تخفیف هفتگی
شنبه, ۰۳ دی,۱۴۰۱

🖼چگونه یک کارگاه خانگی معرق کاری راه اندازی کنیم؟

⏰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 15 دقیقه؛

راه اندازی کارگاه معرق کاری خانگی

چوب یکی از مواد طبیعی و اولیه است که برای تولید محصولات مختلف از قبیل لوازم منزل، لوازم اداری، لوازم دکوری، درب و پنجره، کلبه و هنرهای چوبی به کار می‌رود. برای استفاده از چوب متناسب با تولید محصولات مختلف باید از ابزار  آلات و ماشین آلات گوناگون استفاده نمود. یکی از زیر مجموعه های کار با چوب، هنر معرق کاری می‌باشد که در ایران از دیرباز جزء پرطرفدارترین هنرها محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر افراد زیادی تمایل بالایی به هنر معرق کاری نشان داده اند و به دنبال راه اندازی یک کارگاه خانگی معرق کاری هستند؛ اگر در این هنر فعال هستید یا این که قصد ورود به این دنیای لذت بخش را دارید حتما بارها با خود این سوالات را مرور کرده اید. معرق کاری چیست؟ برای یک کارگاه کوچک خانگی معرق کاری به چه ابزاری نیاز داریم؟ آیا در منزل می توان معرق کاری را انجام داد؟ از کجا باید معرق کاری را یاد بگیریم؟ پس اگر برای شما هم این سوالات پیش آمده و هنر معرق کاری برایتان جذاب است در این مقاله با ما همراه باشید تا با همدیگر به دنیای معرق کاری و ابزار آلات مورد نیاز این هنر محبوب سفری جذاب داشته باشیم.


لیست قیمت انواع تابلوی چوبی معرق کاری در چوبینر: صنایع دستی چوبی و دکوری

معرق کاری چیست؟

معرق یک واژه عربی است و در لغت به معنای وصله و رگه است اما در اصطلاح یعنی با قرار دادن جزئیات و قطعات ریز به یک کل و شکل بزرگ می رسیم. پس نتیجه می گیریم معرق کاری یعنی قطعات ریز را در کنار هم قرار می‌دهیم تا به یک نتیجه و تصویر بزرگ تر دست یابیم. معرق کاری نیز مانند سایر کارها نیاز به آموزش دارد و باید دوره های آموزشی آن را سپری کنید سپس بعد از کسب تجربه و تلاش های فراوان به نتیجه دلخواهتان که کاری ظریف و زیبا می‌باشد، دست یابید. برای کسب آموزش در زمینه هنر معرق کاری کلاس های مختلفی در فضای مجازی و اموزشگاه‌های دولتی و خصوصی برگزار می‌شود که می‌توانید با کمک آن ها اولین قدم را در مسیر حرفه ای شدن در این هنر بردارید؛ که با کسب تجربه و تلاش به بهترین نتایج دست خواهید یافت. همان‌طور که در بخش قبل ذکر کردیم کار با چوب به اقتضای محصولی که تولید می‌شود ابزار و ماشین آلات خود را می‌طلبد و اما ابزار آلات مورد نیاز معرق کاری به شرح زیر می‌باشند:

  • کمان اره
  • تیغ اره مویی
  • چوب
  • میز کار و تخته پیشکار
  • گیره معرق کاری
  • مشتی
  • کمان جمع کن
  • چسب

ملزومات معرق کاری

کمان اره

کمان اره مویی یکی از ابزارهای اصلی و ضروری معرق کاری می‌باشد. در مقالات دیگر چوبینر به انتخاب ابزار برشی با کیفیت بسیار تاکید کرده ایم، زیرا با یک کمان اره مناسب شما به برش های با کیفیتی دست می یابید که نتیجه آن ظرافت و زیبایی کار نهایی شما است. کمان اره به دو شکل تسمه ای و لوله ای تولید می‌شود و جنس دستگیره آن چوبی یا فلزی است. هنگام انتخاب کمان اره، به شکل و جنس دستگیره، کیفیت پیچ های خروسکی و بدنه کمان دقت کنید که در کوتاه ترین زمان پیچ های خروسکی هرز نشوند.

تیغ اره مویی

مورد بعدی که در معرق کاری جزء موارد اصلی است، تیغ اره مویی می‌باشد.  تیغ اره مویی در چند مدل مختلف به شرح آهن بر، پا ملخی و اسپیرال تولید می‌شود که در بعضی مدل ها پین دار و در مدل های دیگر بدون پین هستند. تیغ اره مویی بسیار ظریف و شکننده است و در هنگام نصب آن باید دقت کامل را اعمال نمایید تا به خوبی بر روی کمان اره نصب گردد. مورد مهم در رابطه با تیغ اره مویی ضخامت آن است که با اندازه های 01، 02، 03 و ... مشخص می گردد که متناسب با جنس چوب و نیاز انتخاب می‌شود. 

مشاهده لیست قیمت لوازم معرق کاری در چوبینر: لوازم معرق کاری

چوب

چوب مناسب معرق کاری را از لحاظ رنگ و جنس باید بررسی نمایید. می توانید از رنگ های مختلف استفاده نمایید تا کارهای جذاب‌تری را خلق نمایید به طور کلی برای معرق کاری می‌توان از چوب سه لا، پلای وود و تخته های چند لا استفاده نمود؛ اما چوب های طبیعی همچون چوب بلوط، چوب گردو، ممرز، توت، چنار و... نیز برای هنر معرق کاری موارد مناسبی هستند. بعضی از هنرمندان در هنر معرق کاری این خلاقیت را دارند که از چوب طبیعی با همان رنگ اصلی استفاده می‌کنند و فقط برای محافظت از کار، لایه های پوششی سیلر و کیلر را به کار می‌برند.

میز کار و تخته پیشکار 

میز کار و تخته پیشکار نیز برای انجام بهتر معرق کاری و بالا بردن سرعت مهم هستند. میز کار را متناسب با زاویه حرکت و قرار گرفتن دست هایتان انتخاب نمایید. علاوه بر میز کار برای تمرکز بیشتر می‌توانید از تخته پیشکار استفاده نمایید. تخته پیشکار را در اندازه های مختلف تولید می‌کنند و به شکلی طراحی شده است که با کمک گیره معرق کاری بر روی میز کار نصب می‌شود و تمرکز هنرمند هنگام برش بالا می‌رود در واقع تخته پیشکار برای هنرمند یک تکیه گاه است و فضای حرکت تیغ اره مویی را مشخص می‌کند.

گیره معرق کاری

گیره معرق کاری نیز مانند سایر گیره ها و کلمپ های مورد استفاده در نجاری نقش محکم کردن و ثابت نگه داشتن را بر عهده دارد و از دو فک ثابت و یک پیچ لغزان برای تنظیم دهانه و کارگیر تشکیل شده است. با کمک گیره معرق کاری می‌توان تخته پیشکار را به میز کار وصل نمود. 

مشتی

مشتی که گاهی به آچار مشتی نیز معروف است ابزار مناسب جهت باز و بسته کردن پیچ خروسکی کمان اره می‌باشد. مشتی در نوع فلزی و پلاستیکی تولید می‌شود و با کمک ان ها به میزان مورد نیاز بدون آسیب رساندن به کمان اره می‌توان پیچ ها را باز و بسته نمود.

کمان جمع کن

کمان جمع کن که به کمان گیر نیز مشهور است جزء ابزارهای کمکی در کارگاه معرق کاری محسوب می شود. از آنجا که تیغ اره مویی بسیار ظریف و شکننده است و علاوه بر این کمان اره جنس محکم فلزی دارد و جمع کردن آن هنگام نصب تیغ اره مویی سخت می‌باشد، هنگام نصب تیغ اره مویی بر روی کمان اره باید از کمان گیر استفاده نمود. کمان گیر از دو طرف همانند تصویر موجود کمان را محکم نگه می‌دارد تا دهانه کمان متناسب با اندازه تیغ اره مویی باشد و تیغ اره به راحتی و بدون آسیب دیدن نصب گردد.

علاوه بر موارد ذکر شده در معرق کاری به سنباده، چسب، چکش، میخ، دریل دستی فشاری و در مواردی که کار را گسترش دهید پمپ باد، ابزارهای رنگ پاشی، انبر و.... نیازتان می‌باشد. در ابتدا و شروع کار حتی در یک فضای کوچک از منزلتان می‌توانید کار معرق کاری را شروع نمایید و هزینه خرید ابزارهای اولیه نیز مبلغ بالایی نمی‌شود. 

جمع بندی: برای راه اندازی کارگاه معرق کاری چه مقدار باید هزینه کنیم؟

در این مقاله در ایتدا به معرفی هنر معرق کاری پرداختیم سپس ابزارهای مورد نیاز آن را معرفی نمودیم. ابزارهایی همچون میز کار، کمان اره، تیغ اره مویی، تخته پیشکار، چسب، گیره معرق کاری و... جزو ابزارهای ضرور راه اندازی کارگاه معرق کاری هستند. بدون شک در موارد ذکر شده نمی‌توان چیزی را حذف نمود و برای زیباتر شدن کار لازم است تمامی موارد معرفی شده و حتی از قلم افتاده را خریداری نمایید. چوبینر در راستای حمایت از مشاغل خانگی پک هایی را در سطح های مختلف کار ایجاد نموده است که با خریداری ان ها در سطح مقداماتی، پیشرفته و حرفه ای می‌توانید ابزارهای اولیه معرق کاری را با قیمت مناسب تهیه نمایید. علاوه بر این در دسته بندی مرتبط با معرق کاری تمامی ابزارآلات اصلی و فرعی هنر معرق کاری به طور کامل معرفی شده اند و می‌توانید از طریق سایت یا تماس با کارشناسان فروش این لوازم را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تهیه نمایید.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (3)

G
مهمان | یک سال پیش

مرسی

G
مهمان | یک سال پیش

💯

G
مهمان | یک سال پیش

زیاد از خودش گفته