اپلیکیشن چوبینر
سه شنبه, ۳۱ فروردین,۱۴۰۰

کاربرد بوش اورفرز و کولت سی ان سی

در صنعت چوب برای تولید و طراحی محصولات با کیفیت و کاربردی به ابزارآلات و قطعات مختلفی نیاز داریم که هر قطعه و ابزار مخصوص انجام کاری خاص می‌باشد. در گذشته برای حرفه ها و مشاغل مرتبط با چوب دسترسی به طرح دلخواه آسان نبود زیرا فراوانی و تولید ابزارآلات به گستردگی حال وجود نداشت اما امروزه با پیشرفت در علم و تکنولوژی بشر توانسته به طراحی، ساخت، تولید و عرضه‌ی انواع ماشین آلات وابزار آلات دسترسی پیدا کند. بوش ها و کولت ها یکی از کاربردی ترین ابزار در صنایع چوب می‌باشند. اکثر مته  و تیغه‌ها را می‌توان بر روی بوش‌ها به کارگرفت برای مثال تیغ‌های بلبرینگی فقط روی اورفرزها قابلیت نصب را دارند. در مقابل کولت بر روی کلمپ نصب شده سپس تیغه  را بر روی کولت نصب می‌کنند  تا کار تبدیل صورت گیرد. در ادامه بیشتر شما را با بوش و کولت آشنا خواهیم کرد و از کاربردهای آن‌ها سخن می‌گوییم.

بوش چیست؟

برای حکاکی، شیار زنی، ایجاد طرح و نقش، ایجاد اشکال هندسی، طراحی های پلکانی و... به اورفرز نیاز داریم. اور فرزها از ابزار آلات کاربردی هستند که از آن‌ها برای طراحی و نقش زنی روی چوب استفاده می‌کنیم تا کاری با تمرکز بالا، سرعت، و دقت انجام دهیم. بوش اورفرز و کولت جزء ابزارهای کمکی جهت استفاده از فرزهای نجاری، مینی فرزها، مته ها، تیغ و... می‌باشند. از اور فرز‌ها برای ایجاد شیار روی لبه‌ی چوب نیز استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت اورفرز‌ها اتصالات کاربردی برای چوب شناخته شده اند، که این کار را با استفاده از تیغ یا مته های خود انجام می‌دهند. برای به کارگیری اور فرز‌ها باید تیغ های مخصوصی روی آن نصب کنیم که در قطر شفت 6، 8، 12 و... به بازار عرضه می‌شوند. به طور کلی فرزها دو نوع می‌باشند که به دسته میزی و دستی تقسیم می‌شوند. فرز‌های دستی شامل فرزهای مینیاتوری، اورفرز‌‌‌ها و مینی فرزها می‌شوند. در اکثر موارد قطر شفت اورفرز با قطر شفت تیغ یکسان نمی باشد  که در این مواقع باید از بوش استفاده کنیم. بوش اورفرز یک تبدیل و رابط برای نصب تیغ بر روی دستگاه است. مته اورفرز فقط مخصوص دستگاه فرز میزی و اورفرز دستی است و نمی‌توان از آن بر روی دستگاه CNC استفاده کرد. بوش ها به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که انبساط و گرما موجب تغییر شکل آنها نمی‌شود. 

کولت سی ان سی چیست؟

دستگاه ‌های CNC یکی از ماشین آلاتی می‌باشد که برای ایجاد شیار، حکاکی، برش و...به کار می‌روند. کولت ها از ماده‌های سخت و فلزی مخصوصی ساخته و طراحی می‌شوند، کولت های CNC  نیز کاربردهای مشابه ای همانند بوش و اورفرزها دارند اما کولت های CNC در ابعاد گسترده و بزرگتر، در کارگاه‌های پیشرفته مورد استفاده می‌باشد. کولت یا فشنگی تصویری همانند مخروط دارد که در داخل مخروط سر اسپیندل قرار دارد. فشنگی و یا کولت یکی از دقیق ترین ابزاری است که عملیات بر روی قطعات با قطر کوچک را انجام می‌دهد. خرید یک کولتCNC  کمک شایانی به افزایش دقت و سرعت در ایجاد کار خواهد کرد. کولت های CNC از بخش های مختلفی تشکیل شده که بخش ها به یک دیگر مرتبط می‌باشد. از آنجایی که مهم ترین و کاربردی ترین قسمت کولت، کلمپ می‌باشد تا تیغ توانایی نصب بر روی کولت را داشته باشد. کلمپ هر سی ان سی وظیفه اتصال ابزار به اسپیندل را دارد. ویژگی های که یک کولت CNC باید داشته باشد شامل:

 • کولت دارای بدنه ای منعطف باشد تا با کمترین فشار، به میزان استاندار قطر شفت برسد.
 • شفت ابزارگیر کولت به نحوی باشد تا بعد از کیپ شدن مته داخل کولت هیچ گونه لقی و یا انحرافی نداشته باشد.
 • بعد از محکم شدن مهره، شفت به صورت یک دست و یک اندازه باشد.
 • برای جلوگیری از ایجاد ارتعاش توسط خود قطعه باید کاملا بالانس باشد.

انواع بوش

بوش در مدل های استوانه ای و گلدانی تولید می‌شود. بوش اور فرز به گونه ای طراحی و ساخته شده که برای تبدیل قطر شفت  6 به 12 و 8 به 12 استفاده می شود. وقتی می‌گوییم تبدیل قطر 6 به 12 منظورمان این است هنگامی که قطر شفت اورفرز 12 میلی‌متر باشد و قطر تیغ 8 میلی‌متر باشد باید از تبدیلی استفاده شود که تیغ 8 میلی‌متر را بر روی دستگاه اورفرز 12 میلی‌متر نصب نمود. این قاعده برای تبدیل قطر 6 به 12 نیز به همین گونه می‌باشد. همانطور که در مطالب بالا اشاره شد اورفرزها به دو دسته‌ی میزی و دستی تقسیم می‌شوند. اورفرزهای دستی شامل فرزهای مینیاتوری می‌شوند. فرزهای مینیاتوری خود با قطر شفت های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع بوش با  تبدیل شفت های مختلف می‌پردازیم:

 • بوش اورفرز گلدانی  10 به 3 میلی‌متر

همان طور که از نام این بوش پیداست، بوش اور فرز با شفت 3 طراحی شده که می‌توان این بوش را روی دستگاه با قطر شفت 10 نصب نمود.  

 • بوش اور فرز گلدانی 10 به 6 میلی‌متر

بوش اورفرز گلدانی 10 به 6 قابلیت نصب اور فرز 6 به روی دستگاه با قطر شفت 10میلی‌متر را داراست.

 • بوش اور فرز تبدیل قطر 12 به 8

بوش اور فرز با قطر شفت 8 تولید شده است و قابلیت نصب بر روی دستگاه با قطر شفت 12 را داراست

 • بوش اورفرز قطر 12 به 6

بوش اور فرز با قطر شفت 6 تولید شده است که شما می توانید این بوش را بر روی دستگاه اور فرز با قطر شفت 12 نصب نمایید و مشکل استفاده از تیغ اور فرز را حل کنید.

انواع کولت

همانطور که در مطالب بالاتر ذکر کردیم  شاید بتوان گفت مهم ترین بخش خارجی هر سی ان سی سیستم کلمپینگ آن می‌باشد تا تیغه به آسانی روی کولت سوار شود. به طور کلی کولت های سی ان سی براساس استاندارهای موجود شامل ER16/25/32/40 می‌شوند. در ادامه به معرفی چند مدل از CNC ها میپردازیم:

 • کولت دستگاه سوراخ زن
 • کولت اسپیندل  با استاندارد ER32
 • کولت اسپیندل با استاندارد ER32   شفت 3_4 میلی‌متر
 • کولت سی ان سی با استاندارد ER32  شفت 6_5 میلی‌متر 
 • کولت اسپیندل با استاندارد ER32  شفت 13_12 میلی‌متر و..... با شفت های مختلف که برای مشاهده تمامی کولت ها با شفت ‌های مختلف می‌توانید به وب سایت چوبینر مراجعه فرمایید.

قیمت کلمپ، کولت، مته اورفرز و تیغ سی ان سی

با توجه به تنوع بالای کلمپ، کولت، مته اورفرز و تیغ سی ان سی قیمت ها نیز متفاوت می باشد، لذا در صورت تمایل به خرید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع کلمپ، کولت و مته های سی ان سی با چوبینر تماس بگیرید.

افزودن نظر جدید