چوبی کلاب

چهار شنبه, ۰۱ مرداد,۱۳۹۹

کمپرسور هوا و هر آنچه که درباره آن باید بدانید.

دستگاه ها و ابزار آلاتی که در کارگاه های مختلف چوب، فلز و... استفاده می شوند از انرژی برق یا باد برای انجام عملیات و روشن شدن استفاده می کنند. برای استفاده از ابزار آلات بادی باید از کمپرسور هوا استفاده شود و این دستگاه تامین کننده انرژی ابزار آلات بادی است و در میان مصرف کنندگان به پمپ باد و کمپرسور باد نیز مشهور است. کمپرسور هوا در ابعاد مختلف تولید می شود که حجم و قدرت فشارهای متفاوتی دارند. با ما همراه باشید که در این مقاله قصد داریم به عملکرد کمپرسور هوا و انواع مختلف کمپرسور بپردازیم.

عملکرد کمپرسور باد

با توجه به این که کمپرسور باد با صرف انرژی مکانیکی عملیات و وظایفش را انجام می دهد می توان آن را یک دستگاه مکانیکی نامید. لازم به ذکر است که در کمپرسور باد، هوا نقش سیال را ایفا می کند که مراحل مختلفی را طی می کند تا به راه اندازی دستگاه و ابزار مد نظر ختم گردد. هوا با سرعت بالا وارد مخزن می گردد و پس از ورود متراکم می شود و به دمای بالایی می رسد. در این شرایط به یک بخش خنک کننده نیاز داریم که هوای گرم فشرده را هنگام خروج خنک نماید. در هنگام خرید کمپرسور هوا باید به چند مورد مهم به شرح زیر توجه نمایید:

  • فشار کاری کمپرسور
  • ظرفیت هوادهی کمپرسور
  • توان موتور
  • میزان صدای موتور

انواع کمپرسور هوا

کمپرسور هوا در مدل های مختلف با ویژگی های متفاوت تولید می گرد که در ادامه به معرفی چند مدل از انواع کمپرسور هوا خواهیم پرداخت:

  • کمپرسور هوا پنکیکی
  • کمپرسور هوا استوانه ای
  • کمپرسور هوا دو مخزنه

کمپرسور هوا پنکیکی

کمپرسور هوا پنکیکی 

یک نمونه کوچک و ارزان از انواع کمپرسور هوا مدل پنکیکی می باشد که ظرفیت آن حداکثر 6 گالن است. با توجه به توان محدودی که دارند برای امور کوچک مناسب هستند. نگهداری کمپرسور هوا پنکیکی ساده است و هزینه نگهداری از آن نیز پایین است. متاسفانه یکی از نقط ضعف این مدل کمپرسور هوا صدای بلند آن می باشد.

کمپرسور هوا استوانه ای

کمپرسور هوا استوانه ای نیز دارای صدای بلند است و از نکات مثبت آن این مورد است که نیازی به روغن کاری ندارد و نگهداری از آن بسیار ساده است. حمل راحت و هزینه پایین نگهداری از دیگر ویژگی های کمپرسور هوا استوانه ای است.

کمپرسور هوا

کمپرسور هوا دو مخزنه

کمپرسور هوا دو مخزنه از ظرفیت بالاتری نسبت به مدل های دیگر برخوردار است و قدرت مناسبی جهت راه اندازی دستگاه هایی همچون میخکوب، منگنه کوب و... دارا است. لازم به ذکر است که حمل و جا به جایی کمپرسور هوا دو مخزنه به دلیل وزن بالاتری که دارد سخت می باشد.

قیمت پمپ باد

با توجه به این که پمپ باد در مدل های مختلف با حجم و ظرفیت متفاوت عرضه می شود دارای قیمت های متنوع نیز می باشد. لذا برای اطلاع از قیمت انواع پمپ باد با چوبینر تماس برقرار نمایید.

افزودن نظر جدید