شنبه, ۱۱ بهمن,۱۳۹۹

گیره نجاری

برای ساخت محصولات چوبی، فلزی، شیشه ای و... علاوه بر ابزارهای اصلی از لوازم کمکی متعددی نیز استفاده می‌کنند که نتیجه کار بدون نقص باشد. یکی از ابزارهای بسیار پرطرفدار و کاربردی در صنعت نجاری که بین ام دی اف کاران و نجاران محبوب است گیره و مدل های مختلف آن می‌باشد. از گیره برای ایجاد اتصالات دقیق، محکم و بدون خطا استفاده می شود که متناسب با نیاز و نوع محصول متفاوت هستند به طور کلی گیره ها در مدل های مختلفی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم تولید می گردند.

انواع گیره نجاری 

گیره نجاری در ابعاد و مدل های مختلفی تولید می‌شود که متناسب با نیاز و اندازه پنل های مورد استفاده از گیره های مخصوص به آن کار استفاده می شود. تفاوت های زیادی بین شکل ظاهری گیره های مختلف وجود دارد که در کاربرد آن ها موثر است. به طور کلی گیره نجاری در انواع مختلفی به شرح زیر تولید می گردند:

  • گیره تفنگی
  • گیره چهار طرفه
  • گیره 90 درجه گونیوکنج
  • گیره بغل میز

گیره تفنگی 

گیره تفنگی جزء کاربردی ترین گیره های نجاری می‌باشد که در مدل و ابعاد مختلف تولید می‌گردد. همان طور که از نام این محصول مشخص است این نوع گیره، شبیه به تفنگ می‌باشد و قدرت بالایی در پرس کردن چوب، کنترل صحیح قطعات هنگام مونتاژ و اتصال به یکدیگر ایفا می کند. گیره تفنگی در مدل های مختلفی با جنس بدنه متفاوت تولید می گردد که در بعضی موارد از فلز، پلاستیک فشرده یا ترکیب فلز و پلاستیک در ساخت آن ها استفاده شده است. 

گیره تفنگی B1

گیره چهار طرفه

یک نمونه از نسل جدید گیره ها که در ایران نیز بسیار پرطرفدار است گیره چهار طرفه می‌باشد. بارها در زمان مونتاژ قطعات با چسب یا پیچ و...  به خصوص برای قطعات با طول و عرض بالا به مشکلاتی برخورده ایم که در انجام درست کارمان اختلال ایجاد نموده است. گیره چهار طرفه یک نوع گیره است که با قدرت بالا و ساختار مناسبی که دارد از چهار طرف به قطعات فشار وارد می کند که در هنگام مونتاژ به خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و دچار لغزش و جا به جایی نگردند.

گیره چهار طرفه

گیره 90 درجه گونیوکنج

یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین گیره های نسل جدید گیره 90 درجه گونیوکنج است. با کمک گیره 90 درجه گونیوکنج می‌توانید کنج دو قطعه کار را به صورت 90 درجه در کنار یکدیگر قرار دهید. برای حرکت دادن فک گیره‌ها کافی است تا با انگشتان خود قسمت فنر را فشار دهید تا بین فک‌ها فاصله ایجاد شود. همچنین قسمت مثلثی فک را می‌توانید با حرکت دادن به چپ و راست به اندازه ضخامت قطعه کار خود تنظیم نمایید. این نوع گیره برای کارهایی همچون کابینت سازی، ساخت قاب و قفسه و... بسیار کاربردی می‌باشد. برای استفاده از این نوع گیره گونیا 90 درجه ابتدا دو قطعه کار را کنار یکدیگر قرار دهید و سپس با چپ و راست کردن قسمت مثلثی و فشردن فنر آن، گیره گونیوکنج را در قسمت مربوطه قرار دهید و به ترتیب به همین شکل در 4 طرف گیره را نصب نمایید. 

گونیو کنج

گیره بغل میز

گیره بغل میز نمونه دیگری از انواع گیره است که در کارگاه های نجاری جهت ثابت نگه داشتن قطعات در زمان سوراخ کاری، مونتاژ، سنباده زنی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیره های بغل میز را با توجه به اندازه فک دسته بندی می کنند و طول فک در انتخاب گیره بغل میز بسیار مهم می‌باشد.گیره بغل میز بر روی میزهایی با  ضخامت متناسب با فک گیره نصب می شود و قطعاتی که بر روی آنها عملیات تعمیر، سنباده زنی و ... می خواهید اجرا نمایید در میان فک ابزار قرار می گیرد و با ثابت نگه داشتن قطعه مورد نظر به راحتی می توانید به نتیجه دلخواهتان برسید. قابل ذکر است که این گیره دارای اهرم تنظیم فک و دهانه کارگیر می باشد. پروفیل ها و قطعات چوبی، فلزی، پلاستیکی و... با حداکثر قطر متناسب با گیره به راحتی در میان فک های گیره بغل میزی به شکل محکم و ثابتی نگه داشته می‌شوند.

قیمت انواع گیره

همان طور که در بخش های بالاتر مدل های مختلف گیره را معرفی نمودیم لازم به ذکر است که قیمت انواع گیره متناسب با مدل و کاربردش متفاوت می‌باشد لذا جهت اطلاع از قیمت گیره های مختلف به تگ قیمت محصول مراجعه نمایید و در صورت نیازمند استعلام تلفنی بودن با چوبنر تماس برقرار نمایید.

افزودن نظر جدید