شنبه, ۲۹ خرداد,۱۴۰۰

چگونه یک نجار حرفه‌ای شویم؟

امروزه افراد تمایل زیادی به ساخت و تولید وسایل مختلف در صنعت چوب دارند که باید با اصول اولیه آن آشنایی کامل داشته باشند. صنعت و هنر چوب مانند دیگر هنرها باید طبق اصول و قواعد خاصی انجام گیرد تا بتوانند شروع خوبی برای کار داشته باشند. برای شروع کار باید ابتدا هدف خود را مشخص کنید تا بدانید دقیقا چه چیزی برای چه کاری می‌خواهید تولید کنید. بعضی افراد تمایل به تولید و ساخت وسایل چوبی برای خود دارند تا از آن برای مصارف شخصی در خانه یا محل کار خود استفاده کنند. در بیشتر مواقع افراد علاوه بر این هدف تمایل به عرضه محصولات ساخته شده به بازار دارند. از این طریق افراد می‌توانند کار و درآمد خود را داشته باشند و درآمدزایی خوبی از این کار خواهند داشت. اما فقط مشخص بودن هدف کافی نیست و باید موارد دیگری را در نظر داشته باشید تا بتوانید یک نجار حرفه‌ای شوید. پس در ادامه مطلب پس از مشخص کردن اصول اولیه کافی برای این کار، مواردی که برای کار نجاری نیاز است را نیز بیان خواهیم کرد. 

اصول اولیه شروع کار نجاری

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، برای شروع هر کاری مانند نجاری باید هدف از انجام دادن آن را مشخص کنید که می‌خواهید در کدام حیطه صنعت چوب کار کنید. با مشخص بودن هدف می‌دانید چه آموزش‌هایی برای چه کاری نیاز دارید. بهتر است برای شروع کار یک محصول را در نظر بگیرد، در غیر این صورت شروع خوبی نخواهید داشت و سر در گم خواهید شد. با تعیین هدف خود در کار نجاری و چوب، فیلم‌های آموزشی آن حیطه کاری را از طریق سایت‌های مختلف مشاهده کنید تا با روش اجرایی، ابزار آلات، فوت و فن کار آشنا شوید. با آشنایی اولیه در این زمینه و مشاهده ویدیوهای مرتبط می‌توانید به کارگاه نجاری بروید که مشابه یا همان کار هدف شما را انجام می‌دهند تا از نزدیک بتوانید با نحوه تولید آن آشنا شوید و درک بهتری از روش اجرایی و فوت و فن آن داشته باشید. در این مرحله و با تهیه ابزار آلات مورد نیاز به تولید و ساخت نمونه‌های اولیه بپردازید. حداقل 10 نمونه کار بسازید تا بتوانید در هر نمونه پیشرفت خودت را از کار اول تا کار دهم مشاهده کنید. با این کار ایرادات مرحله به مرحله کار را در هر 10 نمونه مشاهده خواهید کرد و آن را برطرف می‌کنید. ویدیویی عالی که دارای سرفصل، نمونه، تکنیک، فوت و فن و روش کامل باشد را خریداری کنید. این مجموعه برای کارتان لازم و ضروری است و قدم‌هایی که برای اجرای صحیح کار باید یاد بگیرید را آموزش می‌دهد. پس از مشاهده این ویدیو می‌توانید نمونه کارهایتان را مجدد اجرا کرده تا ایرادات کار را کاملا برطرف کنید. پس از آن به ورکشاپ‌های مشابه کار و هدفتان بروید. ورکشاپ‌ها گزینه مناسبی برای یادگیری هستند، زیرا استاد کار از ابتدا تا انتها یک کار را اجرا کرده و کاملا مراحل را توضیح می‌دهد. مراحلی که روش، تکنیک و غیره را بیان کرده و شما را به هدف نهایی نزدیک می‌کند. اما افراد با دانستن این مفاهیم و اصول نگران بودجه مالی اولیه هستند. بهتر است از کارهای ساده‌ای شروع کنید که نیاز به مکان یا هزینه زیاد ندارد؛ کارهای چوبی مانند ساخت زیور آلات، وسایل دکوری، اسباب بازی‌های چوبی و موارد مشابه دیگر که نیاز به ابزار آلات ساده و ارزون دارند. این کارها را می‌توان در محیط خانه انجام داد که با کارهای زیبا و ساده درآمد خوبی را برای فرد در ابتدا داشته باشد. با حداقل ابزارها مانند کمان اره، تیغه، مغار، گیره، سنباده، کاتر و چسب می‌توان شروع خوبی در کار نجاری و چوب داشت تا با خلاقیت، علاقه و سلیقه خود آنها را در مدل‌های مختلف بسازید. 

تجهیزات مورد نیاز یک کارگاه نجاری حرفه‌ای

حرفه نجاری مانند دیگر حرفه‌ها نیاز به تجهیزات مناسب، ابزار آلات و ماشین آلات گوناگون دارد تا بتوان کار ساده و حرفه‌ای را با آن شروع کرد و نتیجه خوبی از آن محصولات گرفت. برای هر فرد کیفیت و کاربرد عالی از محصول چوبی تهیه شده، بسیار مهم است. پس نجاران مبتدی و حرفه‌ای باید با نیاز مشتری و انتظار آنها از محصول آشنا باشند تا بتوانند مشتریان بیشتری را به کار خود جذب کنند. برای رسیدن به این هدف باید ابزار آلات و ماشین آلات با کیفیت و مرغوبی را تهیه کرد تا بتوان کاری تمیز و بی نقص ارائه داد.

ابزار آلات نجاری

ابزار آلات نجاری

ابزار آلات نجاری انواع مختلفی از لحاظ سایز، مدل و کاربرد دارند که نجاران با توجه به نیاز خود برای تولید یک محصول چوبی از آنها استفاده می‌کنند. هر کدام از این ابزار آلات برای کار خاصی در نظر گرفته می‌شوند که نجار را در رسیدن به محصول مورد نظر کمک می‌کند. از مهمترین این ابزار آلات می‌توان به انواع سنباده، گیره، چکش، مغار، اره، رنده، دریل، میخکوب و موارد دیگر اشاره کرد که این ابزارها برای هر محیط کارگاهی و نجاری لازم و ضروری می‌باشد. سنباده از انواع ابزارهای کاربردی و ضروری در صنعت چوب است که در انواع مدل و سایز تولید شده است. از انواع آن می‌توان به سنباده لرزان، سنباده دستی، سنباده دیسکی و سنباده نواری اشاره کرد. گیره ابزاری است که از آن به عنوان نگهدارنده قطعه چوب استفاده می‌شود. گیره‌ها در سایزهای مختلف کوچک و بزرگ تولید شده است که نسبت به اندازه قطعه چوبی می‌توان آن را انتخاب کرد. مغار ابزاری تیز و برنده است که جهت کنده کاری و تراش دادن وسایل چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مغار در انواع چاقویی، تخت، گلویی، نیم باز، شفره تولید شده است که هر کدام کارایی متفاوتی دارند. اره رومیزی یکی از انواع اره‌های ماشینی در این صنعت است که از تیغه‌ها با سایزهای گوناگون تولید شده است. از این نوع ماشین برای برش انواع چوب با ضخامت‌های مختلف در انواع اتصالات و سازه‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از این ماشین می‌توان برش‌های چوب را با دقت بالایی انجام داد زیرا قابلیت تنظیم با اندازه‌های دلخواه را دارد. ابزار آلات متنوع و ضروری دیگری در صنعت چوب وجود دارد که با توجه به نیاز نجاران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوازم نجاری

در هنر نجاری و صنعت چوب علاوه بر ابزار آلاتی که برای کار استفاده می‌کنند، لوازم نجاری است. لوازم نجاری نسبت به کاری که در کارگاه انجام می‌شود، در نظر گرفته خواهد شد. به عنوان مثال در صنعت چوب هنرهای بسیاری مانند منبت کاری، معرق کاری، خراطی و موارد مشابه دیگر وجود دارد که برای هر کدام از آنها باید لوازم نجاری مخصوص به آن تهیه شود. گستردگی این لوازم به صورتی است که باید مدل مورد نظر آنها طبق کاری که می‌خواهد انجام گیرد در نظر گرفته می‌شود و نمی‌توان تمام لوازم نجاری را بدون هیچ هدفی تهیه کرد. به عنوان مثال در تمام هنرهای چوب از انواع مغارها استفاده می‌شود که نسبت به کار یعنی منبت کاری یا خراطی انتخاب می‌شود. برخی از کارها ظریف هستند و باید از وسایل و مغارهای مخصوص به آن استفاده کرد و نحوه کاربرد متفاوتی نیز دارند. همچنین ابزارهایی که برای آنها استفاده می‌شود نیز باید خاص آن کار باشد. پس نجاران مبتدی و حرفه‌ای باید در انتخاب لوازم نجاری مورد نیاز توجه و دقت ویژه‌ای داشته باشند.

ماشین آلات نجاری

ماشین آلات نجاری

در صنعت چوب علاوه بر ابزار آلات و لوازمی که در نظر گرفته می‌شود، برای سرعت دادن به کار با دقت بیشتر از ماشین آلات نجاری مختلفی نیز استفاده می‌شود. هر کدام از این ماشین‌ها کاربرد خاص خود را دارند که به نجاران کمک می‌کند انبوهی از محصولات را با دقت و سرعت بالایی تولید کنند. این ماشین‌ها با کمترین دخالت فرد کار خود را انجام می‌دهند، فقط کافیست نحوه تولید و ساخت آن برای سیستم تعریف شود. نجاران از ابتدایی‌ترین کار که برش چوب است تا مونتاژ و نهایی کار که سنباده زنی می‌باشد که می‌توانند به ماشین آلات این صنعت بسپارند. از مهمترین و کاربردی‌ترین این دستگاه‌ها می‌توان به دستگاه‌های سی ان سی، لبه چسبان، برش، سنباده زن که برای کارهای مختلف از آنها استفاده می‌شود، اشاره کرد. منظور از سی ان سی، کنترل رقمی رایانه‌ای است که از طریق آن می‌توان تغییرات مورد نظر روی سازه‌های چوبی را با آن ایجاد کرد. بنابراین این ماشین دخالت انسان در اجرای طرح روی سازه‌های مختلف را به حداقل می‌رساند. این در حالیست که افراد باید با نحوه استفاده از آن کاملا آشنا باشند تا بتواند برنامه ریزی طرح مورد نظر را برای دستگاه تعریف کند. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که با قرار دادن زمینه کار روی دستگاه، طرح به سیستم داده می‌شود. سیستم براساس آن و ابزارهای مورد نیاز، طرح را روی زمینه کار به صورت حک شده یا خط دار ایجاد می‌کند و تا انتهای کار و نهایی شدن آن بدون وقفه فرآیند اجرا را انجام می‌دهد. این ماشین در مواردی کاربرد دارد که پیاده سازی و اجرا طرح روی سازه پیچیدگی خاصی داشته و نیاز به دقت زیادی دارد. دستگاه سی ان سی در 5 نوع مختلف تولید شده است که شامل ماشین تراش، دستگاه فرز، دستگاه لیزر، ماشین تخلیه الکتریکی سی ان سی و دستگاه برش پلاسما می‌باشد. هر کدام از این دستگاه‌های کاربرد خاص خود را در صنعت چوب دارند که بر اساس نیاز در تولید محصولات چوبی می‌توان از آنها استفاده کرد تا کاری ظریف و تمیز را ارائه دهیم.

قیمت انواع ابزار آلات و ماشین آلات در صنعت چوب

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات و ماشین آلات در صنعت چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید