تخفیف و پیشنهاد

یکشنبه, ۱۵ تیر,۱۳۹۹

بررسی مشکلات مختلف در زمان استفاده از تیغ اره نواری

یکی از دستگاه های برش در صنعت چوب، فلزات و مواد پروتئینی اره فلکه می‌باشد که برای استفاده از آن باید تیغ اره نواری بر روی آن نصب گردد. تیغ اره نواری برای برش هر متریال به شکل خاصی طراحی می شود و از لحاظ شکل دندانه ها با یکدیگر فرق دارند. تیغ اره نواری علاوه بر شکل و تعداد دندانه در ضخامت و عرض های متفاوتی تولید می‌شود که متناسب با نوع دستگاه انتخاب می‌گردند. علاوه بر موارد ذکر شده مدل های رام بری که به گام بلند نیز معروف هستند مناسب چوب های یخ زده و سخت می باشند و در مناطق سرد و کوهستانی به کار می‌روند. در مقاله های دیگر چوبینر به طور کامل در مورد تیغ اره نواری و اره فلکه صحبت شده است در این مقاله هدف اصلی بررسی نواقص، عیوب و مشکلاتی که هنگام استفاده از تیغ اره نواری رخ می دهد می‌باشد پس با ما همراه باشید تا مشکلاتی که شاید در کارگاه شما هم رخ داده باشد را بررسی نماییم.

عمده ترین مشکلات در زمان استفاده از تیغ اره نواری

نکته مهم برای پیشگیری از مشکلات نحوه نصب صحیح و استفاده درست از تیغ اره نواری می‌باشد، که البته قبل از آن باید دقت نمایید بهترین تیغ اره نواری و متناسب با ابعاد دستگاهتان انتخاب نمایید که مشاوران فروش چوبینر در این زمینه می‌توانند شما را یاری دهند. اما عمده ترین مشکلات در زمان استفاده از تیغ اره نواری که برای اکثر افراد پیش می‌آید به شرح زیر می‌باشند:

  • لرزش هنگام برش
  • کند شدن دندانه
  • برش زبر و خشن
  • شکستن و ترک خوردگی تیغ اره نواری
  • کج بری
  • تغییر شکل و فرم تیغه

تیغ اره نواری

لرزش در زمان برش

بروز لرزش هنگام برش قطعه کار به دلیل مشکلاتی در گیره ها و بازوهای دستگاه پیش می‌آید، در این شرایط باید برای این که قطعه کار در هنگام برش به خوبی مهار شود گیره ها را چک کنید که با قدرت و فشار بالا قطعه را مهار کرده باشند و یا این که بازوهای راهنما در دستگاه را به شکلی تنظیم کنید که به هم نزدیک باشند و فاصله زیادی بین آن ها نباشد و گایدها به قطعه کار در بیشترین حد امکان نزدیک شوند. مورد دیگر که باعث لرزش هنگام برش می‌شود، خوردگی یا همان ساییده شدن بلبرینگ ها می‌باشد که باید رفع شود. تیغ اره نواری را به شکلی نصب کنید که شل و آزاد نباشد زیرا این آزاد بودن یکی از دلایل لرزش های شدید هنگام برش است، برای حل این مشکل از کشش سنج استفاده نمایید. از موارد دیگر انتخاب تیغ اره نواری متناسب با سرعت دستگاه می‌باشد که در هنگام خرید باید به این مورد توجه نمایید.

کند شدن دندانه

موارد مختلفی باید برای جلوگیری از کند شدن دندانه تیغ اره نواری رعایت شود که مهم ترین آن ها همخوانی سرعت دستگاه با سرعت تیغ اره نواری است که هنگام خرید باید به آن دقت کنید. یکی دیگر از موارد مهم در رابطه با پیشگیری از کند شدن دندانه، هماهنگ بودن زاویه دندانه با جنس و اندازه قطعه ای که برش می‌خورد، است. مورد دیگر که موجب کند شدن دندانه تیغ اره نواری می‌شود براده های باقی ماندن در لا به لای آن ها است که باید با برس های مناسب و سایر روش های تمیزکاری این براده ها و آلودگی ها را از دندانه ها پاک نمایید. علاوه بر موارد ذکر شده هنگام خرید به فولاد به کار رفته در ساخت تیغ اره دقت نمایید و مواردی که دارای ناخالصی می باشند را انتخاب ننمایید. لازم به ذکر است در اکثر مواقع موارد ذکر شده پس از گذر زمان موجب شکستن دندانه نیز می‌شوند.

برش زبر و خشن

در صورتی که نرخ باردهی؛ سرعت برش و مواردی از این قبیل به درستی و به صورت استاندار انجام نشود منجر به برش های زبر، خشن و بی کیفیت می‌گردد. علاوه بر این یکی دیگر از عوامل برش های بی کیفیت عدم تناسب زاویه دندانه ها با جنس و ابعاد قطعه کار می‌باشد، در این مورد هنگام خرید تیغ اره نواری با مشاوره گرفتن از کارشناسان فروش چوبینر خرید مطمئن و متناسب با جنس قطعه و نوع دستگاهتان انجام دهید.

شکستن و ترک خوردگی تیغ اره نواری

از عوامل شکستن و ترک خوردگی تیغ اره نواری می توان به مواردی از قبیل تنظیم نبودن بازوهای راهنما و خوردگی بلبرینگ اشاره نمود. علاوه بر موارد ذکر شده یکی از دلایل شکستن تیغ اره نواری احتمالا این مورد است که کشش تیغ اره به درستی و استاندارد تنظیم نشده است، برای پیشگیری از این مشکل بهتر است از کشش سنج استفاده نمایید. نکته مهم این مورد است که کشش تیغ اره به طور معمول بین 180 تا 220 بار تنظیم می شود.

شکستن تیغ اره نواری

کج بری 

کج بری دلایل متعددی دارد که می توان به عدم تناسب زاویه دندانه به جنس قطعه کار، عدم تناسب سرعت تیغ اره نواری با دستگاه، تنظیم نبودن کشش تیغ اره، تنظیم نبودن فاصله بازوهای راهنما می‌باشد و در اکثر مواقع اصلی ترین دلیل کج بری مشکلات مربوط به گایدها یا همان بازوهای راهنما است. علاوه بر این موارد در شرایطی که چپ و راستی دندانه ها نیز از بین برود تیغ اره به درستی بر روی قطعه کار هدایت نمی‌شود یا اگر دندانه ها کند شوند نیز امکان دارد منجر به کج بری شود.

تغییر شکل تیغ اره نواری

بالانس نبودن فلکه ها، مشکلات بازوهای راهنما که باعث می‌شود قطعه کار جا به جا گردد و این جا به جایی منجر به وارد شدن فشار بر روی تیغ اره نواری می شود که در نهایت شکل و تیغ اره تغییر می‌کند. مورد دیگر این است که اگر گام و فاصله دندانه متناسب با جنس قطعه کار انتخاب نگردد با گذر زمان دندانه ها دچار تغییر شکل ظاهری می‌شوند.

قیمت تیغ اره نواری

تیغ اره نواری معمولا به صورت کلافی ارائه می شود و با توجه به سایز دستگاه و نیاز کارگاه برش و به صورت سر به سر جوش خورده و در بازار ارائه می‌شود. به همین دلیل قیمت تیغ اره فلکه بسیار متفاوت و متنوع خواهد بود و در حالت های مختلف از قبیل کلاف کامل، فروش متری و جوش خورده و آماده قابل ارائه است. شما عزیزان برای دریافت راهنمایی در مورد قیمت تیغ اره نواری می توانید با کارشناسان فروش چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید