چهار شنبه, ۲۶ خرداد,۱۴۰۰

کاربرد برش‌های اسلایسی چوب

در صنعت چوب برای ساخت انواع سازه‌ها و وسایل دکوری از چوب‌های مخصوص با مدل‌های مختلف استفاده می‌شود. نوع چوب برای سازه‌های تزیینی باید به صورتی باشد که علاوه بر زیبایی از دوام مناسبی نیز برخوردار باشد. نجاران و افراد حرفه‌ای در این صنعت برای فرم دهی به چوب از ابزار آلات گوناگونی استفاده می‌کنند تا بتوانند برش‌هایی را مطابق با طرح یا ایده و سلیقه خود روی چوب بزنند. از انواع برش‌های چوب می‌توان به برش اسلایسی، برش افقی، برش عمودی، برش اریب و موارد دیگر اشاره کرد که مطابق با سلیقه و نوع وسیله انتخاب می‌شود. برای انجام هر کدام از این برش‌ها باید از دستگاه برش و تیغ اره مخصوص آن کار استفاده کرد. در ادامه مطلب به بیان انواع تیغ اره و کاربرد برش اسلایسی چوب می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید.

تیغ اره 

برش چوب از ابتدایی‌ترین مراحل ساخت سازه و وسایل چوبی است که باید با دقت بالایی انجام گیرد. برای برش دقیق چوب باید قبل از برش، اندازه‌های مورد نیاز آن با توجه به نوع سازه مشخص شود تا برشی مناسب با آن داشته باشیم. پس از آن می‌توان از شابلون، خط کش یا خط زن استفاده کرد که جای مشخص از سطح چوب را مشخص کرده، سپس برش را انجام دهید. مرحله دیگری که باید به آن توجه داشت، انتخاب نوع تیغه و تنظیم تیغ اره برش روی دستگاه است که باید ارتفاع و جهت تیغه را قبل از برش تنظیم کرد. در ادامه با انواع تیغ اره آشنا خواهید شد تا با توجه به آن بتوانید تیغ اره مناسب با نوع برش مورد نظر خود را انجام دهید.

اره رومیزی

اره رومیزی یکی از انواع اره‌های ماشینی در این صنعت است که از تیغه‌ها با سایزهای گوناگون تولید شده است. از این نوع ماشین برای برش انواع چوب با ضخامت‌های مختلف در انواع اتصالات و سازه‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از این ماشین می‌توان برش‌های چوب را با دقت بالایی انجام داد زیرا قابلیت تنظیم با اندازه‌های دلخواه را دارد. اره رومیزی به صورت ثابت در یک قسمت از کارگاه نجاری قرار گرفته و می‌توان قطعه چوبی را روی آن در هر زاویه دلخواهی حرکت داد. در ابتدا قبل از برش قطعه می‌توان عمق برش را تنظیم کرده تا خط برش را مشخص کند، سپس اقدام به برش قسمت مورد نظر کرد.

تیغ اره ام دی اف بر

تیغ اره ام دی اف بر مخصوص برش انواع ورق‌های چوبی با جنس MDF است. این تیغ با قرار گرفتن روی دستگاه دورکن امکان برش را روی چوب ام دی اف فراهم می‌کند. برای برش این جنس چوب باید از تیغ اره‌هایی استفاده شود که دارای دندانه‌های زیادی هستند تا برش به صورت دقیق و با ظرافت خاصی انجام گیرد و باعث بروز لب پریدگی آن نشود. این نوع تیغ اره از سرعت بالایی در عملکرد برش برخوردار است زیرا در برابر تنش‌ها و دمای بالا مقاوم می‌باشد.

تیغ اره چوب بر

تیغ اره چوب بر یکی از انواع تیغ اره است که مخصوص برش چوب می‌باشد و نباید آن را برای برش چوب‌های دیگر مانند ام دی اف یا ورق‌های ملامینه در نظر گرفت. از این نوع تیغ روی دستگاه‌های برش، فارسی بر، پانل بر و غیره استفاده می‌شود که متناسب با نوع برش قابل تنظیم بوده و از تعداد دندانه‌های مختلف برخوردار است تا با توجه به آنها بتوان برش‌‌های ضخیم یا باریک روی چوب انجام داد. کیفیت این نوع تیغه‌ها با وجود تکنولوژی لیزر و درزهای انبساطی مرغوب می‌باشند. با وجود این عوامل از انحراف تیغ هنگام کار برش یا بالا رفتن حرارت تیغ حین کار، صدای برش و ارتعاشات آن جلوگیری می‌شود.  

تیغ اره چوب بر

تیغ اره خط زن

تیغ اره خط زن برای برش اولیه انواع چوب، نئوپان خام و پانل‌های روکش دار به کار می‌رود که می‌توان قبل از برش کامل قطعه، با این ابزار خطی روی آن انداخت تا برش دقیق‌تر انجام شود. این تیغ برای انجام فرآیند خط زنی قابلیت تنظیم دارد و می‌تواند برای چوب با روکش ام دی اف مورد استفاده قرار گیرد. معمولا در هنگام برش این قطعات و ورق‌ها لب پریدگی مشاهده می‌شود که با استفاده از این یراق می‌توان از بروز این مشکل جلوگیری کنید تا کاری تمیز را بسازید.

تیغ اره شیار زن

تیغ اره شیارزن از ابزارهای کاربردی در کارگاه‌های نجاری است که از آن برای شیار انداختن روی لبه‌های سطح چوبی استفاده می‌شود تا ظاهر زیبایی به وسیله چوبی مورد نظر بدهند. این تیغه در برابر ضربه و زنگ زدگی مقاوم است زیرا دارای روکش کروم می‌باشد. این نوع تیغه برای استفاده برای روی دستگاه مدل بری قرار بگیرد.

تیغ اره عمود بر و افقی بر

از تیغ اره‌های عمودی بر و افقی بر در موارد مختلفی استفاده می‌شود که شامل برش قطعات چوبی ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا و غیره می‌باشد. تیغ اره عمودی بر برای برش قطعات چوبی از وسط پانل مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیغ اره نوع افقی بر نیز از مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خردگی برخوردار است که می توان از آن به جز برش چوب در برش آهن و فلز نیز استفاده کرد. اره رومیزی دارای تیغه‌های مختلف عمودی بر و افقی بر است که براساس نیاز حین برش قطعه چوبی می‌توان از هر کدام آنها استفاده کرد. با توجه به نوع بافت چوب برای برش آنها باید اره‌های مختلفی مانند دیسکی، نواری و غیره را روی دستگاه‌های متفاوت نصب کرد. تیغ اره عمود بر در طول‌های مختلف کوتاه و بلند تولید شده که دندانه‌های آن توانایی برش قطعات چوبی را از وسط پانل دارند و در برابر زنگ زدگی، خوردگی و لب پری مقاوم هستند.

برش اسلایسی چوب

برش اسلایسی چوب و کاربرد آن 

برش‌های اسلایسی در صنعت چوب به برش‌های کالباسی نیز معروف است که برای ساخت سازه‌ها و وسایل مختلف دکوری و تزیینی در نظر گرفته می‌شود. برای برش اسلایسی چوب باید تیغ اره دستگاه را با توجه به میزان ضخامت مورد نیاز تنظیم کرد تا برشی یکدست و یک اندازه داشت. این فرآیند باید پس از برش و خشک شدن کامل چوب انجام گیرد؛ زیرا الوار چوبی پس از برش دارای ناهمواری‌هایی است که باید آن را با دستگا‌ه‌های مرتبط هموار و صیقلی یا به اصطلاح کف تراشی کرد. برای کف تراشی یا صاف کردن سطح چوب برش اسلایسی باید از ماشین سنباده زن، سی ان سی‌های چوب یا اور فرز استفاده کرد. ابتدا لازم است یک شابلون برای برش دقیق‌تر و امن‌تر الوار یا تنه چوب بسازیم. برای این کار باید از چوب ام دی اف با ضخامت بالا یا تخت سه لا با ضخامت یکسان استفاده کرد. یک خط موازی با کمک گونیا مرکب به اندازه ضخامت تخته روی زمینه چوب می‌کشیم تا تخته را روی آن بچسبانیم. پس از اطمینان از محکم بودن زمینه کار، تنه یا الوار چوب را روی شابلون قرار می‌دهیم. مقدار ضخامتی که می‌خواهیم تنه درخت را برش بزنیم، اندازه گیری کرده و آن قسمت را جلوی تیغ اره قرار می‌دهیم تا دقیقا تنظیم شود. قبل از برش باید الوار را با گیره روی شابلون محکم کرد تا حین برش جابجا نشود. در نهایت به راحتی و با خیال راحت می‌توانید روی الوار با اندازه دلخواه برش کالباسی ایجاد کنید. از برش اسلایسی چوب می‌توان برای ساخت ساعت در شکل‌های مختلف، ساخت جا شمعی، سینی سرو، آینه دیواری، گیتار، تخته سرو، میز رزینی، میز ساده، کاور گلدان و موارد دیگر استفاده کرد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که پس از برش اسلایسی، چوب کاملا خشک شود. در صورت مرطوب بودن چوب حین کار و ساخت سازه‌های بیان شده شاهد شکستگی و آسیب چوب خواهید بود. هر کدام از این سازه‌ها را با برش‌های ساده اسلایسی یا کالباسی می‌توانید در سایزها و مدل‌های مختلف بسازید. در این صورت می‌توانید آنها را در دکور خانه خود استفاده یا به بازار عرضه کنید تا درآمدزایی بالایی از آنها داشته باشید.

قیمت انواع تیغ اره در صنعت چوب

برای اطلاع از قیمت انواع تیغ اره لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید