چوبی کلاب

سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت,۱۴۰۰

کاربرد انواع زاویه سنج

زاویه سنج از تجهیزات مهم و کاربردی برای برش در زوایا و ابعاد مختلف اندازه گیری قطعات و انجام پروژه‌های عمرانی، تولید قطعات ظریف، صنعت خودروسازی، دکوراسیون داخلی و غیره کاربرد دارد. این ابزار بدون رده بندی، اندازه‌های دقیقی را از زوایای قطعات و انتقال اندازه به قطعه مورد نظر می‌دهد؛ زیرا هر صنعت به دقت و ظرافت بالا برای تولید قطعات با اندازه‌های مشخص و دقیق نیاز دارند. همچنین زاویه سنج امکان اندازه گیری یک قطعه را براساس زاویه شیب و ارتفاع سطح، نیرو گرانشی، زاویه گوشه‌های داخلی و خارجی دارد. زاویه سنج‌ها نسبت به کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرند تا علاوه بر دقت بالایی که در تعیین زاویه دارند، کمک می‌کند تا برش دقیقی نیز روی انواع سطوح با هر شیبی داشت. در ادامه مطلب با انواع زاویه سنج و کاربرد آنها آشنا خواهید شد.

انواع زاویه سنج و کاربرد آنها

ابزار زوایه سنج از جنس فولاد ضدزنگ ساخته شده است که در هر شرایط کاری امکان استفاده دارد. این ابزار از یک نقاله و خط‌کش متصل به هم ساخته شده که خط‌کش از طریق یک پیچ به مرکز نقاله متصل است. اندازه و ابعاد متنوع این ابزار براساس طول خط‌کش در بازار عرضه می‌شود. معمولا زاویه سنج‌ها بر اساس دقت دسته بندی می‌شود که شامل موارد زیر است:

زاویه سنج ساده 

زاویه سنج ساده شبیه نقاله‌های استفاده شده در مدارس می‌باشد که از دو بخش نقاله 180 درجه‌ای و یک دسته فلزی تشکیل شده است. همچنین دقت اندازه گیری این ابزار، یک درجه می‌باشد. قسمت دسته فلزی این زاویه سنج، تقسیم بندی و عدد گذاری شده یا هیچ درجه بندی ندارد. اگر دسته فلزی آن عدد گذاری شده باشد، برحسب واحدهای میلی‌متر یا متریک و اینج یا ایمپریال انجام شده است. این دسته به نقاله 180 درجه متصل می‌شود و نوک پیکان آن، اندازه هر زاویه مورد نظر را نشان می‌دهد که هر خط روی نقاله بیانگر یک درجه است. از این زاویه سنج در پروژه‌های نقشه کشی برای کشیدن خطوط با زوایای مشخص، فارسی بر کردن و برش پروفیل‌های مختلف استفاده می‌شود. نحوه استفاده از زاویه سنج ساده به این صورت است که در ابتدا باید شاخص قسمت خط‌کش زاویه سنج را مطابق با زاویه مورد نظر روی نقاله تنظیم کرد، سپس پیچ آن را بسته و زاویه ثابت را نشان ‌دهد تا زاویه در محل مشخص قرار گرفته و علامت‌گذاری شود؛ یعنی ابتدا باید پیچ متصل شده روی خط‌کش و نقاله را کمی باز کرده تا راحت حرکت کند، یک ضلع را با لبه نقاله و ضلع دیگر را با لبه خط‌کش تنظیم می‌کنید. پس از تنظیم اضلاع آن پیچ را محکم کرده تا خط‌کش و نقاله ثابت شود و اندازه نهایی آن را بدون تغییری مشخص کند. نهایتا شاخصی که در انتهای خط‌کش مشخص شده را از روی نقاله مشاهده می‌کنید.

زاویه سنج ذره بینی

زاویه سنج ذره بینی نسبت به انواع دیگر پیچیده‌تر است اما دقت بسیار بالا 12 درجه یا 5 دقیقه دارد. از این ابزار در انجام پروژه‌هایی مانند پرو‌ژه‌های عمرانی برای اندازه گیری زوایای مختلف استفاده می‌شود. به زاویه سنج ذره بینی، زاویه سنج یونیورسال نیز گفته می‌شود. این زاویه سنج از یک صفحه درجه بندی شده، ورنیه، تیغه یا پایه زاویه سنج تشکیل شده است که صفحه درجه بندی شده، مقدار دقیق زاویه را اندازه گیری می‌کند. ورنیه مقدار دقت یا دقیقه زاویه را تا یک دوازدهم درجه نشان می‌دهد. برای استفاده از این ابزار باید قطعه را بین تیغه و پایه زاویه سنج قرار داد و مقدار درجه را از روی نقاله خواند، دقت اندازه زاویه برای هر قطعه را می‌توان با قسمت ورنیه زاویه سنج اندازه گیری کرد. 

زاویه سنج دیجیتال

زاویه سنج دیجیتال

زاویه سنج دیجیتال نسبت به انواع دیگر زاویه سنج از دقت و حساسیت بالاتری برخوردار است، بنابراین زاویه‌ای بدون اشتباه را روی کار نشان خواهد داد. از طریق این ابزار می‌توان برش و تغییرات میلی‌متری روی قطعات ایجاد کرد زیرا دقت تفکیک بالایی تا 0.01 دقیقه را نشان می‌دهد. همچنین زاویه سنج دیجیتال امکان اندازه گیری را به صورت درصد یا درجه نیز فراهم می‌کند. با استفاده از این ابزار می‌توان کنترل کافی روی زاویه انحراف سطوح افقی و عمودی با جهات مختلف داشت. از این زاویه سنج برای ایجاد برش‌های بسیار دقیق، برش زوایای دقیق قطعات ظریف مانند چرخ دنده‌ها و تنظیم دقیق زاویه چرخ اتومبیل در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود.

زاویه سنج چند ضلعی

زاویه سنج چند ضلعی ابزاری خاص با قابلیت و توانایی بالا برای برش‌های دقیق و رسم اشکال هندسی مختلف است. از این ابزار برای تنظیم زاویه برش انواع قطعات فولادی، چوبی، پلاستیکی و غیره استفاده می‌شود. با این ابزار می‌توان زاویه برش تیغ اره را در دستگا‌ه‌های متفاوت تنظیم کرده تا اشکالی مانند مربع، شش ضلعی، هشت ضلعی و اشکال زاویه دار دیگر را تولید کرد. به این صورت که باید تیغه را برای برش با زاویه‌های مورد نظر آماده و تنظیم کرد. پس از تنظیم زاویه سنج می‌توان برش قطعه کار را با زاویه مورد نظر انجام داد و برش‌ها را به هم متصل کرد.

زاویه سنج

زاویه سنج ساعتی

زاویه سنج ساعتی همانطور که از اسمش مشخص است از یک صفحه درجه بندی و عقربه تشکیل شده است. این زاویه سنج امکان تفکیک 5 دقیقه را روی سطح کار دارد که به راحتی می‌توان با عقربه و درجه مشخص شده، مقدار زاویه را خواند. نحوه درجه بندی این ابزار به این صورت است که صفحه بزرگ ساعت 120 قسمتی می‌باشد که هر فاصله آن 5 دقیقه را نشان می‌دهد. از این رو، هر دور صفحه بزرگ این زاویه سنج 10 درجه را نشان می‌دهد. همچنین صفحه داخلی ساعت چهار قسمت 90 درجه‌ای دارد که هر خط یا واحد آن یک درجه را نشان می‌دهد، در این صورت صفحه داخلی زاویه سنج ساعتی 360 درجه می‌باشد. کاربرد این نوع زاویه سنج در کارها و فعالیت‌های صنعتی مانند جوشکاری، قالب سازی، تراشکاری و غیره است.

قیمت انواع زاویه سنج

برای اطلاع و آگاهی از قیمت انواع زاویه سنج می‌توانید به تگ قیمت محصول در سایت مراجعه کنید؛ در صورت غیرفعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع زاویه سنج‌ها با کارشناسان چوبینر تماس حاصل نمایید.


افزودن نظر جدید