سه شنبه, ۳۰ شهریور,۱۴۰۰

پرگار صنعتی چیست؟

تو هر صنعتی برای ساخت و تولید محصولات به ابزار آلات و تجهیزات خاصی نیازه تا کار دقیق و با کیفیت انجام بشه. یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مراحل برای ساخت انواع وسایل و سازه‌ها، ابزار آلات اندازه گیریه. به دلیل اینکه قبل از شروع ساخت هر وسیله باید طبق ایده و طرحی که داری، اندازه برش قطعه رو مشخص کنی تا بتونی روش کار کنی. از کاربردی‌ترین ابزار آلات اندازه گیری تو هر کارگاهی، پرگار صنعتیه. پرگار صنعتی در انواع گوناگون تولید شده که هر کدام برای اندازه گیری قسمت مشخصی از قطعه در نظر گرفته میشن. ابزارهای اندازه گیری بسیاری رو میتونی تو هر کارگاه تولیدی و صنعتی ببینی. با در نظر داشتن این ابزارها، اندازه گیری قطعات رو بدون خطا و با دقت بالا میشه انجام داد. حالا تو ادامه مطلب انواع پرگار صنعتی و دیگر ابزارهای اندازه گیری رو بهت معرفی می‌کنم تا با کاربردشون آشنا بشی و بتونی تو کارت ازشون استفاده کنی.

معرفی انواع ابزارهای اندازه گیری در کارگاه‌های صنعتی

اگه تو ابتدا فرآیند تولید یک محصول اندازه گیری اشتباه انجام بشه، کل مراحل با مشکلاتی مثل دفرمه شدن سازه روبرو میشی. پس این مرحله می‌تونه به عنوان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مراحل ساخت سازه یا وسیله چوبی در نظر گرفته بشه. برای انجام دقیق اندازه گیری قطعات بهتره از ابزارهای اندازه گیری مختلف موجود در بازار استفاده کنی. در برخی مواقع ممکن است اندازه گیری قسمتی از کار با استفاده از وسایل اولیه مثل خط کش یا متر غیر ممکن باشد؛ در این صورت می‌تونی از ابزار آلات پیشرفته‌تری مثل پرگار، گونیا نجاری متحرک، زاویه سنج دیجیتال یا موارد مشابه دیگه استفاده کنی. بنابراین با آشنایی و درک انواع ملزومات اندازه گیری کارگاهی و نحوه استفاده از اونا انتخاب مناسبی از این ابزار آلات تو کارت خواهی داشت. تو برای اندازه گیری قطعات از چه ابزاری معمولا استفاده می‌کنی؟ تا حالا با پرگار صنعتی برای اندازه گیری استفاده کردی؟

پرگار صنعتی

یکی از کاربردی‌ترین وسایل اندازه گیری تو هر صنعت، پرگاره. از پرگار صنعتی تو طراحی و رسم قطعات استفاده میشه. همچنین میشه از این ابزار برای اندازه گیری نسبت دو قطعه، پیدا کردن مرکز یک دایره، رسم دایره روی قطعه کار، اندازه گیری و پیدا کردن خط عمد بر یک شکل دایره‌، رسم تصاویر هندسی و موارد مشابه دیگه استفاده کرد. پرگارهای موجود تو بازارو می‌تونی با اندازه و مدل‌های گوناگون تهیه کنی و نسبت به کارکرد هر کدوم ازشون استفاده کنی.

پرگار صنعتی ساده

پرگار ساده صنعتی شیار دار دارای یک شیار ریلیه که به کمک اون میشه اندازه و دهانه پرگار تو اندازه مشخص تنظیم کرد. زمانیکه مطمئن شدی همون اندازه مدنظرته، پیچ بین شیار رو محکم کن تا اندازش ثابت بشه. این نوع پرگار دارای انواع مختلفیه که نسبت به شکل ظاهری و کاربردی که دارن نامگذاری شدن. افراد نسبت به نیاز و عملکردی که از این ملزومات اندازه گیری انتظار دارن، انتخابشون می‌کنن.

پرگار داخل سنج

پرگار داخل سنج از انواع پرگارهای ساده صنعتیه که برای اندازه گیری قسمت داخلی یک حفره از قطعات صنعتی استفاده میشه. معمولا برای اندازه گیری قسمت داخلی یک سوراخ از کولیس استفاده میشه اما این نوع پرگار هم چنین کارایی برای قطعات داره. پرگار داخل سنج هم انواع مختلفی دارن که تنها تفاوتشون تو نوک بازوهاشونه. نوک بازوهای این پرگارها خمیده بوده تا بدون برخورد به لبه‌های کار، داخل سوراخ بره و اندازه داخلی قطعه رو مشخص کنه. این نوع پرگار رو میشه در انواع ساده، ساعتی یا دیجیتال هم از بازار تهیه کرد.

پرگار داخل سنج

پرگار مستقیم

پرگار مستقیم نوع دیگری از پرگارهای صنعتیه که دارای دو پایه نوک تیزه. از طریق این پایه‌ها می‌تونی روی قطعات خط بکشی و قسمت مورد نظرتو اندازه بزنی. نوک پرگار از کیفیت بالایی برخورداره و هنگام کار باهاش دچار ساییدگی و لب پری نمیشه. بیشترین کاربرد پرگار مستقیم امکان خط کشی و علامت گذاری روی قطعات مختلفه. همچنین از این مدل پرگار برای علامت زدن و تعیین اندازه و انتقال اندازه قطعات، مشخص کردن اندازه و قطر اجسام، قطر قطعات استوانه‌ای، ظروف چوبی، رسم دایره و خطوط عمود بر دایره و غیره هم استفاده میشه. با کمک پیچ‌های خروسکی پرگار مستقیم می‌تونی دهانه اونو به میزان مورد نیاز تنظیم و ابعاد داخلی قطعه کار را مشخص کنی. 

پرگار مستقیم

پرگار بیرون سنج

پرگار بیرون سنج رو به دلیل شکل ظاهری با عنوان پرگار شکمی هم معرفی می‌کنن. از این پرگار برای اندازه گیری قطعات گرد مثل شفت استفاده میشه. پرگار بیرون سنج یا خارج سنج برای خراطی قطعات چوبی بسیار کاربرد داره. نحوه کار با این پرگار به این صورته که باید با کولیس یا خط کش اندازه دهانه پرگار رو تنظیم و بعد پیچ تنظیم پرگار رو محکم کنی تا اندازه مشخص شده دقیق باشه و جابجا نشه. با این کار دیگه نیازی به استفاده از کولیس نیست و به راحتی می‌تونی قطر قطعه کارتو اندازه بگیری. 

پرگار بیرون سنح

گیج فیبوناچی

بعضی موارد هم هنگام ساخت یک وسیله چوبی ممکنه با مشکلات اندازه گیری مواجه بشی. به عنوان مثال تو طراحی ساختمان و سازه های بزرگ، لوگوها، مجسمه‌ها و غیره عدد فیبوناچی بسیار به کار میره. این عدد می‌تونه باعث تولید یک سازه یا تصویر متناسب بشه اما برای اینکه به راحتی بتونی از عدد طلایی فیبوناچی استفاده کنی، می‌تونی از ابزاری به نام گیج تناسب طلایی فیبوناچی استفاده کنی. گیج فیبوناچی از چهار تکه متصل به هم ساخته شده که به صورت پیکان و نوک تیز طراحی شدن. این ابزار تو سایزهای مختلف با دامنه اندازه گیری متفاوت تولید شده و افراد نسبت به نیاز خود می‌تونن ازشون استفاده کنن.

گونیا

تو ساخت وسایلی با زاویه قائمه و 90 درجه شاید به مشکل برخورده و برش دقیقی از قطعات نداشته باشی. برای رفع این مشکل در اندازه گیری می‌تونی از گونیا استفاده کنی. با قرار دادن گونیا در قسمت مشخص کار برشی قائمه خواهی داشت. در صنعت چوب و نجاری این ابزار انواع مختلف داره که شامل گونیا نجاری، گونیا متحرک، گونیا زاویه دار و گونیا مرکبه. کارکرد هر کدوم از انواع گونیاها یکسانه، فقط نسبت به عملکردشون متفاوته. مثلا از گونیا مرکب علاوه بر قائمه بودن زاویه قطعه برای مرکزیابی و زاویه یابی هم استفاده میشه. 

زاویه سنج دیجیتال

با زوایه سنج می‌تون زاویه روی کار رو بدون اشتباه اندازه بگیری. اگه به ابزار دقیقی برای اندازه گیری زاویه کارت نیاز داری، بهتره از زاویه سنج دیجیتال استفاده کنی. این ابزار قابلیت برش میلی‌متری داره که مقدار زاویه رو به صورت درصد یا درجه نشان میده. زاویه سنج دیجیتال دستگاه بسیار کوچک و سبکه که برای اندازه گیری زاویه انحراف سطح افقی یا سطح عمودی کاربرد داره؛ به این صورت که باید اونو روی سطح کار قرار بدی تا کنترل بهتری روی زاویه انحراف و جهت کار داشته باشی. از این نوع زاویه سنج می‌تونی تو تیغ اره‌های رومیزی هم استفاده کنی زیرا با خاصیت آهنربایی بودن قسمت زیرش این امکان فراهمه که به تیغ اره متصل بشه و برش قطعاتی مثل چوب رو با زاویه دلخواه انجام بدی.

قیمت انواع ابزار آلات اندازه گیری کارگاهی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات اندازه گیری کارگاهی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید