اپلیکیشن چوبینر
پنجشنبه, ۱۳ آذر,۱۳۹۹

کاربرد اتصالات در صنعت چوب

همان طور که در مقدمه مقاله ذکر شد در ساخت لوازم مختلف باید از اتصالات محکم و با کیفیت استفاده نمود؛ صنعت چوب نیز منند سایر صنایع از این موضوع مستثنی نیست و در هنگام ساخت لوازم چوبی از اتصالات بهره می گیرد. اتصالات در ساده ترین شکل چسب و میخ و یا پیچ می‌باشند، اما با گذر زمان روش های مختلفی برای ایجاد اتصال قوی بین قطعات چوبی و ام دی اف به وجود آمد که نه تنها روش های محکم و با کیفیتی هستند بلکه در زیبایی کار و راحتی انجام اتصال بین قطعات نیز به صرفه و مفید می‌باشند. اتصالات صنعت چوب به روش های مختلفی انجام می گیرد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع روش اتصال قطعات چوبی 

فعالین صنعت چوب با توجه به اندازه قطعات، جنس چوب، نوع وسیله ای که ساخته می شود از روش های اتصالی مختلفی بین قطعات چوبی استفاده می کند که به طور کلی روش های اتصال در صنعت چوب و ام دی اف به شرح زیر می باشند:

  • دوبل چوبی
  • بیسکویت چوبی
  • گونیا
  • اتصال کابینو
  • اتصال P سیستم Clamex


دوبل چوبی 

یکی از روش های ایجاد اتصال بین قطعات چوبی استفاده از دوبل می باشد. دوبل به صورت شاخه ای و پین تولید می گردد که گاهی اندازه شاخه ها بالای 2 متر نیز می باشند. پین چوبی از خرد کردن دوبل های شاخه ای به قطعات کوچکتر تولید می گردد. علاوه بر موارد ذکر شده دوبل و پین به صورت شیاردار و بدون شیار تولید می شوند که طبق نیاز مصرف کننده عرضه می گردند. برای استفاده از دوبل و پین چوبی باید قطعه کار را به اندازه قطر دوبل سوراخ نمود سپس داخل سوراخ و انتهای دوبل را به چسب آغشته نموده و به آرامی با کمک چکش های پلاستیکی اتصال را محکم کنید؛ سپس قطعه دیگر را نیز به همین روش به سر دیگر دوبل متصل می کنیم و کار اتصال به راحتی انجام می گیرد.

بیسکویت چوبی 

بیسکویت چوبی یک قطعه کوچک بیضی شکل است که از ضایعات و خرده ریزهای چوبی تشکیل شده است. برای ایجاد اتصال بین دو قطعه به وسیله بسکویت چوبی نیز به روش دوبل چوبی عمل می کنیم با این تفاوت که برای ایجاد حفره در نری چوب باید از دستگاه بیسکویت زن استفاده نمود و با توجه به اندازه بیسکویت حفره را ایجاد نمود. پس از این مرحله باید با کمک چسب و آغشته نمودن حفره و بیسکویت به چسب با کمک چکش ضربات آهسته وارد نموده تا اتصال ایجاد گردد.

بیسکویت چوبی

گونیا

یکی از روش های ایجاد اتصال استفاده از گونیا می باشد. گونیا در ابعاد و اشکال مختلف تولید می گردد و موارد استفاده متنوعی دارد. گونیاهای فلزی کوچک برای ایجاد اتصال در زاویه 90 درجه بسیار مفید و کار آمد هستند. معمولا این سری از گونیا به صورت چهار پیچ و بیشتر تولید می گردند که متناسب با ابعاد قطعات اندازه مورد نیاز را انتخاب می کنیم این گروه از گونیا برای ایجاد اتصالات مخفی گزینه مناسبی هستند. گونیا گاهی در ابعاد بزرگ تر و با اشکالی زیبا تولید می شوند که نقش نگهدارنده را ایفا می کنند و در اتصال شلف و استند به دیوار گزینه مناسبی هستند.

اتصال کابینو

اتصال کابینو نیز یکی دیگر از یراق آلات ایجاد اتصال می باشد که بسیار پرطرفدار است. اتصال کابینو یکی از اتصالات قوی در صنعت چوب و ام دی اف می باشد که در ساخت کابینت، کمد و... به کار می رود و بعضی افراد با تجربه این مدل اتصال رو قوی تر از اتصال الیت می شناسند. ساختار اتصال الیت متشکل از یک قطعه از جنس پلی آمید و یک پیچ است که به راحتی با کمک آچار آلن محکم می گردد. برای استفاده از اتصال کابینو باید ابتدا با کمک سی ان سی یا دریل قطعه کار را بر اساس اندازه و شکل اتصال کابینو سوراخ نموده و پس از قرار دادن کابینو در حفره پیچ را محکم نمایید. 

اتصال کابینو

اتصال P سیستم Clamex

یک نمونه دیگر از اتصالات، اتصال P سیستم Clamex می باشد. اتصال clamex p به خوبی تمامی اتصالات همچون اتصال H و یا اتصال X  یا اتصال Y و اتصالات فارسی را به بهترین شکل برقرار می‌کند. از نکات مثبت استفاده از این نوع اتصال می توان به این مورد اشاره نمود که برای ایجاد اتصال با clamex p به چسب نیاز نمی باشد.

قیمت اتصالات چوب و ام دی اف 

اتصالات چوب و ام دی اف در مدل های مختلف و اندازه‌های متنوع تولید می‌گرددند که از لحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت می باشند، در صورت تمایل به خرید و غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن جهت کسب اطلاعات در رابطه با موجودی و قیمت اتصالات چوب و ام دی اف با چوبینر تماس برقرار نمایید.                               

افزودن نظر جدید