اپلیکیشن چوبینر
چهار شنبه, ۰۷ خرداد,۱۳۹۹

کاربرد انواع مختلف اره دستی

‌در صنعت چوب و ساخت و ساز برش مهم ترین بخش می باشد زیرا بر اساس اندازه گیری هایی که انجام شده است باید برش دقیقی صورت گیرد. علاوه بر ماشین آلاتی همچون دورکن، اره فلکه و... که برای برش چوب استفاده می شود اره دستی ها از دیرباز رایج بوده اند و در مدل های مختلف تولید شده اند. اره دستی ها را با توجه به تعداد دندانه در هر اینچ، ریز و درشت بودن دندانه ها و جهت قرار گیری دندانه ها بررسی می کنند. دندانه های ریزتر و با تعداد بالاتر در هر اینچ برش های دقیق و با کیفیت تری ارئه می دهند و این نوع اره ها برای سطوح سخت استفاده می شوند. در مقابل اره های با دندانه درشت برای برش چوب های نرم به کار می روند.، زمان کمتری برای برش صرف می کنند و کفیت برش پایین تری نیز دارند. یکی دیگر از مشخصه های دندانه های اره دستی یک طرفه یا دو طرفه بودن آن ها می باشد که دندانه های دوطرفه به صورت رفت و برگشت حرکت می کنند. تیغه های دو طرفه انتخاب مناسبی برای برش های عرضی می باشند و در جهت خلاف الیاف چوب حرکت می کننند. عکس این قضیه برای اره های یک طرفه که مختص برش طولی هستند صدق می کند، اره های یک طرفه طولی بر در جهت الیاف چوب حرکت می کنند. با ما همراه باشید که در ادامه این بحث قصد داریم به مدل های مختلف اره دستی بپردازیم. 

انواع اره دستی 

اره دستی در سایز و ابعاد مختلفی تولید می شود و برای هر نوع چوب یا هر ضخامت باید اره مخصوصی استفاده شود، پس تا اینجا این نکته را داشته باشید که برای برش به جنس، بافت و تمام ویژگی های چوب دقت کنید و اره دستی مناسب با آن را انتخاب نمایید. اره دستی از لحاظ شکل ظاهری به گروه های زیر تقسیم می شود: 

  • اره دستی سنتی
  • اره دم روباهی
  • اره نوکی
  • اره ژاپنی
  • اره پشت دار
  • کمان اره مویی

اره دستی سنتی

اره دستی سنتی را همه ما می شناسیم و با کاربرد آن آشنا هستیم. این مدل اره دستی یک نمونه از اره های ابتدایی می‌باشد که در جعبه ابزار کارگاه ها و منازل موجود است. اره دستی سنتی در چند سایز مختلف به شرح زیر تولید می‌شود که هر کدام برای یک عملیات خاص به کار می روند:

  • اره دستی نجاری که در طول حدود 60 سانتی‌متر تولید می‌شود و در هر اینچ آن 5 دندانه قرار دارد، این مدل اره ابزار مناسبی برای برش های طولی می‌باشد.
  • اره دستی نجاری در یک سایز دیگر به صورتی طراحی شده است که در هر 25 میلی‌متر 7 الی 12 دندانه قرار می گیرد؛ این نوع اره دستی سنتی ابزار مناسبی برای برش عرضی چوب می باشد.
  • یک نمونه اره دستی نجاری نیز وجود دارد که سایز آن به صورتی است که به راحتی قابل حمل می باشد و برای مصارف خانگی مورد مناسبی است.

اره دم روباهی 

یکی از پرطرفدارترین اره های صنعت چوب، اره دم روباهی نام دارد و به اره پنل نیز معروف است که شکل ظاهری آن دلیل اصلی این نامگذاری می باشد. تیغه اره دم روباهی از بخش انتها و نزدیک به دستگیره پهن تر از نوک آن می باشد. اره دم روباهی بهترین انتخاب برای برش طولی، عرضی و برش های طولانی می باشد.

اره دم روباهی

اره دستی نوکی

اره دستی نوکی یک نمونه از انواع اره های مورد نیاز در صنعت چوب می باشد. اره نوکی که به اره نوک دار نیز معروف است برای برش هایی که به شکل دایره و انحنا هستند قابل استفاده است. از مشخصات ظاهری اره نوکی می توان به دندانه های درشت، ضخیم و نوک تیز آن اشاره نمود. نوک تیز اره دستی نوکی در مرکز و بخش های داخلی قطعه کار قرار می گیرد و با ایجاد یک سوراخ کار برش از مرکز چوب را مهیا می کند.

اره نوکی

اره ژاپنی

یکی از خاص ترین اره ها، اره ژاپنی نام دارد، اره ژاپنی در چند طرح مختلف ساخته می شود و در تولید تیغه آن از فولاد نازک استفاده می شود که این متریال باعث می شود اره ژاپنی وزن بالایی نداشته باشد. همچنین از موارد استفاده اره دستی ژاپنی می توان به برش چوب نرم و خشک اشاره نمود. لازم به ذکر است که اره ژاپنی به صورتی تولید می شود که از هر دو طرف دارای دندانه و تیغه برش است، دندانه های یک طرف ریز و دندانه های طرف دیر درشت می باشند.

اره ژاپنی

اره پشت دار

دلیل نام‌گذاری این مدل اره به این شرح است که در بخش بالایی تیغه یک قطعه چوبی یا فلزی قرار دارد و تیغه در بین دو لبه این قطعه قرار گرفته است. اره پشت دار به دلیل ساختاری که دارد در هنگام برش سطوح دچار تاب و خمیدگی نمی شود و کنترل نجار نیز بالاتر می باشد. از موارد استفاده اره پشت دار می توان به برش عمودی و برش در زوایا اشاره نمود و نکته جالب در ظاهر آن این مورد است که دندانه ها رو به جلو طراحی شده اند و ایمنی کار به این دلیل بالا می رود.

اره پشت دار

کمان اره مویی

کمان اره مویی یکی دیگر از انواع اره دستی می باشد که تیغ های آن قابل تعویض هستند. بر روی کمان اره مویی تیغ های پاملخی یا گرد مخصوص معرق کاری نصب می شود. شکل ظاهری این مدل اره دستی به این صورت است که از یک بخش یو شکل و یک دستگیره چوبی یا پلاستیکی تشکیل شده اند.

کمان اره مویی

اره شاخه بری

اره دستی شاخه بری که به اره شاخه زن نیز معروف است برای هرس کردن شاخه ها ابزار مناسبی می باشد. اره شاخه بری این ویژگی را دارد که با استفاده از یک دست نیز کار برش شاخه را انجام دهد. از سایر ویژگی های اره شاخه بری می توان به عرض کم تیغه و ارتجایی بودن آن اشاره نمود.

اره شاخه بری

قیمت اره دستی 

با توجه به این که اره دستی در انواع مختلف با کاربردهای متنوع تولید می شود از لحاظ قیمت نیز مدل ها با یکدیگر فرق دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت انواع اره دستی با چوبینر تماس برقرار نمایید.

افزودن نظر جدید