پنجشنبه, ۲۲ اسفند,۱۳۹۸

دلایل ایجاد ترک در تیغ اره نواری

تیغ اره نواری که بر روی دستگاه اره فلکه نصب می شود جزء ابزارهای برشی محسوب می شود که در صنعت چوب، فلز و گوشت به کار می رود. برای خرید تیغ اره نواری باید به ابعاد دستگاه دقت کنید و بر اساس آن تیغ اره را انتخاب کنید. از دیگر نکات انتخاب و خرید تیغ اره نواری ضخامت و عرض آن می باشد که در اندازه های مختلف عرضه می شود. با توجه به استفاده زیاد از اره فلکه و به نسبت آن تیغ اره نواری، مشکلات متعددی برای مصرف کننده پیش می آید که یکی از آن ها ترک و شکستگی تیغ اره نواری است. در این مقاله قصد داریم برای آگاهی شما اطلاعاتی در رابطه با دلایل ترک خوردگی و شکستگی تیغ اره نواری در اختیارتان قرار دهیم.

معایب ترک اره نواری

تیغ اره نواری بدون شک به دلیل گدر زمان و کهنه شدن دچار ترک می شود اما این مورد تنها دلیل بروز این مشکل نیست. ترک اره نواری یک مشکل اساسی است که می تواند منجر به آسیب دیدن قطعه کار گردد. علاوه بر آسیب دیدن قطعه کار از لحاظ ایمنی نیز سطح ایمنی اپراتور دستگاه و اطرافیانش به خطر می افتد. پس در ادامه این مقاله به سایر دلایل ترک اره نواری می پردازیم تا این مشکل برای شما پیش نیاید.

اره نواری

جای گذاری نامناسب تیغ اره نواری

نخستین دلیل ترک خوردگی و شکستگی تیغ اره نواری جای گذاری نامناسب است، وقتی تیغه را بیش از حد سفت کنید آسیب می بیند. بهتر است برای نصب تیغ اره نواری از افراد آگاه و با تجربه کمک بگیرید یا این که از تیغ اره نواری هایی که دارای نشانگر هستند تا مقدار فشار را تنظیم کنید استفاده نمایید. به طور کلی کشش وارد شده بر تیغه اگر بیش از حد معمول باشد تیغ اره نواری بدون شک ترک بر می دارد.

تنظیم نادرست بخش راهنما

دلیل دیگر ایجاد ترک تیغ اره نواری تنظیم نادرست بخش راهنما است که یکی از دلایل بازی کردن تیغه و ایجاد کشش و تنش بر روی آن محسوب می شود. شخصی که تنظیم تیغ اره نواری را بر عهده دارد باید دقت کند که بلبرینگ ها و چوب های مربوط به تنظیم تیغ اره نواری را در حد مناسب نه بسیار دور و نه بسیار نزدیک به تیغه تنظیم نماید. لازم به ذکر است اگر از راهنمای بلبرینگی استفاده کنید نتیجه بهتری کسب می کنید.

سرعت و میزان فشار در هنگام برش

هنگام برش قطعه کار سرعت و فشاری را که به تیغه و دستگاه وارد می شود بسیار مهم است؛ زیرا در صورتی که فشار بیش از حدی وارد شود و بخواهید سرعت برش که به وسیله شما کنترل می شود را بالا ببرید تیغ اره نواری گرم می شود. در این شرایط پس از گرم شدن تیغ اره دچار ترک و شکستگی می شود.

عملکرد نادرست فلکه

اگر اره فلکه دچار مشکل بشود و در حین کار موجب لقی، ایجاد فشار، لرزش و تاب خوردن تیغه گردد به تیغ اره نواری فشار وارد می شود و دچار ترک خوردگی در قسمت های مختلف می گردد. برای مثال یکی از اجزای اره فلکه که موجب اختلال در عملکرد آن می گردد یاتاقان دستگاه است که باید چک شود و در صورت ایراد تعویض گردد.

تنظیم نادرست چپ و راست تیغه

یکی از مراحل اولیه خرید و نصب تیغ اره نواری چپ و راست کردن تیغه می باشد. اگر در چپ و راست کردن تیغه زیاده روی کنید فشاری که به تیغه وارد می شود منجر به ترک خوردگی بدنه تیغه می گردد.

تمیز نکردن اره نواری و اره فلکه ای

سعی کنید از اره فلکه ای استفاده کنید که مجهز به سیستم جمع آوری گرد و خاک باشد و به طور کامل براده هایی که در حین کار بر روی تیغه می نشیند را جمع آوری کنید. علاوه بر این چوب هایی که دارای صمغ می باشند موجب کثیف شدن تیغه می گردند و باید با شوینده ها و اسپری های مناسب تمیز گردند.

تیغ اره نواری

نتیجه گیری کلی

با توجه به نکاتی که ذکر شد تیغ اره نواری حساسیت بالایی به تغییرات دمایی دارد؛ به این صورت که اگر سرعت دستگاه را بالا ببرید یا این که زمان زیادی با اره فلکه کار کنید دمای بدنه و دندانه های تیغ اره نواری بالا می رود. این گرما و سپس سرمای ناگهانی که وارد می شود مثل یک شوک عمل می کند و تیغ اره ترک برمی دارد. برای فصل زمستان بهتر است دمای کارگاه را متعادل نگه دارید تا از برخورد گرما و سرمای ناگهانی بر روی تیغ اره جلوگیری کنید.

افزودن نظر جدید