شنبه, ۲۶ تیر,۱۴۰۰

گلولام چیست؟

در صنعت چوب فرآیندهای مختلفی برای تولید و ساخت محصولات چوبی انجام می‌گیرد. این فرآیندها می‌توانند تاثیر زیادی بر مقاومت و کاربرد بیشتر چوب داشته باشد. برخی سازه‌ها نسبت به کاربردی که دارند در موقعیت‌های گوناگونی استفاده می‌شوند اما باید شرایط برای آنها فراهم باشد تا در شرایط آب و هوایی و کاربردی دچار آسیب و پوسیدگی نشوند. از این رو باید در ابتدای کار که تصمیم به ساخت سازه و وسایل چوبی مورد نظر گرفته می‌شود، نسبت به انتخاب چوب و مقاومت آنها نیز اقدامات لازم انجام گیرد. در این صنعت روش‌های زیادی وجود دارد تا بتوان قبل از ساخت سازه چوبی، چوبی مقاوم و با دوام داشت. یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین این روش‌ها، گلولام چوب است که با اتصال چند لایه چوب به یکدیگر انجام می‌گیرد. این فرآیند کاربرد زیادی در مقاومت یک سازه در موقعیت‌های مختلف می‌تواند داشته باشد. در ادامه مطلب به طور کامل فرآیند و کاربرد گلولام را در صنعت چوب شرح خواهیم داد، پس مطالب مفید زیر را از دست ندهید.

الوار چند لایه در صنعت چوب

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، در صنعت چوب برخی از سازه‌ها برای کارایی بیشتر در موقعیت‌های مختلف باید از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشند. برای این کار باید از همان ابتدای کار اقدام به مقاوم سازی چوب شود تا بتوان سازه‌ای کاربردی را به بازار عرضه کرد. یکی از اساسی‌ترین این اقدامات، چند لایه کردن الوار چوب یا گلولام می‌باشد که طبق اصول خاص انجام می‌گیرد. تیرچه چسبی لمینتی یا گلولام با چسباندن چند لایه چوب به یکدیگر به وجود می‌آید که باید در کارگاه‌های نجاری با دستگاه‌ها و چسب‌های چوب مخصوص انجام شود. این فرآیند باعث ایجاد الوارهای طویل با اندازه‌ها و فرم‌های دلخواه خواهد شد تا افراد بتوانند هر اندازه چوب برای سازه خود خواستند را در اختیار داشته باشند. در ابتدا الوار را باید طبق ضخامت مدنظر روی هم، روی دستگاه قرار داد و لبه چوب‌ها را به صورت دندانه‌ای برش یا تراش می‌دهند. پس از آن لبه‌های برش خورده هر کدام از الوار را به صورت جداگانه به چسب مخصوص آغشته کنید و آنها را پشت سر هم روی دستگاه قرار دهید تا با چسب به یکدیگر متصل شوند. زمانیکه الوارها به صورت طولی پشت سر هم قرار گرفتند و چسبانده شدند، الوار طویل شده را می‌توانید به هر حالتی که خواستید خمیده یا صاف در اختیار داشته باشید. سپس هر الوار طویل را روی یکدیگر قرار داده تا دستگاه لبه آنها را به صورت صاف تنظیم کند. این در حالیست که باید قبل از روی هم قرار دادن این الوارها هر لایه از چوب را نیز به چوب آغشته کنید تا زمانیکه روی هم قرار می‌گیرند، کامل به هم بچسبند. در این مرحله دستگاه با پرس این الوارهای روی هم قرار گرفته، تکنیک گلولام را به طور کامل انجام داده و الوار مقاومی را در اختیار می‌گذارد. در نهایت می‌توان این نوع چوب مقاوم را رنگ کرد یا از شاپان برای جلوه دادن ظاهری آن استفاده کرد. 

گلولام چوب

کاربرد تکنیک گلولام در نجاری

این نوع چوب را می‌توان طبق سفارش و نوع سازه در سایزها و مدل‌های مختلف تولید کرد. به این عملیات در صنعت چوب، قطعه چوب مهندسی شده می‌گویند که کاملا کاری تخصصی بوده و فقط می‌توان با دستگاه و چسب مخصوص این کار را انجام داد. به جز چوب گلولام مهندسی شده می‌توان به انواع دیگر آن مانند ورق‌های چوبی روکش شده، پلای وود، تخته سه لا و چند لا، ورق‌های OSB و غیره اشاره کرد که این چوب‌ها دارای استحکام متفاوتی نسبت به هم هستند. این نوع فرآیند این امکان را در ساخت سازه‌های گوناگون برای نجاران به همراه دارد که اندازه بزرگ‌تر، شکل پذیری و تحمل بار بیشتری از چوب داشته باشند. مقاومت و استحکام بالا در چوب‌های گلولام باعث شده تا کارایی آنها در ساخت ستون، پایه و اجزایی از یک سازه که فشار زیادی روی آنها است افزایش پیدا کند. به دلیل اینکه می‌توان این تکنیک را در اشکال هندسی گوناگونی انجام داد، از آن در پروژه‌های ساختمانی و سازه‌ای گسترده‌ای استفاده می‌شود که می‌توانند کاربرد زیادی در هر قسمت از پروژه داشته باشند. چوب لایه لایه علاوه بر مقاومت بالا در سازه باعث ایجاد مقاومت بالا در مقابل آتش و پوسیدگی در برابر رطوبت خواهد شد. بنابراین می‌توان از این نوع چوب در ساخت‌ سازه‌های داخلی و خارجی محیط مانند آلاچیق، سقف و چارچوب، کف پوش، تزیینات داخلی، پل‌های عظیم، ستون، قایق چوبی، بناهای چوبی و موارد مشابه دیگر استفاده کرد.

گلولام چوب

مزایای تیرچه چسبی لمینتی

در صنعت چوب هر فرآیند و تکنیکی که روی الوار چوبی انجام می‌گیرد از مزایای خاصی برخوردار است؛ زیرا با انجام آنها می‌توان سازه و محصولات چوبی مقاوم و مستحکمی را به افراد ارائه داد. مزایای گلولام یا تیرچه چسبی لمینتی شامل داشتن قطعات چوبی با اندازه و مدل‌های متنوع، استحکام زیاد چوب با وزن کمتر برای ساخت سازه، ثبات ابعادی بالا، کنترل رطوبت، قابلیت اطمینان و دوام بالا، دارای استانداردهای کیفی متعدد و از همه مهمتر مقاومت در مقابل مواد شیمیایی است. از چوب‌های خمیده و زاویه دار گلولام می‌توان سازه‌‌های چوبی را بدون محدویت در فرم و شکل تولید کرد تا طبق سلیقه و نظر افراد انجام شود. شاید به نظر افراد، انجام این تکنیک برای چوب، به دلیل اینکه روی یکدیگر قرار می‌گیرند وزن سنگینی داشته باشند. اما اینطور نیست و باید بدانید که وزن کمتری نسبت به الوار چوبی معمولی دارند. این نوع چوب از وجود آفات جلوگیری کرده و کارایی بیشتری نسبت به چوب‌های معمولی خواهند داشت. چوب گلولام شده نصب و تعمیر راحتی دارند و نکته قابل توجه در این نوع چوب‌ها بدون گره و سوراخ بودن آنها می‌باشد که همین امر کارایی آنها را در هر سازه‌ای افزایش داده است. تکنیک لایه‌ای چوب گلولام دارای درجه استانداردهای لازم APA صنعت چوب می‌باشند که امکان ساخت و ایجاد گواهی چوب‌های لمینتی را فراهم می‌کند. درجه بندی این تکنیک در چهار درجه معماری، صنعتی، ممتاز و سازه‌ای در نظر گرفته شده است. درجه بندی سازه‌ای و صنعتی گلولام در قسمت‌هایی از پروژه که پنهان هستند و به چشم مشاهده نمی‌شوند، تعریف شده‌اند. اما درجه بندی معماری این فرآیند برخلاف سازه‌ای و صنعتی برای نما و موارد قابل مشاهده استفاده می‌شوند. درجه بندی ممتاز که جزء گلولام‌های حرفه‌ای می‌باشد. به صورتی که از بهترین، مرغوب‌ترین و صاف‌ترین چوب‌ها در ساخت آن استفاده شده و در موقعیت‌هایی که رفت و آمد زیاد است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن آخر

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد گلولام چوب و نحوه آن به دست آورده باشید. تیرچه چسبی لمینتی چند لایه چوب کارایی بسیاری برای نجاران در ساخت سازه و محصولات مختلف چوبی خواهد داشت. این نوع اسلب‌های چوب به دلیل اینکه طبق استانداردهای جهانی تولید می‌شوند، از دوام، مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند. بنابراین با اطمینان بالایی می‌توانید از این نوع الوار و چوب برای ساخت سازه‌های خود در نظر بگیرید و از آنها استفاده کنید.

افزودن نظر جدید