اتصالات درب کابینت از رایج‌ترین موارد استفاده‌ی آن می‌باشد. لولا برای مصارف عمومی شامل درب ورودی اتاق ها، درب کمد، ویترین، بوفه و ... می باشد که برای هر کدام از آن ها لولایی مخصوص طراحی و ساخته شده است. از انواع لولا برای مصارف عمومی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لولا قابلبه
  • لولا تخت
  • لولا متری 

کاربرد لولا قابلبه

لولا قابلبه یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین انواع لولا برای درب ورودی اتاق ها می باشد که در مدل و سایزهای متفاوت تولید شده است. یکی از بهترین ویژگی‌های این مدل لولا قاب لبه وجود یک خمیدگی در هر برگ لولا قاب و لبه بوده که از ورود گرد و غبار به داخل اتاق جلوگیری خواهد کرد. با اتصال این مدل لولا قابلبه، درب به صورت روان و نرم و بدون هیچ گونه سر و صدایی باز و بسته خواهد شد. 

لولا قابلبه

کاربرد لولا تخت

یکی دیگر از انواع لولای درب می‌توان به لولا تخت اشاره کرد که زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لنگه درب از نوع ساده باشد. انواع لولا تخت برای مصارف گوناگون همچون اتصال جعبه‌های آنتیک، تخته نرد، درب‌های آکاردئونی و تاشو و... طراحی و ساخته شده است. لولای تخت معمولا در سایز 1 و 2 اینچ به بالا وجود دارد که از لولا تخت 3.5 و 4 اینچ برای درب‌های چوبی استفاده خواهد شد.

لولا تخت

کاربرد لولا متری

لولا متری یکی دیگر از انواع لولا تخت برای مصارف عمومی می باشد که بیشتر در درب های کمد به کار برده می شود. می توانید با استفاده از اره کما این مدل لولا متری را برش دهید.  لولای متری در سراسر درب نصب و قرار داده می‌شود که باعث ایجاد فاصله‌ای بین درب و بدنه می‌شود و این فاصله به ضخامت یک کارت ویزیت می‌باشد.

لولا متری

لولا برای مصارف ویژه

انواع لولا برای مصارف ویژه همچون لولا چرخ خیاطی، لولا پاشنه شیشه، لولا مخفی و لولا گازور مخصوص، لولا گازور چرخ خیاطی، لولا بادبزنی و... می‌باشد که برای اتصالات مختلف به کار گرفته می‌شوند. این گونه لولاها برای مصارف خاصی به کار گرفته می‌شوند که علاوه بر این که زیبایی کار را دو چندان می‌کنند باعث راحتی باز و بسته شدن درب‌ها و استفاده از آن‌ها خواهند شد. از انواع لولا برای مصارف خاص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لولا بادبزنی
  • لولا مخفی توکار
  • لولا پاشنه

لولا بادبزنی

لولا بادبزنی یک نوع لولا خاص می باشد که دارای دو محور و دو مرکز گردش می باشد که این امکان را می‌دهد تا درب از دو طرف باز و بسته شود. از این مدل لولا بادبزنی معمولا در درب های آشپزخانه، بیمارستان و یا پیشخوان ها استفاده می شود که درب از دو طرف باز و بسته خواهد شد. 

لولا بادبزنی

لولا مخفی توکار 

در مواردی برای زیبایی کار نباید لولای به کار رفته دیده شود، در این مواقع از لولا گازور مخفی استفاده می‌شود که برای نصب آن یک سوراخ به اندازه مته ایجاد می‌کنند و در نهایت لولا مخفی در سوراخ قرار گرفته و این گونه دیگر لولا گازور دیده نخواهد شد. لولا مخفی توکار در کنار کاربردی که دارد به سبب آن که به صورت مخفی نصب می شود باعث زیبا و یکدست نشان داده شدن نمای کار شما خواهد شد.

لولا پاشنه

لولا پاشنه بر خلاف دیگر انواع لولا برای مصاف خاص در کنار نصب نخواهد شد بلکه در قسمت پایین و بالای درب یا کف و سقف کابینت نصب می شود. این مدل لولا پاشنه پس از نصب مشخص نخواهد بود به همین دلیل جزء لولا مخفی نیز قرار خواهد گرفت. 

لولا پاشنه

قیمت انواع لولا 

با توجه به متنوع بودن انواع لولا، قیمت هر کدام از آن ها نیز متفاوت می باشد. برای دریافت قیمت دقیق هر لولا به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با چوبینر تماس بگیرید.

افزودن نظر جدید