فروشنده شوید
یکشنبه, ۱۳ تیر,۱۴۰۰

چه چوبی برای خراطی مناسب است؟

در صنعت چوب هنرهایی بسیاری وجود دارد که افراد طبق سلیقه و علایق خود می‌توانند از آنها در جهت تولید و ساخت سازه برای خود یا به عنوان منبعی برای درآمدزایی بهره ببرند. از جمله هنرهای مهم و کاربردی در این صنعت معرق کاری، خراطی، منبت کاری، حکاکی، پیکر تراشی و غیره می‌باشد که هر کدام اصول و قواعد خاص خود را دارد. استفاده از ابزار آلات مناسب یکی از عوامل مهمی است که قبل از اجرای هنر روی چوب باید در نظر گرفت. اما مهمتر از ابزار آلات انتخاب چوب مناسب برای آنها است که پایه و اساس هنرهای دستی روی چوب می‌باشد. خراطی یکی از آن هنرهایی می‌باشد که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. برای این کار نیاز به یکسری ابزار آلات اساسی مانند مغار و چوب مناسب است که در ادامه مطلب به آنها می‌پردازیم؛ پس با مطالب مفید زیر در مورد این هنرها و ضروریات آن همراه باشید.

چوب مناسب برای هنر خراطی

هنر خراطی از جمله هنرهایی است که به تراشیدن، جدا کردن پوست چوب، متقارن شدن چوب و غیره در هنر خراطی پایه کار چوب است که با انتخاب چوب مناسب برای طرح مورد نظر خود می‌توانید به راحتی و با کیفیت بالایی آن را اجرا کنید. به دلیل اینکه در خراطی جهت اجرای طرح روی چوب از مغار استفاده می‌شود، حتما باید چوبی با دوام و مستحکم در نظر بگیرید. زیرا چوب باید در مقابل ضرباتی که با چکش به مغار وارد می‌شود تا روی چوب کنده کاری انجام گیرد، مقاوم باشد. هنر خراطی در کار نجاری برای ساخت سازه‌هایی مانند مبلمان، سرویس خواب، وسایل دکوری، ظروف چوبی و موارد مشابه دیگر در نظر گرفته می‌شود. از این رو چوب‌های سختی مانند چوب‌ زبان گنجشک یا ون، راش، گردوی آمریکایی، کهور، بلسان، چنار گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند. اما چرا این چوب‌ها برای خراطی در نظر گرفته می‌شود؟ در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

  • چوب چنار از بافت پیچیده‌ای برخوردار است که این موضوع از شکستگی آن جلوگیری می‌کند. این نوع چوب به دلیل تضاد رنگی که دارد شبیه چوب راش می‌باشد. افرادی که به کار خراطی می‌پردازند، با استفاده از این چوب می‌توانند کارهای متنوع و زیبایی را خلق کنند. برای ساخت انواع ابزارهای آشپزی و ملزومات آشپزخانه می‌توان چوب چنار را برای کارهای خراطی در نظر گرفت.
  • چوب بلسان جز چوب‌های کمیاب در هنر خراطی است که رنگ آن بنفش می‌باشد. از این جهت قیمت بالایی دارد و خراطان ترجیح می‌دهند از این نوع چوب خاص برای ساخت کارهای نفیس، مینیاتوری و لوکس استفاده کنند. 
  • چوب کهور دارای بافت پیچیده‌ای است که ظاهر منحصر به فردی نسبت به چوب‌های دیگر دارد. یکی از مزیت‌های این چوب، برش راحت آن است که قابلیت فرم دهی بالایی دارد. این چوب به دلیل بافت و ظاهر عجیب اندازه‌های یکسانی ندارد و به صورت تکه تکه یافت می‌شوند. 
  • چوب گردو آمریکایی جز چوب‌های سخت است که از دوام و استحکام بالایی برخوردار می‌باشد. این چوب در برابر هر گونه فشار و ضربه نیز مقاومت بالایی دارد. از این جهت می‌توان در ساخت وسایل چوب و خراطی از آن استفاده کرد؛ زیرا برش آن با ابزارهای تیز بسیار راحت است و خراشیدگی روی آن مشاهده نمی‌شود. نکته‌ای که در هنگام استفاده از این چوب باید در نظر داشت، این است که سنباده زنی آن باید حتما در جهت بافت چوب صورت گیرد تا به آنچه انتظار دارید، برسید.
  • چوب زبان گنجشک یا ون به دلیل استحکام و دوام بالایی که دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای کار خراطی باشد. رنگ این چوب قهوه‌ای روشن یا کرم است که معمولا برای ساخت دسته چکش، دسته کلنگ، چوب‌های ورزشی بیس بال در نظر گرفته می‌شود. زیرا این چوب در برابر هر گونه ضربه و فشار مقاومت زیادی دارد.
  • چوب راش از چوب‌های سبک می‌باشد که رنگ روشنی دارد و طرح و بافت آن مشخص نمی‌باشد. با استفاده از این چوب می‌توان سازه‌هایی با تضاد رنگی و جلوه‌ای مشابه چوب‌های گران قیمت ساخت. از این رو خراطان می‌توانند چوب راش را برای کارهای زیبا و لوکس در نظر بگیرند. بیشترین کاربرد این چوب در ساخت ابزارهای آشپزی مختلف می‌باشد.

خراطی

ابزار آلات ضروری در هنر خراطی

نجاران برای ساخت سازه‌های چوبی مورد نظر خود نیاز به یکسری ابزارهای خاص و ضروری دارند تا در حین کار از آنها بر حسب نیاز استفاده کنند. انتخاب و خرید این ابزارها باید با دقت و کیفیت بالایی انتخاب شود تا در زمان کار با انواع چوب دارای ضخامت‌های مختلف دچار آسیب و شکستگی نشوند. در ابتدا برای ساخت هر سازه چوبی در هنر خراطی نیاز به مواد اولیه‌ای مانند چوب و مغار است. با برش چوب می‌توان پایه طرح مورد نظر را روی کار پیاده سازی کرد و به کمک مغار به اجرای طرح پرداخت. در نهایت پس از ایجاد طرح روی قطعه با ابزار آلاتی مانند سنباده فرآیند صاف و صیقلی کردن لبه‌ها و سطح چوب را انجام داد. بنابراین با انجام این فرآیندها در ساخت یک سازه چوبی هنری، وسیله‌ای تولید می‌شود که بتواند کارایی زیادی برای افراد در یک محیط داشته باشد. 

ست مغار

مغار ابزاری تیز و برنده است که جهت کنده کاری و تراش دادن وسایل چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا مغارها از دو بخش تیغه و دسته تشکیل شده است. تیغه مغار جنس فولادی دارد که استحکام و مقاومت این ابزار را در هنگام کنده کاری روی چوب تضمین می‌کند. ست مغار مانند مغارهای منبت کاری انواع مختلفی از لحاظ سایز و مدل دارند. البته با این تفاوت که مغارهای خراطی نسبت به مغارهای منبت کاری ضخیم‌تر هستند و دسته‌های بلندی دارند. این مغار از خانواده مغارهای ایستا است که برای حکاکی و کنده کاری سطح چوب به نیروی زیادی نیاز ندارد. کنده کاری روی چوب با مغار خراطی براساس زاویه و جهت مغار مطابق طرح مورد نظر است. از انواع این مغار در یک ست کامل می‌توان به تخت، نیزه‌ای، گلویی، کاسه تراش، سر کج، نوک گرد، نوک مورب با شفت‌های مختلف اشاره کرد. از این مغار برای ایجاد طرح و نقش و نگار روی سازه‌های گوناگون چوبی مانند مبلمان، سرویس خواب، میز و صندلی، ظروف و موارد مشابه دیگر کاربرد دارد.

ست مغار خراطی

از آنجایی که مغار از ابزارهای مهم در هنر خراطی و ساخت وسایل چوبی است می‌توان با توجه به نوع هنر و کاربرد آن تقسیم بندی شوند. تیغه‌های مغار خراطی نسبت به مغارهای منبت کاری ضخیم‌تر می‌باشند و از دوام و استحکام بالاتری نیز برخوردار هستند تا در برابر ضربات چکش مقاوم باشند. خراطان برای کار روی چوب از مغارهای مختلفی استفاده می‌کنند که باید تنوع بالایی داشته باشند تا حین کار دچار مشکل نشوند و بتوانند در سریع‌ترین زمان کار خود را به انجام برسانند. از این رو ست مغار خراطی و تنوع بالای آنها در یک پک مقرون به صرفه و کاربردی تر برای آنها خواهد بود. در این ست می‌توان انواع مغار را در ابعاد و مدل‌های مختلف مانند تخت، گلویی، شفره، قاشقی و غیره در اختیار داشت. 

مغار خراطی

مغار خراطی نارکس

مغار خراطی نارکس یکی از انواع مغارهای خراطی با کیفیت است که در سایز و مدل‌های گوناگون تولید شده‌اند. اندازه این مغار را می‌توان مانند نمونه‌های دیگر مغار نسبت به پهنا آن در نظر گرفت. مغار نارکس در انواع مغار سر کج، تخت، مورب و غیره ساخته شده است که دارای تیغه‌های مستحکمی است و براساس نیز خراطان انتخاب می‌شوند. از این مغار برای فرم دهی و کنده کاری به انواع ظروف چوبی استفاده می‌شود. معمولا جنس تیغه مغارهای نارکس استیل کروم و منگنز می‌باشد که در برابر هر گونه ضربه مقاوم است.

چکش پلاستیکی

با توجه به اینکه برای خراطی روی چوب ابزارهای خاصی مورد نیاز است تا کار برجستگی یا فرورفتگی طرح روی چوب اعمال شود؛ باید از طریق یک چکش ضربه‌هایی را روی آن ابزارها وارد کرد تا بتوان به عمیق مورد نظر از آن طرح روی چوب رسید. چکش پلاستیکی برای ضربه زدن به دسته ابزارهایی مانند مغار خراطی و چاقو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گیره نگهدارنده

برای حکاکی و تراشیدن قطعات چوبی مختلف باید از یک نگهدارنده برای چوب استفاده کرد تا از طریق آن بتوان تسلط بیشتری روی کار داشت. با استفاده از گیره‌های مخصوص نگهداری چوب در هنر خراطی می‌توان این کار را انجام داد. گیره‌ها در سایزهای مختلف کوچک و بزرگ تولید شده است که نسبت به اندازه قطعه چوبی می‌توان آن را انتخاب کرد.

قیمت انواع ابزار آلات خراطی 

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات خراطی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید