فروشنده شوید
سه شنبه, ۰۷ خرداد,۱۳۹۸

کاربرد دوبل چوبی و راهنمای استفاده از آن در اتصالات نجاری

دوبل چوبی یک نوع اتصال است که در کارگاه‌های نجاری برای اتصال دو قطعه چوب و ساخت انواع متنوع محصولات چوبی به کار برده می‌شود. در واقع دوبل چوبی یک میله و یا استوانه دایره‌ای شکل است که در دو نوع ساده و شیار دار با برندهای مختلف تولید می‌شود. معمولا قطر و طول دوبل چوبی به ترتیب بین 6 الی 12 میلی‌متر و 3 الی 5 سانتی‌متر می‌باشد. یکی دیگر از عناوینی که دوبل چوبی را با آن می‌شناسند، پین چوبی است. از جمله کاربرد دوبل چوبی و یا همان پین چوبی به این صورت است که در نری دو قطعه چوبی که می‌خواهید به یکدیگر متصل کنید تعدادی سوراخ یکسان متناسب با قطر دوبل چوبی ایجاد می‌کنید سپس سوراخ های یکی از آن دو قطعه را با چسب چوب پر کرده و به کمک چکش پلاستیکی دوبل چوبی را درون سوراخ‌های چسب خورده قرار می‌دهید. پس از خشک شدن آن باید سوراخ قطعه دیگری را همانند قبلی از چسب چوب پر نمایید سپس انتهای دوبل چوبی را که از اتصال قبلی بیرون مانده است در آن قرار دهید. در تصاویر زیر می‌توانید با نحوه استفاده از دوبل چوبی در اتصالات نجاری آشنا شوید. 


مزایای دوبل استفاده از دوبل چوبی 

در کارگاه‌های نجاری برای ساخت انواع محصولات چوبی همانند کشو، باکس چوبی و... نیازمند ایجاد اتصالاتی هستند که قوی و محکم باشند. برای ایجاد چنین اتصالاتی، استفاده از دوبل چوبی بهترین گزینه است چرا که به داخل حفره‌های ایجاد شده بر روی قطعه چوب رفته پس در نتیجه بسیار قوی‌تر و محکم‌تر از میخ و یا چسب می‌باشد. یکی دیگر از مزایای استفاده از آن است که دیگری نیازی به پیچ گشتی و میخ نخواهید داشت. این مورد باعث بالا رفتن امنیت شده و ظاهر کار را یکدست و بدون نقص نمایش می‌دهد. در هنگام استفاده از پین چوبی باید نکات کلیدی را رعایت کنید تا یک اتصال عالی و بدون نقص داشته باشید. 


نکات کلیدی استفاده از پین چوبی 

در هنگام استفاده از پین چوبی باید نکات کلیدی را بدانید و رعایت کنید تا اتصال دو قطعه چوبی را به درستی انجام دهید. 

  • برای جلوگیری از احتمال شکستگی قطعه چوبی حتما باید در سایز پین چوبی را جوری انتخاب نمایید که 4 میلی‌متر از لبه سوراخ تا لبه چوب فاصله وجود داشته باشد. 4 میلی‌متر حداقل میزان فاصله می‌باشد که هر چقدر این فاصله بیشتر باشد، اتصال چوبی محکم‌تر خواهد بود. 


به طور مثال برای ورق 18 میل MDF، حداکثر قطر پین چوبی که می‌توانیم استفاده کنیم، ۱۰ میلی متر می‌باشد.

  • برای آن که اتصالی که ایجاد کردید از دو طرف محکم و مقاوم باشد و در مقابل فشار از استحکام بالایی برخوردار باشد، باید طول سوراخ یا حفره‌ای که ایجاد می‌کنید با طول پین چوبی برابر باشد.
  • برای آن که پین چوبی درون قطعه‌های چوبی به وسیله چسب چوب محکم باشند و به صورت ایده آل بچسبند، حتما باید تحت فشار قرار گیرند. با استفاده از گیره تفنگی قطعه خود را تحت فشار قرار داده و بین 2 الی 8 ساعت صبر کنید تا اتصال به خوبی سفت و چسب خشک شود.


افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (2)

G
مهمان | یک سال پیش

سلام.یه‌ سوال:‌فاصله قانونی بین‌دو‌دوبل‌در‌صفحه‌MDFبایدچقدرباشد؟

چ
چوبینر | یک سال پیش

درود و احترام، فاصله بین دو دوبل به عوامل مختلفی مثل قطر، طول و... دوبل و ضخامت صفحه ام دی اف بستگی داره اما به‌طور کلی از طرفین اولین دوبل در فاصله 5 سانتی متری از لبه هست و سایر دوبل ها بسته به نیاز در فاصله 30 الی 40 سانتی متر در طول صفحه قرار می گیرند.