فروشنده شو
یکشنبه, ۱۲ مرداد,۱۳۹۹

معرفی ابزارهای اندازه گیری ضروری کارگاه نجاری

هر چه ابزارهای اندازه گیری کارگاه دقیق باشند نتیجه کار بهتر می‌شود زیرا اندازه گیری درست منجر به برش های دقیق و در نتیجه اتصالات بهتر می‌شود. ابزارهای اندازه گیری مناسب کارگاه های نجاری از تنوع بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل کار اندازه گیری را برای شما راحت می کنند. در این مقاله چوبینر قصد دارد مناسب‌ترین ابزارهای اندازه گیری را به شما معرفی نماید. 

انواع ابزار اندازه گیری 

ابزار اندازه گیری در مدل های مختلفی تولید می‌شود که در هر شرایطی و در مکان‌هایی که دسترسی کاملی به آن ها نداریم بتوان از آن‌ها استفاده نمود. ابزارهای اندازه گیری متداول که به ذهن ما خطور می‌کند شامل خط کش، گونیا و.... است اما امروزه شابلون ها و لوازم مختلفی برای هموار کردن مرحله اندازه گیری وارد بازار شده است که فروشگاه چوبینر عرضه کننده مدل های مختلفی از این لوازم می‌باشد، انواع ابزار اندازه گیری مورد نیاز صنعت چوب به شرح زیر می‌باشد:

  • گونیا
  • گونیومتر
  • شابلون سوزنی
  • شابلون لوله
  • زاویه سنج چند ضلعی
  • گونیا مرکب

گونیا

گونیا یک سه ضلعی است که دارای درجه بندی های مختلف می باشد و اندازه های آن بر اساس اینچ و سانتی متر تعیین شده ایند. گونیا نجاری که به گونیا همه کاره نیز معروف است به شکلی طراحی شده است که به واسطه لبه پهنی که دارد می‌توان آن را به صورت عمودی و ایستاده نیز استفاده نمود و به راحتی در کنار لبه قطعه کار قرار می‌گیرد. گونیا نجاری برای اندازه گیری و نشانه گذاری بر سطح چوب یک ابزار مناسب و کاربردی محسوب می‌شود که در ابعاد مختلف و با متریال های گوناگون فلزی، پلاستیکی و ... تولید می‌گردد. در بعضی مدل های گونیا از دو بخش تشکیل می‌شود که به گونیا دو بازو معروف است و به عنوان خط کش نیز می‌توان از آن استفاده نمود. همچنین گاهی گونیا به صورت ترازدار تولید می‌شود و یکی از بازوهای گونیا خط کش و بازوی دوم تراز می‌باشد.

گونیا دوبازو

گونیومتر

گونیومتر یک ابزار اندازه گیری جادویی و فوق العاده کار راه انداز است که اگر روش استفاده از آن را بدانید بدون شک مشکلات زیادی از شما را حل می‌کند. در ابتدا لازم است متذکر شویم که گونیومتر منحصر به صنعت چوب نیست و در کاشی کاری، سنگ کاری، نصب کف پوش، سرامیک و ... استفاده می‌شود. گونیومتر از خط کش و پیچ و مهره تشکیل شده است که با باز و بسته کردن پیچ و مهره ها می‌توان آن را به اشکال مختلفی که مد نظرمان است درآورد، برای مثال از گونیومتر می توان به عنوان یک الگو برای گوشه، کنج، زوایا و قناسی ها یا اشکال هندسی پیچیده استفاده نمود.

گونیومتر

شابلون سوزنی 

شابلون سوزنی نیز مانند گونیومتر در مشاغل مختلف همچون کاشی کاری، کابینت سازی، پارکت، نصب کف پوش و ... قابل استفاده است. شاید بارها برای شما در هنگام کاشی کاری، نصب پارکت، نصب کابینت و مواردی از این قبیل پیش آمده باشد که با یک قناسی، کنج، لوله های نصب شده بر روی دیوار و.... مواجه شده باشید برای این بخش ها به ارحتی می توانید از شابلون سوزنی کمک بگیرید و الگوی قسمت مورد نظر را بر روی MDF، پارکت، سرامیک و.... پیاده نمایید و قسمت های مشخص شده را برش بزنید.

شابلون سوزنی

 شابلون لوله

شابلون لوله نیز همانند گونیومتر و شابلون سوزنی یک ابزار برای الگوبرداری می‌باشد که به صورت تک هد و دو هد تولید می‌شود. شابلون لوله را می توان برای ایجاد محل قرارگیری پریز برق، لوله آب و مواردی از این قبیل استفاده نمود. همچنین در مواردی شابلون لوله داراری خط کش های درجه بندی شده نیز می‌باشد.

شابلون سوزنی

زاویه سنج چند ضلعی

زاویه سنج چند ضلعی یک محصول منحصر به فرد و ویژه است که برای رسم اشکال مختلف و تنظیم دقیق زاویه برش استفاده می‌شود. از زاویه سنج چند ضلعی برای کالیبره کردن تیغ اره در ماشین آلات برشی همچون اره میزی، فارسی بر و... استفاده می‌شود. با توجه به این که این مدل گونیا قابلیت برش چوب در زوایای مختلفی از قبیل 45، 60، 75 و 54 درجه را دارد می توان از آن برای ایجاد باکس، جعبه و محصولاتی به شکل مربع، مثلث، شش ضلعی و... استفاده نمود و یک محصول ویژه برای تولید قاب، باکس و استند محسوب می‌شود.

زاویه سنج چند ضلعی

گونیا مرکب 

یک نمونه پرطرفدار از ابزارهای اندازه گیری گونیا مرکب نام دارد. گونیا مرکب همان طور که از عنوانش مشخص است از چند ابزار اندازه گیری تشکیل شده است که مواردی همچون نقاله، خط کش، تراز و... را شامل می‌شود. با استفاده از گونیا مرکب قادر به انجام عملیات مختلفی هستید و می توانید اموری خط کشی زاویه ۹۰ درجه، خط کشی زاویه ۴۵ درجه، به دست آوردن مرکز دایره، به دست آورد‌ن عمق شیار و اندازه گیری های فاصله های ساده و کوتاه را انجام دهید.

گونیا مرکب سه تکه

قیمت انواع ابزار اندازه گیری

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار اندازه گیری می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع ابزار اندازه گیری با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید