چهار شنبه, ۲۳ بهمن,۱۳۹۸

معرفی انواع سنباده، چوب ساب و سر دریلی

یکی از مراحل مهم در تولید محصولات چوبی، فلزی و... سنباده کشیدن می باشد. کاغذ سنباده به شکلی طراحی می شود که با نصب بر روی دستگاه سنباده زن عملیات سنباده زنی را انجام می دهد. کاغذ سنباده در مدل و ابعاد مختلفی متناسب با نوع سنباده تولید می گردد. علاوه بر کاغذ، سنباده به صورت فلاپ، رولی، پره ای، شانه ای و... تولید می گردد که بر روی مینی فرز و  دستگاه های سنباده زن نصب می شوند. با ما همراه باشید که در این مقاله به معرفی انواع سنباده و چوب ساب بپردازیم.

سنباده چیست؟

یک تعریف کلی از سنباده به این شرح است که سنباده از تعدادی دانه سخت با قدرت سایش بالا تشکیل شده است که این دانه های سخت با کمک چسب های مخصوص بر روی کاغذ یا پارچه سنباده چسبانده می شوند. سنباده را بر اساس میزان سختی یا همان گرید تقسیم بندی می کنند، به طور کلی هرچه عدد درجه سختی یا گرید کمتر باشد سنباده زبرتر و هرچه عدد درجه سختی بالاتر باشد سنباده نرم تر است. جالب است بدانید برای تولید دانه های سایشی سنباده، از مواد طبیعی مانند ماسه، سنگ چخماق، سنگ کوارتز، سنگ لعل یا از مواد مصنوعی مانند براده فلزات، اکسید آلومینیوم، کربو سیلیسیم و کاربید سیلیسیم استفاده می شود. در ادامه به بررسی انواع سنباده با توجه به نوع پشت بند، شکل ظاهری و... خواهیم پرداخت.

سنباده

انواع سنباده از لحاظ نوع پشت بند

سنباده ها از لحاظ نوع پشت بند در چند مدل مختلف تولید می شوند که به شرح زیر می باشند:

  1. پشت بند کاغذی: یک نمونه از سنباده های ساده و ابتدایی محسوب می شود که از دوام و استقامت کمتری نسبت به مدل های دیگر برخوردار است. از سنباده پشت بند کاغذی بیشتر در نقاشی ساختمان استفاده می شود.
  2. پشت بند پارچه ای: سنباده پارچه ای نسبت به مدل کاغذی مقاوم تر است و از دوام بیشتری برخوردار است، معمولا از این مدل سنباده برای سایش چوب استفاده می شود و بر روی سنباده غلتکی و لرزان و... نصب می گردد.
  3. پشت بند الیافی: این مدل سنباده بسیار مقاوم می باشد و از چندین لایه پارچه متصل به همدیگر تشکیل شده است.

انواع سنباده از لحاظ شکل ظاهری

سنباده علاوه بر اینکه از لحاظ نوع پشت بند در چند طرح مختلف تولید می گردد از لحاظ شکل ظاهری نیز در مدل های محتلف عرضه می شود که به شرح زیر می باشند:

  1. سنباده ورقه ای: یکی از ابتدایی ترین سنباده ها مدل ورقه ای می باشد که به صورت مستطیل یا مربع تولید می شود.
  2. سنباده رولی: سنباده رولی که به سنباده توپی نیز معروف است به صورت نواری و رول های چند متری تولید می گردد. معمولا از سنباده رولی برای نصب بر روی سنباده های تانکی استفاده می شود.
  3. سنباده دیسکی: سنباده دیسکی یا همان سنباده دایره ای در قطر و ابعاد مختلف تولید می گردد که برای سنباده های لرزن استفاده می شود.
  4. سنباده پره ای: این مدل سنباده که به سنباده ورقه ورقه نیز خوانده می شود از چندین تکه سنباده تشکیل شده است که به صورت فرچه در کنار هم بر روی یک قطعه استوانه ای قرار می گیرند.
  5. سنباده فلاپ دیسک: یک نمونه از انواع سنباده که بر روی مینی فرز نصب می شود سنباده فلاپ دیسک نام دارد که از تعدادی سنباده کوچکتر تشکیل شده است که به صورت دایره ای کنار هم قرار گرفته اند و به شکل یک صفحه دیسکی درآمده اند. 

سنباده فلاپ دیسک

درجه سختی سنباده

همان طور که در قسمت قبل ذکر شد درجه سختی سنباده یا گرید مهم ترین ویژگی آن محسوب می شود که به دو روش اروپایی و انگلیسی تعیین می گردد که به شرح زیر می باشند:


درجه سختی سیستم اروپایی سیستم انگلیسی
فوق العاده نرم 400-600 000/
خیلی نرم 220-380 00/
نرم 160-200 0/
متوسط 120-150 1
زبر 80-120 F1
خیلی زبر 40-80 F2
فوق العاده زبر 12-30 F3

لازم به ذکر است که در ایران درجه بندی سختی سنباده با سیستم اروپایی تعیین می شود.

چوب ساب و سر دریلی 

چوب ساب یکی از اقلام مهم جهت باربرداری و فرم دهی سطح چوب می باشد که در میان فعالین صنعت چوب بسیار کاربردی است. از موارد استفاده چوب ساب می توان به فرم دهی، باربرداری و یک دست نمودن سطح چوب اشاره نمود. چوب ساب و سر دریلی در طرح و مدل های مختلف تولید می شوند که متناسب با نیاز مصرف کننده قابل استفاده هستند. در ادامه به معرفی مختصر چند مدل چوب ساب و سردریلی خواهیم پرداخت.

چوب ساب کف تراش

چوب ساب کف تراش در دو مدل تخت و قارچی تولید نمی شود که دارای دندانه های ماشین کاری شده و تیز می باشند. لازم به ذکر است که چوب ساب کف تراش با کمک یک رابط بر روی دریل نصب می شود. علاوه بر موارد ذکر شده چوب ساب کف تراش در قطرهای مختلف تولید می گردد و از موارد استفاده آن می توان به تولید احجام چوبی، کاسه، ظروقف چوبی و... اشاره نمود.

چوب ساب کف تراش قارچی

توپی چوب ساب

مورد دیگر که جزء پر مصرف ترین ابزارآلات صنعت چوب می باشد و در کارهای هنری هم مورد استفاده قرار می گیرد توپی چوب ساب است. توپی چوب ساب در ابعاد مختلف تولید می گردد و در ساخت آن از فولاد استفاده می شود. لازم به ذکر است که دندانه های ماشین کاری شده و با قدرت این مدل چوب ساب جزء ویژگی های مثبت آن می باشد. از نکات  قابل ذکر این جوب ساب این مورد می باشد که توپی چوب ساب به شکلی طراحی شده است که قابل نصب بر روی فرز میزی می باشد.

قیمت چوب ساب

با توجه به این که چوب ساب در مدل و طرح های مختلف تولید می گردد از لحاظ قیمت نیز متفاوت می باشند لذا برای اطلاع از قیمت انواع چوب ساب می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت چوب ساب با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید