پنجشنبه, ۱۴ آذر,۱۳۹۸

آشنایی با انواع صفحه گردان، چرخ گردان و ضربه گیر

یراق آلات و ابزارهای مختلفی در صنعت چوب جهت تولید محصولات مختلفی از قبیل کابینت، مبلمان، سرویس خواب، بوفه، میز و صندلی و ... به کار می روند. بدون شک با استفاده از یراق آلات با کیفیت محصولات زیباتر و با بهره وری بالاتری تولید می شود. صفحه گردان، چرخ و ضربه گیر سه نوع از یراق آلات می باشند که امروزه بسیار پرمصرف و پرطرفدار هستند. این سه مدل یراق نیز مانند سایر ابزار آلات و یراق آلات قابل استفاده در صنعت چوب در مدل های متنوع و سایزهای مختلف تولید می گردند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع صفحه گردان، چرخ گردان و ضربه گیر در اختیارتان قرار دهیم. 

صفحه گردان چیست؟

بارها برای همه ما اتفاق افتاده است که در جمعی حاضر شده ایم و برای دسترسی به قسمت های دور از دسترس میز با مشکل مواجه شده ایم. برای حل این مشکل از یراق آلات مخصوصی استفاده می شود که با نصب بر روی میز مورد نظرتان به راحتی می توانید به نقط مختلف میز دسترسی پیدا کنید. صفحه گردان یراقی است که با نصب بر روی میز باعث می شود که در هنگام غذا خوردن یا جلسات برای برداشتن یک وسیله از سر جای خود بلند نشوید و با چرخاندن میز به نقطه مورد نیازتان دسترسی پیدا می کنید. انواع صفحه گردان به شرح زیر می باشد:

  • صفحه گردان فلزی
  • صفحه گردان پلاستیکی

صفحه گردان فلزی

صفحه گردان فلزی همان طور که مشخص است دارای بدنه فلزی می باشد. از این مدل صفحه گردان با توجه به این که تحمل بیشتری دارد برای محصولاتی که وزن بالایی دارند استفادنه می شود. از موارد مصرف آن می توان به تعبیه در میز تلویزیون، میز غذاخوری  و ... اشاره نمود. صفحه گردان فلزی به صورت دایره ای، مربع و ... تولید می شود که مطابق با نیاز مصرف کننده قابل استفاده است.

صفحه گردان

صفحه گردان پلاستیکی

یک مدل دیگر از صفحه گردان با توجه به متریال به کار رفته در بدنه آن که پلاستیک می باشد که با عنوان صفحه گردان پلاستیکی خوانده می شود. با توجه به اینکه در ساخت صفحه گردان پلاستیکی از پلاستیک مرغوب و مقاوم استفاده می گردد توانایی کافی برای تحمل وزن وسایل مختلف را دارد و قابل نصب بر روی میز کنفراس، میز ناهارخوری و میز تلویزیون می باشد.

قیمت انواع صفحه گردان

به علت متنوع بودن انواع صفحه گردان و همچنین وجود برندهای متفاوت قیمت هر کدام از انواع صفحه گردان متفاوت خواهد بود که برای دریافت قیمت دقیق هر کدام از انواع آن به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با چوبینر از قسمت تماس با ما، ارتباط بر قرار کنید.

انواع چرخ گردان

در مدل هایی از میز، صندلی، میز عسلی و ... از انواع چرخ گردان برای حرکت راحت وسایل استفاده می شود. چرخ گردان با نصب بر روی وسایل مختلف نقش مهمی در حمل و جا به جایی راحت آن ها دارد. چرخ گردان در سایز و مدل های متفاوتی تولید می شود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

  • چرخ قفل دار
  • چرخ ساده
  • چرخ توکار

چرخ قفل دار

چرخ قفل دار که به چرخ ترمزدار نیز معروف است یک مدل از چرخ های گردان است که بر روی میز و صندلی های مختلف قابل نصب است. از ویژگی های چرخ قفل دار این نکته می باشد که به راحتی در هر نقطه ای که مد نظرتان می باشد می توانید چرخ را قفل کنید تا حرکت نکند و میز یا صندلی ثابت بماند.

چرخ گردان قفل دار

چرخ ساده

یکی دیگر از مدل های چرخ گردان که قابل نصب بر روی مبلمان و میز و صندلی می باشد چرخ ساده است. برای نصب چرخ ساده بر روی میز و صندلی به یک صفحه با چهار پیچ نیاز می باشد.

چرخ گردان ساده

چرخ توکار

یک مدل دیگر از انواع چرخ گردان، چرخ توکار می باشد. چرخ توکار نیز بر روی میز، صندلی، مبلمان و... نصب می شود و همان طور که از نامش مشخص است داخل ام دی اف نصب می گردد. از قابلیت های چرخ توکار می توان به چرخش 360 درجه آن اشاره نمود.

قیمت انواع چرخ گردان

به علت متنوع بودن انواع چرخ گردان و همچنین وجود برندهای متفاوت قیمت هر کدام از انواع چرخ گردان متفاوت خواهد بود که برای دریافت قیمت دقیق هر کدام از انواع آن به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با چوبینر از قسمت تماس با ما، ارتباط بر قرار کنید.

کاربرد ضربه گیر

برای کاهش شدت ضربه و جلوگیری از صدای بلند هنگام بستن درب کابینت، کمد و... از ضربه گیر استفاده می شود. با نصب ضربه گیر بین درب و بدنه کابنت و کمد می توان از آسیب دیدن چوب و ام دی اف جلوگیری نمود. ضربه گیر در مدل های مختلف تولید می شود که به شرح زیر می باشند:

  • ضربه گیر کابینت
  • ضربه گیر ژله ای
  • ضربه گیر نمدی

ضربه گیر کابینت

در مواقعی که از لولا های معمولی برای درب کابینت استفاده می شود و کابینت مجهز به سیستم آرام بند نیست؛ لازم است که از ضربه گیر کابینت استفاده کنید. ضربه گیر کابینت یک نوع ضربه گیر ورقه ای است که بین بدنه و درب کابینت نصب می شود و شدت ضربه حاصل از بسته شدن درب را کاهش می دهد.

ضربه گیر

ضربه گیر ژله ای

ضربه گیر ژله ای جهت استفاده در درب های شیشه ای به کار می رود. این مدل ضربه گیر به عنوان نگهدارنده شیشه بین دیواره آهنی و یا چوبی به کار می رودو مجهز به تعدادی پد پلاستیکی اسنت که از لغزش شیشه جلوگیری می کنند.

ضربه گیر نمدی

ضربه گیر نمدی بر روی پایه میز و مبلمان نصب می شود و در محیط هایی که کف سرامیکی است به راحتی مبلمان و میز را می توان حرکت داد. لازم به ذکر است که ضربه گیر نمدی در سایز و مدل های متنوعی تولید می شود و هنگام حرکت دادن میز و مبلمان از انتشار صدا جلوگیری می شود.

قیمت انواع ضربه گیر

به علت متنوع بودن انواع ضربه گیر و همچنین وجود برندهای متفاوت قیمت هر کدام از انواع ضربه گیر متفاوت خواهد بود که برای دریافت قیمت دقیق هر کدام از انواع آن به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با چوبینر از قسمت تماس با ما، ارتباط بر قرار کنید.

افزودن نظر جدید