اپلیکیشن چوبینر
شنبه, ۰۳ مهر,۱۴۰۰

کاربرد اتصال الیت در مبلمان صفحه‌ای

از اونجایی که تو صنعت چوب و نجاری به ساخت سازه‌هایی مثل مبلمان، سرویس خواب، میز و صندلی و موارد دیگر می‌پردازن؛ باید از ابزار آلات و تجهیزات مرتبط با کار استفاده کرد. در این صورته که می‌تونی سازه‌ای با دوام و با کیفیت بسازی و رضایت مشتری رو جلب کنی. پس برای مونتاژ قطعات چوبی باید از تجهیزاتی استفاده کنی که به این هدف نزدیکت کنه. هنگام ساخت سازه چوبی پر کاربرد مثل مبلمان می‌تونی اتصالات مختلفی رو در نظر بگیری تا هم کارت راحت‌تر انجام بشه و هم کیفیتش حفظ بشه. به دلیل اینکه این سازه باید تحمل وزن و دوام کافی داشته باشه. یکی از انواع اتصالات مبلمان، اتصال الیته. از اتصال الیت می‌تونی تو ساخت انواع مبلمان مثل مبل صفحه‌ای استفاده کنی. ادامه مطلب بهت کاربرد اتصال الیت در مبلمان صفحه‌ای رو میگم؛ پس باهام همراه باش تا اطلاعات کاملی در مورد اون به دست بیاری. 

اتصال الیت برای سازه‌های چوبی

حتما هنگام ساخت مبلمان یا سازه‌های چوبی دیگه به این موضوع فک کردی که چطور می‌تونی سازه با دوام و با کیفیتی بسازی. معمولا برای ساخت مبلمان صفحه‌ای از چه اتصالی استفاده می‌کنی؟ آیا تا به حال از اتصال الیت برای این کار استفاده کردی؟ در مورد اتصال الیت چی میدونی؟ اتصال الیت در صنایع مختلفی مثل چوب و نجاری برای اتصال محکم و سریع دو صفحه چوبی در نظر گرفته میشه. با این نوع اتصال برای مونتاژ نهایی محصولات چوبی از کیفیت بالا و بدون عیب برخوردار میشی. محصولات چوبی برای استفاده در محیط‌های مختلف باید دوام و عمر طولانی داشته باشن و کیفیت اون برای مشتری در دراز مدت تضمین شده باشه. ورقه‌ها یا صفحه‌های مختلف چوبی که از این اتصال می‌تونن استفاده کنند شامل پلای وود، لترون و ام دی افه. برای اتصال الیت دو صفحه چوبی به صورت دائمی یا موقت از پیچ الیت استفاده میشه که می‌توان دو صفحه رو کنار هم متصل کرد. اتصال الیت از سه قسمت کپسول فلزی، میله رابط و رول‌پلاک تشکیل شده که برای اتصال به چوب باید از دستگاه الیت زن استفاده بشه.

کپسول فلزی

کپسول فلزی به شکل استوانه و دارای قطر مشخصه که قسمت پایین استوانه شیاری تو خالی برای قرار گرفتن سر میله رابط در داخلش داره. هنگامیکه کپسولو با ابزار پیچ گوشتی یا چهار سو بچرخونی، قسمت بالا میله رابط به اون وصل شده و باعث میشه دو صفحه چوبی به همیگه متصل بشه. مرکز کپسول باید روی صفحه افقی تو فاصله مناسب از لبه کار قرار داده بشه. سپس با دستگاه الیت زن دستی یا ابزار مته، فاصله‌ای حدود سه نیش فضای مورد نیاز برای قرار دادن کپسول سوراخ کن. 

میله رابط 

میله رابط اتصال الیت از جنس فلز تولید شده که یک طرف اون پیچی با روکش پلاستیکی و طرف دیگه این میله، لبه شیارداری برای اتصال کپسول بهش داره. بنابراین برای نصب رولپلاک باید قسمت نری چوب رو به اندازه قطر رول ‌پلاک سوراخ کرد، سپس پیچ الیت رو داخلش قرار داد.

رولپلاک الیت

رولپلاک الیت

رولپلاک الیت با روکش پلاستیکی و ضخامت مشخص برای اتصال الیت در نظر گرفته میشه. طول این رولپلاک نسبت به نوع اتصال الیت مختلفه. برای اتصال باید قسمت نر چوب سوراخی رو ایجاد کرد که این سوراخ براساس اندازه رولپلاک ایجاد میشه. همچنین می‌تونی اتصال الیت جدیدی رو بین دو صفحه چوبی بدون رولپلاک هم انجام بدی که البته با رولپلاک اتصال محکمتری خواهی داشت.

الیت زن لگنا

دستگاه الیت زن برای اتصال الیت تولید شده است که با سرعت بالا می‌توان این اتصال را روی محصولات مختلف چوبی ایجاد کرد. دستگاه الیت زن لگنا از دو طرف دارای مته می‌باشد که می‌توان صفحه‌های چوبی را برای قرار گرفتن کپسول و اتصال بین آنها سوراخ کرد. برای کار با این دستگاه باید به کمک چند مته و شابلون جای اتصالات را ایجاد کنی و دو قطعه رو به همدیگه متصل کنی. پس ابتدا باید الیت زن رو روی لبه قطعه کار قرار بدی، سپس با دریل عملیات سوراخ کاری را انجام بدی.

الیت زن

پیچ الیت

اتصال الیت یکی از بهترین اتصالات وسایل چوبیه زیرا پیچ الیت از استحکام کششی و استقامت بالایی حین استفاده برای مونتاژ محصولات برخورداره و با این اتصال نیازی به چسب نداری. نصب پیچ‌های الیت روی صفحات چوبی با راحتی انجام میشه و برای مونتاژ کامل وسایلی مثل سرویس خواب، مبلمان و غیره زمان کمی صرف خواهد شد. قابلیت جداسازی مجدد یا دمونتاژ قطعات و صفحات چوبی مونتاژ شده با این اتصال نیز وجود داره. در این صورت امکان جابجایی راحت سازه‌های چوبی برای افراد فراهم میشه. از طرفی هم اتصال صفحات چوبی با پیچ الیت به صورتیه که محل اتصال پوشانده میشه و قابل مشاهده نیست. 

پیچ الیت

اتصال الیت در مبلمان صفحه‌ای

همانطور که متوجه شدی، اتصال الیت مزیت‌های زیادی تو ساخت وسایل و سازه‌های چوبی داره. این اتصال می‌تونه گزینه مناسبی برای سازه‌های چوبی مثل مبلمان صفحه‌ای باشد زیرا بهت کمک می‌کنه مونتاژ بی عیب و با کیفیتی داشته باشی تا طول عمر طولانی محصول رو برای مشتریان تضمین کنه. با توجه به اینکه مونتاژ چنین سازه‌هایی کار سختیه و به فضای زیادی نیاز داره، باید به دنبال راه حلی بود که علاوه بر برطرف کردن این مشکلات کیفیت کار هم حفظ بشه. ممکنه زمان حمل و نقل و جابجایی مبلمان، سازه دچار جابجایی و آسیب بشه. اما زمانیکه اتصال اون دقیق و با ابزار آلات مناسب انجام بشه، از بروز چنین مسائلی جلوگیری میشه. از طرفی هم افراد اهمیت زیادی به زیبایی وسایل چوبی در دکوراسیون داخلی میدن و براشون مهمه که اتصالاتی مثل پیچ و میخ به چشم مشاهده نشه. برای همین میشه از اتصالات مخفی مثل الیت استفاده کرد تا رضایت مشتری رو هم جلب کنی. اما با توجه به اینکه تولید و مونتاژ محصولات چوبی به صورت صفحه‌ای کاری زمان‌بریه، استفاده از اتصال الیت باعث کاهش زمان و هزینه صرف شده این فرآیند میشه. از طرفی یکی دیگه از مشکلات محصولات چوبی تولید شده، استفاده بیش از حد از پیچ و نمای نامناسب بیرونی اوناس تا بتونی محصول تولیدی رو محکم کنی. در مبلمان صفحه‌ای زمانیکه از اتصال الیت برای مونتاژ قطعات چوبی استفاده کنی، فقط قسمت داخلی اون عملیان سوراخ کاری انجام میشه و قسمت بیرونی هیچ درگیری با مرحله مونتاژ نداره. اتصال الیت رو میشه به صورتی دائمی یا موقت برای سازه‌های چوبی در نظر گرفت. اگر بخوای مبلمان رو به فضای دیگه‌ای انتقال بدی، به راحتی اتصال الیت اونو دمونتاژ کنی و در محل جدید خودت به مونتاژ قطعات بپردازی و این کارو انجام بدی. همچنین حمل و نقل چنین سازه‌هایی که با اتصال الیت انجام شده،  به راحتی و با کمترین فضا انجام میشه. 

قیمت انواع تجهیزات اتصال الیت در صنعت چوب

برای اطلاع از قیمت انواع تجهیزات اتصال الیت در صنعت چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید