یکشنبه, ۰۲ مهر,۱۳۹۶

انواع ام دی اف (MDF)

انواع ام دی اف (MDF)

نوع افزودنی های چسب و همچنین میزان و شکل پرس در این پروسه نوع و خصوصیات فراورده نهایی را تعیین می کند در حال حاضر حدود 15 درصد نیاز کشور به MDF در داخل و 85 درصد آن توسط واردات از سایر کشور ها تهیه می شود.

آلمان و ترکیه از بزرگترین تولید کنندگان MDF در جهان بشمار می روند. معمولا فیبر های تولیدشده بصورت خام و یا روکش شده ( با انواع روکش های ملامینه ٬ چوب طبیعی ٬ کاغذهای دکوراتیو ٬PVC ، VINILIUM،HPL ٬ فرمیکا و...)درضخامت های مختلفی به بازار  عرضه می شوند . ورقه های MDf در  سایز های 2440x 1220 ,2440x 1830 ,3660x 1830 ,4100x 1830mmو ضخامت های 3 ٬ 4 ٬ 6 ٬ 8 ٬ 10 ٬ 12 ٬ 16 ٬ 18 ٬ 20 ٬ 25 ٬ 32 و 38 میلیمتر وارد بازار می شوند .

ویژگی ورق های(MDF)

1 – تنوع محصول در طرح روکش ٬ نوع ٬ ضخامت ٬ چگالی و تراکم ذرات

2 – به راحتی مانند چوب قابل برش ٬ سمباده زنی و ماشین کاری می باشد .

3 – ورقه های آن دارای سطحی کاملا صاف و متراکم می باشند .

4 – برخلاف چوب هیچ گونه گره ای در داخل انواع فیبر وجود ندارد .

5 – قیمت بسیار مناسب نسبت به چوب طبیعی

6 – پایداری ابعاد و مقاومت مناسب در برابر پوسیدگی ٬ رشد انواع قارچ ها و حشرات موذی

7 – در تمامی سطوح MDF چگالی یکسان می باشد .

8 – به راحتی می توان قطعات MDF را توسط چسب چوب به یکدیگر متصل نمود .

9 – نسبت به نئوپان از مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت برخوردار می باشد .

انواع  MDF با توجه به خواص ویژه آنها

ام دی اف نازک (Thin MDF)

این نوع MDF  بطور  گسترده در ساخت دیوارپوش های MDF ٬ پوشش های متنوع سقف ٬ صنعت خودرو سازی ٬ طراحی و تولید تخته های  منحنی ٬ انواع کفپوش ٬ سطح پشتی کابینت ها و کمد ها و همچنین ساخت  رویه  درب های  چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و بر اساس استاندارد EN-622-5 در کلاسهای 1.8mm ٬ 2.5mm ٬ 2.5 – 6mm ٬ 4 – 6mm  تقسیم می شوند .

ام دی اف ضخیم ( Thick MDF )

بر اساس استاندارد EN-622-5 این نوع MDF در کلاسهای 30 – 45mm و 45 – 60mm واردبازار می شوند از آنجا که این محصولات  دارای  ضخامت بالایی هستند گزینه مناسبی جهت ماشینکاری بوده و در ساخت رویه های نقش دار و ساده دکوراتیو ٬ ساخت سازه های چوبی و ... مورد استفاده قرار می گیرند .

ام دی اف با فرمالدئید کم (Low Formaldehyde)

این نوع MDF به عنوان MDF استاندارد در بازار  موجود بوده  و موارد استفاده آن صنعت مبلمان و  دکوراسیون  داخلی و ...می باشد . طبق استاندارد EN-622-1 حداکثر انتشار فرمالدئی در آنها  9mg/100gr  می باشد که تاثیر زیادی در کاهش خوردگی فلزات نیز خواهد داشت .

ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت ( MDF.HLS - MDF.H )

همانطور که میدانید انواع مختلف فیبر بخصوص انواع با ضخامت کمتر از 6mm ٬ در صورتی که در محیط مرطوب قرار گیرند ابعادشان تغییر کرده و به اصطلاح باد میکنند لذا جهت رفع این مشکل ٬ در پروسه تولید MDF ٬ با جایگزین نمودن چسب اوره فرمالدئید توسط یک چسب ضد رطوبت انواع خاصی از MDF تولید می شودکه پایداری خوبی در برابر رطوبت ( حدوداتا رطوبت 80 درصد ) دارند . انواع دیگری از MDF های مقاوم در برابر رطوبت نیز وجود دارند که علاوه بر خواص ذکر شده ازاستحکام مکانیکی خوبی برخوردار هستند ( MDF.HLS .MDF ) های  مقاوم در برابر  رطوبت در ساخت تجهیزات و مبلمان،حمام ٬ دستشوئی ٬ پله ها ٬ کف پوش ها و پنجره ها مورد استفاده قرار می گیرند .

(MDF)مقاوم در برابر حشرات و قارچها

این نوع از MDF حاوی مواد حشره کش و ضد قارچ بوده مورد استفاده آن ساخت کفپوش می باشد .

(MDF)مقاوم در برابر آتش (Flame Retardant MDF)

که بطور گسترده در طراحی دیوارپوش ها ٬ قفسه های فروشگاه ها و .. مورد استفاده قرار می گیرد.

فیبر با چگالی بالا (HDF : high density Fiberboard)

معمولا با تغییر فشار پرس و  نوع مواد اولیه  در تهیه خمیر چوب در پروسه تولید MDF ٬  فیبر های  با دانسیته بالای 800 تولید می شود که از چوب محکمتر و سبکتر بوده ٬ آنرا HDF می نامند  آمریکا ٬ کانادا و چین از تولید کنندگان مهمHDF در جهان بشمار می روند . به دلیل چگالی بالاتر این محصول قابلیت ماشینکاری آن نسبت به سایر انواع فیبر بهبود یافته ٬ ازخواص فیزیکی و مکانیکی بهتری برخوردار می باشد .

فیبر با چگالی پایین (LDF : Low Density Fiberboard)

در مواردی که  نیازی به فیبر با استحکام  مکانیکی بالا نیست  و نیز  مواردی که فیبر تنها  به  عنوان  عایق های حرارتی و صوتی استفاده می شودو همچنین طراحی دکوراسیون های سبک از فیبر با چگالی بین 550 – 650 استفاده می شود.

(MDF)با روکش های تزئینی (Decorative Surfaced MDF)

امروزه  MDF  های روکش شده سهم اعظم تولیدات کارخانه های تولید ام دی اف را به خود اختصاص داده اند. برخی ازانواع  معروف این روکش ها عبارتند از : روکش هایی که از چوب  طبیعی  ساخته  شده اند ٬ روکش های ملامینه ٬ PVC ٬ انواع کاغذهای دکوراتیو و ...

(MDF)های قالب گیری شده

این نوع MDF ها معمولا به عنوان رویه در ساخت درب های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

نادری، محمد«انواع ام دی اف (MDF)»،چوبینر

افزودن نظر جدید