قسطی بخر
سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت,۱۴۰۰

کاربرد انواع پوشش دهنده چوب

تو صنعت چوب به تولید و ساخت انواع سازه‌های چوبی مانند مبلمان، سرویس خواب، میز و صندلی، وسایل تزیینی و غیره با چوب‌ها و رنگ‌های مختلف می‌پردازن. فرآیند تولید این محصولات از برش تا مونتاژ نهایی باید طبق اصول خاصی از ابزار آلات، ماشین آلات و مواد خاصی انجام بشه. یکی از اصول مهمی که تو این فرآیند باید بهش توجه کرد، مرحله پوشانندگی چوب قبل از رنگ کردنه. چوب در حالت عادی دارای پرز و الیاف ریزه که اگه قبل از رنگ آمیزی برطرف نشه، باعث بد فرم شدن سازه و ناهماهنگ شدن رنگ میشه. برای این کار لازمه از موادی مثل سیلر، کیلر، روغن چوب, رنگ چوب, وارنیش و غیره استفاده کرد. این دو ماده پوشانندگی مناسبی به سطح چوب میدن و سطحی صیقلی در اختیارتون میزاره. در ادامه با انواع پوشاننده چوب آشنات می‌کنیم، پس با مطالب زیر همراه باش.

انواع پوشاننده سطح چوب

چند نوع پوشاننده چوب رو می‌شناسی؟ بیشتر از کدوم نوع و برای چه کاری استفاده می‌کنی؟ پوشاننده‌های موجود تو بازار علاوه بر براقیت چوب باعث استحکام و دوامش در برابر رطوبت، حرارت و غیره میشه. البته نسبت به نوع پوشاننده و کارایی که ازش انتظار داری، میتونی انتخابشون کنی. نجارا باید برای ساخت وسایل چوبی به نحوه ساخت و انتخاب نوع چوب توجه زیادی کنن. به دلیل اینکه سازه‌های چوبی در هر محیطی، داخلی یا خارجی قرار میگیره. اما مشکلی که ممکنه پس از مدت‌ها برای سازه‌ها و وسایل چوبی پیش بیاید، رنگ پریدگی اوناس. برای رفع این مساله می‌تونی از انواع پوشش دهنده استفاده کنی. در نظر گرفتن این مواد میتونه جلوه کار و طول عمر وسایل چوبیو چند برابر کنه. 

سیلر

سیلر به عنوان بتونه مایع برای پوشانندگی درز و منافذ و یک دست کردن چوب در نظر گرفته میشه. این ماده بی رنگ پس از مصرف روی چوب قابل مشاهده نیست، بنابراین سطح تمیز و صافی رو برای رنگ کردن میتونی داشته باشی. برای استفاده کاربردی از این ماده مایع سفت باید اونو با تینر مخلوط کنی تا مایعی رقیق داشته باشی و نتیجه بهتری پس از استفاده و پوشانندگی روی سازه ببینی. نحوه استفاده از سیلر به این صورته که باید برای پوشانندگی درز و منافذ موجود روی سطح چوب از پیستوله بادی، قلمو یا کاردک استفاده کنی. به این دلیل که اگه قبل از سیلر زدن به چوب از رنگ آستری استفاده کنی، دچار جدا شدن رنگ از سطح میشه. همچنین سیلر برای چسبندگی بهتر رنگ روی چوب و جلوگیری از نفوذ آب داخل آن استفاده میشه.

کیلر

کیلر ماده‌ایه که باید بعد از سیلر زدن و خشک شدن روی چوب استفاده کنی. برای رقیق شدن کیلر باید اونو با تینر مخلوط کرد و باید چند مرحله روی چوب زده بشه. پس از اون نوبت به سنباده زنی چوب میرسه تا نتیجه بهتری رو پس از مصرف کیلر ببینی. نکته قابل توجه اینه که کیلر زنی چوب برعکس سیلر باید بعد از مرحله رنگ کردن انجام بشه. باید این نکته را در نظر داشته باشی که هرگز سیلر و کیلر رو با هم ترکیب نکنی زیرا عملکرد و کیفیت هر کدوم برای چوب تغییر میکنه. همچنین باعث عدم نفوذشون به حفره‌ها و منافذ چوب میشه.  کیلر معمولا از رزین اکریلیک تولید میشه که باعث جلوگیری از زرد شدن رنگ و چوب و کاهش مقاومتش پس از مصرف میشه. یکی از مواد تشکیل شده کیلر، رزین اکریلیکه که باعث جلوگیری از زرد شدن رنگ چوب و مقاومت آن پس از مصرف میشه. براق شدن صنایع دستی، فیکساتور سازه‌های هنری، فلز و چوب از مهمترین کاربردهای کیلره.


شلاک

نوع دیگری از جلا دهنده رزینی، شلاکه که از رزین طبیعی تشکیل شده. شلاک از ترشح نوعی حشره روی درخت به دست میاد که با حل کردنش داخل الکل اتیل این ماده جلا دهنده به دست میاد. این نوع ماده به دلیل اینکه از مواد طبیعی به دست اومده، عملکرد مطلوبی در جلا کردن چوب داره. شلاک مثل مواد جلا دیگه در انواع گوناگونی تولید شده که به صورت خشک یا رقیق در بازار عرضه میشه. اگه اونو به صورت خشک تهیه کنی به راحتی میتونی با حل کردن الکل اتیل داخلش به میزان مورد نظر، شلاک رو رقیق کرده و روی سطح چوب بزنی. 

روغن چوب

برای اینکه وسایل چوبی برای مدت زمان طولانی دوام بالایی در برابر عوامل مختلف محیطی مثل رطوبت و حرارت داشته باشن و دچار رنگ پریدگی و پوسیدگی نشه میتونی از روغن چوب استفاده کنی. روغن چوب علاوه بر حفظ کیفیت باعث زیباتر شدن سطح چوب هم میشه. از این پوشش دهنده برای نمایان شدن چوب، رنگ آمیزی سطح کار، محافظت از چوب در برابر آسیب‌های احتمالی و غیره استفاده میشه. بنابراین این مواد کاربردهای زیادی در کارگاه‌های نجاری دارن و جلوه کار و طول عمر وسایل چوبی رو چند برابر می‌کنن. روغن چوب، رنگ‌های مختلفی داره که می‌تونی نسبت به سلیقت هر کدوم از اونارو انتخاب کنی و جلوه سازه چوبیتو چند برابر کنی.


واکس چوب

عواملی مثل آب و نور میتونه آسیب جدی به سطح کار چوبی وارد کنه، تا حدی که کارایی و جلوش از دست بره. نور محیط باعث رنگ پریدگی چوب و آب باعث بلند شدن سطح چوب میشه. برای جلوگیری از این مشکلات میتونی از واکس چوب استفاده کنی. خاصیت استفاده از واکس چوب روی سطوح باعث ایجاد مقاومت در برابر گرد و غبار، آب و نور میشه. با این کار اطمینان بیشتری در نگهداری از وسایل چوبی قدیمی و عتیقه خود داری. واکس ماده‌ای غلیظ و جامده، بنابراین قبل از استفاده ازش باید در دمای محیط قرار بگیری تا کارایی خوبش حین کار به چشم مشاهده بشه. بعضی از واکس‌های موجود در بازار خاصیت جلوگیری از نفوذ آب به سطح چوب رو نداره اما نوع با کیفیت و مرغوب این ماده می‌تونه پاسخگوی این نیاز مشتریان باشه. 


لاک الکل

تو صنعت چوب پس از تولید و ساخت یک سازه چوبی نیاز به پرداخت دارن تا بتونه جلوه بهتری به کار بده. یکی از بهترین روش‌ها در مرحله پرداخت، استفاده از جلا دهنده لاک الکله. این نوع جلا دهنده به راحتی جذب بافت چوب شده و دوامش افزایش پیدا میکنه. از طرفی سرعت خشک شدن بالایی پس از استفاده داره. لاک الکل مانند جلا دهنده‌های دیگه انواع مختلفی داره که هر کدوم از ویژگی‌های خاص خودش در زمان استفاده برخورداره. بهترین حلال لاک الکل، آکریلیک یا کاتالیزوره که باعث مقاومت بالا در پوشش روی چوب میشه. 

رنگ چوب

رنگ کردن چوب جزء مهمترین فرآیندهای تولید محصولات چوبیه که باید یکنواختی رنگ و روان‌تر انجام دادنش روی چوب حفظ بشه. از رنگ چوب برای نقاشی روی چوب، تغییر ظاهر و تقویت بافتش استفاده میشه. رنگ‌ها، ظاهری زیبا و جذاب به چوب میده و اونو در برابر گرما، کپک‌ و مواد شیمیایی حفاظت ‌می‌کنه. رنگ چوب رو میشه با حلال‌هایی مثل آب، روغن، لاک و وارنیش ترکیب کرد تا در برابر پوسیدگی و آسیب از مقاومت کافی برخوردار بشن. از اونجایی که رنگ چوب در حالت اولیه غلیظه، برای رقیق شدنش میتونی از تینر استفاده کنی. برای رنگ کردن چوب از ابزارهایی مثل قلمو و پیستوله میتونی استفاده کنی. فقط دقت داشته باش که تو جهت بافت چوب و به صورت یکنواخت رنگ کنی تا زیبایی ظاهری سازه حفظ بشه.


وارنیش

جلا دهنده وارنیش جزء رزین‌ با دوامه که از طریق روغن خشک شونده تغییر ماهیت میده. زمانیکه وارنیش رو برای جلا دادن محصولات چوبی استفاده میکنی، در برابر رطوبت، حرارت و موادی که می‌تونن به این محصولات آسیب وارد کنن، مقاومت خاصی میده. میزان روغنی که به عنوان حلال برای این نوع جلا دهنده در نظر گرفته شده، به سه دسته پر روغن، میان روغن و کم روغن تقسیم میشه. میزان روغن بیشتر، انعطاف و نرم تر شدن جلا دهنده وارنیش رو به همراه داره. این نوع پوشش دهنده چوب، انواع مختلفی از لحاظ کاربرد داره. به عنوان مثال، وارنیش آلکیدی از انواع جلا دهنده‌های پر کاربرده که علاوه بر نجاری برای مصارف خانگی هم استفاده میشه. وارنیش فنولیک با ترکیب روغن چوب برای جلا دادن سطوح خارجی در نظر گرفته میشه؛ و وارنیش نوع اورتانی از چوب در برابر حرارت، ساییده شدن محافظت میکنه و دوام بیشتری به سازه میده.  

لیست قیمت انواع روغن و رنگ چوب

برای اطلاع از لیست قیمت انواع روغن و رنگ چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (6)

G
مهمان | ۲ سالها پیش

توضیحات عالی، ممنون از شما.

G
مهمان | یک سال پیش

از کیلر میشه روی پلاستیک رنگ شده استفاده کرد؟

G
مهمان | یک سال پیش

سلام سال نو مبارک
برای استفاده از جوهر رنگ آیا آن را باید با سیلر ترکیب نمود یا کیلر و اگر نباید ترکیب کرد آیا قبل از سیلر باید به عنوان آستری استفاده نمود یا بعد از سیلر زدن و قبل از کیلر ؟

چ
چوبینر | یک سال پیش

درود و احترام دوست ارجمند
برای استفاده از روغن چوب، چوب باید خام باشد.

G
مهمان | ۹ ماه قبل

سلام وقتتون بخیر برای ترمیم رنگ میز چوبی میشه از ترکیب رنگ کیلر به نسبت 3به یک با تینر و پودر طلایی و کاهی استفاده کنم؟

G
مهمان | ۴ ماه قبل

سلام و عرض ادب
ممنونم از اطلاعات شما