عید مبارک

دوشنبه, ۲۳ تیر,۱۳۹۹

از چه نوع رنگ و پوششی برای ساخت ظروف و احجام چوبی استفاده کنیم؟

تا به حال به یک ظرف چوبی با دقت نگاه کردید؟ اصلا لذت یک صبحانه خوشمزه که توی ظرف چوبی سرو شده چند برابر میشه. این روزا ظرفای چوبی باب شدن و اکثر خانما دوست دارن توی خونشون چندتا ظرف چوبی ساده اما شیک داشته باشن. حتی توی کافی شاپ ها و رستوران ها سرو غذا و دسر با ظرف چوبی مورد استقبال زیادی قرار گرفته. اگر دقت کنید ظرفای چوبی خوش رنگ و لعاب و تر و تمیز هستن شاید براتون جالب باشه از چه پوشش و رنگی برای ساخت این ظروف چوبی زیبا استفاده میشه، پس با ما همراه باشید تا وارد دنیای جذاب ظروف چوبی بشیم.

ظروف چوبی

ساخت ظروف چوبی

چوب حس شادابی و نشاط را به دکوراسیون و محیط زندگی ما می بخشد و استفاده از ظروف چوبی نیز از این قضیه مستثنی نیست. برای ساخت ظروف چوبی نیز مانند سایر تولیدات چوبی از ابزار و دستگاه های مختلفی استفاده می شود که در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت.

1.کف تراش

2.مغار

3.هویه سوخته کاری

کف تراش

کف تراش یکی از ابزار آلات مخصوص باربرداری است که از یک سطح زبر و داراری دندانه کاری منظم و ماشینی تشکیل شده است. کف تراش ها در دو مدل قارچی و تخت طراحی می‌شوند که قابل اتصال بر روی مینی فرز هستند. سرعت و قدرت بالای کف تراش نقش مهمی در باربرداری، فرم دهی سطح چوب جهت تولید ظروف، مجسمه و... دارد. لازم به ذکر است که کف تراش در قطرهای متفاوت تولید می‌شود که متناسب با ابعاد قطعه کار استفاده گردد.

کف تراش قارچی

مغار

مغار یکی از ابزارهای دستی است که از یک دستگیره و یک تیغه تشکیل شده است و تیغه های آن با اشکال مختلفی تولید می‌شوند. مغار خراطی ، مغار انگشتی، مغار گلویی، مغار شفره و... نمونه هایی از انواع مغار هستند که جهت باربرداری، فرم دهی و ایجاد اشکال بر روی ظروف چوبی و مجسمه های تزیینی استفاده می‌شود.

هویه سوخته کاری

هویه سوخته کاری یکی از ابزارهایی است که با کمک جریان برق و گرمایی که ایجاد می‌کند طرح و نقش های مختلفی برای ایجاد لوگو، تصاویر حیوانات، ایجاد طرح و نقش متناسب با شابلون و الگوهای مختلف به کار می‌رود.

سوخته کاری

پوشش و رنگ مناسب ظروف چوبی

برای رنگ آمیزی و پوشش دهی ظروف چوبی باید این مورد را در نظر گرفت که در مقابل آب مقاوم باشند و دچار آسیب نگردند. علاوه بر مقاوم بودن مورد مهم دیگر این است که موادی که برای محافظت و زیبایی ظروف به کار می روند مضر نباشند. بسیاری از تولید کنندگان ظروف چوبی به دلیل عدم اطلاعات کافی از مواد شیمیایی مضری همچون کیلر، سیلر، رنگ های پلی اورتان و... استفاده می‌کنند و برای براق شدن و زیبایی ظروف روغن جلا به کار می برند که موارد مناسبی نمی‌باشند. با چوبینر همراه باشید تا رنگ و روغن های مناسب ساخت ظروف چوبی را به شما معرفی کند.  

احجام و ظروف چوبی

پوشش ها نقش محافظت کننده و بالا بردن مقاومت ظروف و مجسمه های چوبی را بر عهده دارند. البته این مورد را نیز باید در نظر گرفت که علاوه بر محافظت رنگ و پوشش جلوه و زیبایی بیشتری به محصولات چوبی می‌بخشند. رنگ های با کیفیتی که ضرری به جسم مصرف کننده نمی رسانند می‌توانند از رشد کپک، قارچ و باکتری بر روی بدنه و زوایای ظرف و درزها جلوگیری کنند. اما مهم ترین ویژگی رنگ ها این است که سطح چوب را آب گریز می‌کنند به این معنا که آب بر روی ظرف باقی نمی‌ماند تا در عمق آن و گوشه کناره هایش نفوذ کند و منجر به پوسیدگی و سایر مشکلات ذکر شده گردد. در مواردی تولید کنندگان و حتی مشتریان ترجیح می‌دهند که ظروف چوبی و مجسمه های چوبی را رنگ آمیزی نکنند در این موارد بهترین کار برای زیبایی محصولات استفاده از روغن های و مواد براق کننده طبیعی است. بسیاری از تولید کنندگان از روغن زیتون، روغن آفتابگردان و کنجد به عنوان یک پوشش آب گریز استفاده می‌کنند که به خوبی سطح چوب را کاور می کند. علاوه بر این روغن ها می‌توانید از موم زنبور عسل، چربی حیوانی و روغن گیاهان مختلف نیز به عنوان پوشش ظروف و مجسمه های چوبی استفاده نمایید. تا این جای مقاله از نکات مثبت روغن های گیاهی صحبت کردیم اما این را در نظر بگیرید که روغن زیتون، کنجد، آفتابگردان و سایر موارد ذکر شده به دلیل دیر جذب شدن در لحظات اول زیبایی خاصی دارند اما پس از چند لحظه گرد و غبار محیط را جذب می‌کنند، بهتر است برای حل این مشکل از فروشندگان رنگ و روغن های پوشش دهنده روغن گیاهی مخصوص چوب را خریداری نمایید که نه تنها ماندگاری و کیفیت بالایی دارند بلکه عاری از سایر ضررهای روغن و رنگ های شیمیایی می‌باشند که سلامت جامعه در خطر نیفتد.

افزودن نظر جدید