فروشنده شو

خرید مغار و ابزار منبت کاری

1-36 از 345

در کارگاه‌های چوب و نجاری هنرهای بسیاری روی چوب قابل اجرا است. برای این کار باید از ابزار آلات خاصی استفاده کرد تا بتوان مدل مورد نظر را از چوب استخراج کرد. یکی از ابزارهای دستی مهم در صنعت نجاری، خراطی، منبت و غیره انواع مغار و چکش و کوبه‌ها می‌باشد. از مغار برای کنده کاری و ایجاد طرح و نقش بر سطح چوب استفاده می‌شود که از دو قسمت تشکیل شده است. اجزای مغار یک تیغه فلزی تیز و برنده که در اشکال مختلف طراحی می‌شود و یک دسته پلاستیکی یا چوبی مقاوم می‌باشند. مقاومت مغار از این جهت اهمیت دارد که برای حکاکی روی چوب از طریق مغار باید ضرباتی را از طریق چکش به دسته آن وارد کرد. مغار در جهت بافت چوب و به صورت عمود بر سطح قطعه کار عملیات برش و کنده کاری را انجام می‌دهد. در ادامه این متن قصد داریم به معرفی انواع مغار نجاری، چکش و کوبه بپردازیم.

ابزار منبت کاری

منبت کاری از جمله هنرهایی است که روی چوب انجام می‌گیرد. برای اجرای طرح روی چوب در این هنر باید از انواع مغار با توجه به طرح استفاده کرد. علاوه بر مغار به لوازم دیگری مثل مغار تیزکن، چکش و کوبه نیز نیاز است تا درصورت لزوم برای حکاکی روی چوب از آنها استفاده کرد و ضرباتی را از طریق آن به دسته مغار وارد کرد. نکته قابل توجه در لوازم منبت کاری این است که باید از دوام و استحکام بالایی برخوردار باشند تا حین کار روی انواع چوب با ضخامت‌های مختلف دچار آسیب و شکستگی نشوند. به همین دلیل تیغه و دسته محکمی باید برای مغارها در نظر گرفته شود. معمولا هنر منبت کاری روی سازه‌های چوبی مانند مبلمان، سرویس خواب، تابلوهای تزیینی و غیره انجام می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با هنر منبت کاری می‌توانید مقاله روش‌های مختلف منبت کاری را مطالعه نمایید.

انواع مغار در صنعت چوب

در صنعت چوب برای اجرای هنرهایی مانند منبت کاری، حکاکی، خراطی و غیره نیاز به ابزار آلاتی مانند مغار، چکش و کوبه است. تنوع مغارها در بازار به حدی است که افراد را برای انتخاب دچار سردرگمی می‌کند. به همین دلیل زمانیکه در مورد انواع مغار و کاربرد آنها اطلاعات کافی بدانید، با دقت بیشتری می‌توانید هر کدام از آنها را براساس نیاز خود انتخاب کنید. در ادامه با انواع مغار آشنا خواهید شد.

مغار منبت کاری

مغار منبت کاری نیز برای هنر زیبای منبت، حکاکی و باربرداری از سطح چوب استفاده می‌شود و در اندازه‌های مختلف تولید می‌گردد. مغار منبت کاری معمولا از چند مغار مخصوص مانند انواع مغار منبت مشتی، قاشقی، قلمی در نظر گرفته می‌شود که هر کدام دارای مدل‌ و سایز شفت خاصی است. اهمیت مغار منبت از آن جهت است که در ظریف کاری و باربرداری چوب‌های کوچک کارایی بسیاری دارد. 

مغار تخت

مغار تخت جهت باربرداری از زمینه کار استفاده می‌شود و یک خط صاف به وجود می‌آورد. تیغه مغار تخت از یک طرف به صورت پخ، از یک طرف مورب و زاویه دار ساخته می‌شود. مغار تخت در سایز بندی‌های مختلفی بر اساس پهنای تیغه تولید می‌شوند.

مغار گلویی

مغار گلویی به شکل یک نیم دایره عمیق تولید و جهت باربرداری از سطح چوب استفاده می‌گردد. با کمک مغار گلویی می‌توان طرح‌هایی مانند گل را بر سطح چوب کنده کاری کرد.

مغار شفره

مغار شفره به شکل V و در چند سایز مختلف تولید می‌گردد. معمولا از سایز‌های کوچک برای ظریف کاری و خط انداختن استفاده می‌شود و سایزهای بزرگ‌تر جهت جدا سازی خطوط طرح از زمینه استفاده می‌کنند.

مغار مورب

یک نمونه دیگر از انواع مغار که در نجاری و منبت کاری استفاده می‌گردد، مغار مورب می‌باشد. مغار مورب به مغار سرکج معروف است که برای فرم دهی اشکال مختلف از قبیل گلبرگ، اجزای صورت و غیره قابل استفاده است.

مغار نیم باز

مغار نیم باز مانند مدل گلویی دارای انحنا است. با این تفاوت که انحنای ملایم تری نسبت به مدل گلویی دارد و برای شکل دهی و فرم دادن ملایم اشکال به کار می‌رود.

مغار خراطی

مغار خراطی از لحاظ شکل ظاهری دارای دسته‌های بلندتری می‌باشد که کاربر هنگام استفاده باید تسلط بیشتری بر مغار داشته باشد. مغار خراطی در مدل‌های مختلفی از قبیل گرد، مورب، گلویی و غیره تولید می‌شود و در ساخت و فرم دهی کاسه، پایه مبل، بشقاب و غیره به کار می‌رود.

مغار کاسه تراشی 

تیغه مغار کاسه تراش شبیه پارو می‌باشد. این مغار برای ساخت ظروف چوبی، گود کردن ظروف، خالی کردن داخل چوب و موارد مشابه دیگر مناسب است. براساس سایز و مدل‌های متفاوتی که دارند، می‌توان از انواع آن استفاده کرد. این نوع مغار به دلیل اینکه به خالی کردن و گود کردن چوب می‌پردازد، باید دارای تیغه‌ای با جنس مرغوب و بادوام باشد تا هنگام کار دچار شکستگی و آسیب نشود. 

مغار ظریف کاری

مغار ظریف کاری یا قلمی از کاربردی‌ترین مغارها محسوب می‌شود که در ساخت لوازم هنری، دکوری، اکسسوری‌های چوبی، زیورآلات و غیره به کار می‌رود. مغار قلمی دارای تیغه‌هایی با اشکال و مدل‌های مختلف گلویی، شفره، نیم باز و غیره است. 

چاقوی منبت کاری

چاقوی منبت کاری در چند طرح و شکل مختلف تولید می‌شود که برای ظریف کاری، تراشیدن چوب و منبت کاری با طرح‌های ظریف به کار می‌رود. چاقوی منبت کاری در اشکال گوناگونی تولید می‌شود که با توجه به شکل تیغه برش و کنده کاری‌های خاصی را انجام می‌دهد. 

انواع چکش و کوبه

چکش یکی از ابزارهای مهم و کاربردی در کارگاه‌های محتلف است. از کاربردهای چکش می‌توان به ضربه زدن برای ایجاد اتصال، محکم نمودن میخ، ضربه زدن جهت ایجاد طرح و نقش و غیره اشاره نمود. چکش نیز مانند سایر ابزارآلاتی که در کارگاه‌ها استفاده می‌شوند در مدل‌های مختلف با کاربردهای متفاوت تولید می‌گردد.

چکش لاستیکی

چکش لاستیکی جزء چکش‌های نرم محسوب می‌شود و با توجه به کلگی جنس لاستیک به چکش پلاستیکی معروف است. از چکش لاستیکی برای ضربه وارد کردن به سطوح حساس استفاده می‌شود که ضربه از قدرت بالایی برخوردار نیست و باعث آسیب دیدن بافت قطعه کار نمی‌شود. از چکش لاستیکی می‌توان برای منبت کاری و یا ایجاد اتصال با دوبل چوبی استفاده نمود.

چکش حکاکی

چکش حکاکی برای ایجاد طرح و نقش، کنده کاری و فرم دهی چوب، فلز، سنگ و غیره به کار می‌رود. چکش حکاکی در ابعاد مختلف و جنس‌های متفاوت تولید می‌شود که متناسب با جنس قطعه کار استفاده می‌شوند.

کوبه منبت کاری

کوبه منبت کاری یک نمونه دیگر از ابزارهای مناسب جهت ضربه وارد کردن برای ایجاد نقش و نگار، فرم دهی و کنده کاری قطعه کار است. از کوبه در صنعت نجاری و منبت کاری استفاده زیادی می‌شود و در اشکال مختلفی همچون دایره، مربع و غیره با جنس چوب تولید می‌شود. از کوبه منبت کاری علاوه بر وارد کردن ضربه بر روی مغار می‌توان از این ابزار جهت اتصال قطعات با دوبل و میخ چوبی نیز استفاده نمود.

قیمت انواع مغار منبت کاری و چکش

برای اطلاع از قیمت انواع مغار منبت کاری و چکش لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.