تخفیف و پیشنهاد

چهار شنبه, ۳۰ بهمن,۱۳۹۸

روش های تمیز کردن تیغ اره و مته های اورفرز

برش دقیق، بدون لب پر شدن و سوختگی چوب و سایر متریال ها جزء مراحل مهم تولید یک محصول با کیفیت می باشد. برای برش، باربرداری، حکاکی و ... از تیغ اره دیسکی، تیغ اره نواری و مته های اورفرز و سی ان سی استفاده می شود. با گذر زمان و استفاده های متعدد، تیغ اره و مته دچار مشکلاتی می شوند که تاثیر مستقیمی بر کیفیت برش برجای می گذارند. یکی از مهم ترین موارد تاثیرگذار بر روی برش بهتر، تمیز کردن تیغ و مته های برش می باشد که باید با روش اصولی صورت گیرد که آسیبی به تیزی و برندگی تیغه وارد نکند. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی روش های مختلف تمیز کردن تیغ اره دیسکی، تیغ اره نواری و مته اورفرز بپردازیم. 

تمیز کردن تیغ اره

چرا باید تیغ اره را تمیز کنیم؟

تیغ اره و مته اورفرز با گذر زمان به دلیل درگیر شدن با الیاف چوب، براده های چوبی، صمغ و روکش های مختلف دچار آلودگی هایی می شود که قدرت و کیفیت برش آن را کاهش می دهد. برش هایی که با تیغه کثیف انجام می شود دارای لب پری و ترک خوردگی هستند. علاوه بر این  استفاده از تیغه کثیف موجب ایجاد اصطکاک می شود و در نتیجه برش های نامنظمی به وجود می آورد و حتی در شرایط بدتر تیغه در لا به لای چوب گیر می کند. در چنین مواقعی با خود فکر می کنید که تیغه شما کارایی خود را از دست داده است در حالی که چنین نیست و با چند روش ساده می توان تیغ اره را تمیز کرد. در ادامه با ما همراه باشید با روش های اصولی تمیز کردن تیغ اره و مته اورفرز که به شما آموزش می دهیم. روش های تمیز کردن تیغ اره، تیغ اره نواری و مته اورفرز به شرح زیر می باشند:

  • محلول جوش شیرین و آب
  • نفت
  • اسپری WD-40

محلول جوش شیرین و آب

محلول جوش شیرین و آب یکی از بهترین ترکیبات برای تمیز کردن تیغ اره و مته های می باشد. در این روش یک ظرف در سایز مناسب بیاورید و تیغ اره را درون آن قرار دهید سپس آب جوش را در حدی که یک بند انگشت بالاتر از تیغه را بپوشاند داخل ظرف بریزید پس از این مرحله جوش شیرین را در بخش های کثیف تیغه و دندانه ها بپاشید تا با آب جوش ترکیب شود. بعد از چند دقیقه با یک مسواک نرم به آرامی تمامی قسمت های تیغه را تمیز نمایید و آبکشی کنید، این روش هیچ آسیبی به تیغ اره و الماسه نمی رساند و یک روش کاملا طبیعی و راحت محسوب می شود. دقت نمایید که پس از اتمام آبکش و شست و شو با پارچه تمیز تیغ اره را خشک نمایید.

نفت

یکی دیگر از روش های تمیز نمودن تیغ اره و مته استفاده از نفت و مشتقات آن مانند گازوئیل است. برای این کار باید تیغ اره یا مته را داخل ظرف حاوی نفت و گازوئیل قرار دهید و پس از یک شبانه روز با کمک مسواک یا برس نرم و آب تمیز نمایید. لازم به ذکر است که از این روش برای تمیز نمودن مته های بلبرینگی استفاده نشود زیرا موجب از بین رفتن چربی بین ساچمه های بلبرینگی می شود.

اسپری WD-40

اسپری WD-40 یک محصول آمریکایی می باشد که علاوه بر تمیزکاری نقش مهمی در ضد زنگ نمودن تیغه دارد و بهتر است در صورت استفاده از روش های مختلف تمیزکاری تیغ اره از این اسپری نیز استفاده نمود. اسپری WD-40 به شکلی تولید شده است که پس از استفاده گرد و غبار و هیچ مواد خارجی بر سطح تیغ اره نمی نشیند. 

اسپری WD-40

قیمت تیغ اره 

برای اطلاع از قیمت تیغ اره می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید