دوشنبه, ۰۶ مرداد,۱۳۹۹

بهترین ام دی اف در ساخت کابینت سازی چیست؟

شاید اکثر مشتریان در لحظه اول و هنگام تصمیم گیری برای ساخت کابینت آشپزخانه به رنگ کابینت و متناسب بودن با دکوراسیون منزل دقت نمایند، در حالی که علاوه بر رنگ باید به کیفیت و مقاومت متریال توجه نمود. بدون شک در چند دهه اخیر ام دی اف یکی از بهترین انتخاب ها در کابینت سازی بوده است. ام دی اف در مدل های مختلف با کیفیت های متفاوت تولید می گردد که متناسب با بودجه و نیاز مصرف کننده انتخاب می شوند. در این مقاله قصد داریم به نکات مهم هنگام انتخاب ام دی اف جهت ساخت کابینت اشاره نماییم. 

ام دی اف چیست؟

ام دی اف یعنی تخته فیبر با چگالی متوسط. ام دی اف ها قابلیت چکش خوری، سنباده زنی و .... را دارند. ام دی اف از لحاظ اقتصادی نسبت به چوب و اچ دی اف مقرون به صرفه تر است، زیرا قیمت کمتر و مقاومت بالاتری دارد. از ویژگی های مثبت ام دی اف می توان به مقاومت آن در برابر گرما و سرما اشاره نمود زیرا در این شرایط تغییر شکل نمی‌دهد و فرم اولیه خود را حفظ می‌کند. ام دی اف به صورتی طراحی می‌شود که به راحتی می توان روکش های مختلفی را بر روی آن پیاده نمود. از نکات منفی ام دی اف این مورد است که در صورت شکستگی و ترک اتصال مجدد آن مشکل تر از چوب می باشد.. همچنین در صورتی که در معرض آب قرار گیرد متورم می شود که این مشکل با روکش های مقاوم در برابر آب تا حدودی برطرف می گردد. 

ام دی اف

ام دی اف خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ام دی اف خوب باید به واسطه روکشی که برای آن انتخاب شده است در برابر آب مقاوم باشد و متورم نگردد.  البته لازم به ذکر است که منظور از مقاوم بودن در برابر آب یعنی قابلیت تمیز کردن با دستمال نمدار را دارد. روکش متداولی که برای ام دی اف به کار می‌رود هایگلاس  می باشد. هایگلاس یک روکش از جنس پلکسی گلاس است که اگر بی کیفیت باشد دچار لب پری می‌گردد، همچنین کیفیت آن مرتبط با جنس روکش، نوع چسب و کیفیت دستگاه پرس است. ضد خط و خش بودن یعنی این که با اسکاچ نرم ام دی اف تمیز شود دچار خط و خش نگردد. علاوه بر موارد ذکر شده ام دی اف خوب در برابر مواد شوینده از قبیل وایتکس و شیشه پاک کن و ... مقاوم است و دچار آسیب نمی گردد. مقاومت در برابر حرارت بر اساس جنس روکشی که در ورق ام دی اف به کار رفته است سنجیده می شود و این مورد نیز از آنجا که کابینت در آشپزخانه استفاده می شود بسیار مهم است. از دیگر موارد مهم جهت خرید ام دی اف این مورد است که جنس روکش و ام دی اف در حدی مرغوب باشد که هنگام سوراخ کاری جهت نصب لولا دچار آسیب و شکستگی نشود. از جهت زیبایی نیز باید دقت نمایید که ام دی افی که برای کابینت انتخاب می کنید داراری روکش مناسب با دکوراسیون منزل، یراق آلات و اکسسوری های آشپزخانه باشد. از دیگر نکات مهم جهت انتخاب ام دی اف با کیفیت می توان به آنتی باکتریال بودن، نوار پی وی سی، UV و ... اشاره نمود. 

افزودن نظر جدید